Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezły start Dobrego Startu

Start „Dobrego startu” – jednego ze sztandarowych programów prospołecznych rządu Mateusza Morawieckiego, zapewniającego sfinansowanie szkolnej wyprawki – jest udany. – Wypłaty są szybsze, niż można było się tego spodziewać. To pokazuje, że to, co zostało zbudowane w oparciu o program „Rodzina 500+”, jest maszyną, która działa sprawnie – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która nadzoruje wprowadzanie programu.

Do połowy sierpnia, czyli przez 1,5 miesiąca działania programu, do rodziców i ich dzieci trafiło 1,2 mln świadczeń, czyli co 4. uczeń otrzymał już pieniądze. Sposób złożenia wniosku o świadczenie jest łatwy. Rodzice złożyli ponad 2,3 mln wniosków. Większość rodziców – przeszło 1,35 mln – uczyniła to drogą elektroniczną. Jednak cała operacja – świadczenie przyznano po raz pierwszy, a będzie to kontynuowane w kolejnych latach – jest skomplikowana, dlatego nie można liczyć na pieniądze z dnia na dzień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

300 zł wyprawki nie przysługuje z urzędu – jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. Wnioski można składać do 30 listopada. Jak zaznacza min. Rafalska, rodziny, które złożyły wniosek jeszcze w sierpniu, otrzymają pieniądze najpóźniej do końca września (samorządy mogą je, oczywiście, wypłacać szybciej). Jeżeli wniosek zostanie złożony później, samorząd będzie miał 2 miesiące na przyznanie wyprawki.

Wojciech Dudkiewicz

Muszą przeprosić

Kuriozalna decyzja niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że postanowienie polskiego sądu nie może być egzekwowane w RFN, spotka się z naszą reakcją. Chodzi o wyegzekwowanie w Niemczech wyroku nakazującego telewizji ZDF przeproszenie za użycie zwrotu „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. Proces za posłużenie się przez ZDF w 2013 r. tym określeniem wytoczył były więzień Auschwitz Karol Tendera. W 2016 r. krakowski sąd apelacyjny nakazał prawomocnie ZDF umieścić w serwisie internetowym przeprosiny. Niemcy nie chcą tego zrobić. – Niemiecki sąd naruszył prawo Unii Europejskiej. Będziemy podejmować dalsze kroki prawne. Poprosimy o zadanie pytania prejudycjalnego Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział pełnomocnik Tendery mec. Lech Obara. Okazją będzie zbliżająca się rozprawa w sprawie kasacji wniesionej przez ZDF.

Reklama

wd

Atakujcie dalej

Skupienie się twardej opozycji na atakowaniu PiS, a nie np. na pracy programowej, przynosi zatrute owoce. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w końcu sierpnia br., PiS – wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem – uzyskałby 44 proc. poparcia. Na PO – lidera opozycji zagłosowałoby 19 proc. badanych, na PSL – 5 proc., a na .Nowoczesną – 3 proc. – wynika z sondażu CBOS. Ruch Kukiz’15 otrzymałby 7 proc. poparcia, a SLD – 4 proc. Poparcie dla PiS wzrosło o 4 punkty proc. w stosunku do sondażu z przełomu czerwca i lipca.

jk

Podwójne standardy

Czternastoletni okres przynależności Polski do Unii Europejskiej wciąż przynosi dowody na stosowanie w tym gremium podwójnych standardów. Nowym przykładem na to – zdaniem europosła PiS Tomasza Poręby – jest brak reakcji Komisji Europejskiej na wycinkę lasów w Bawarii. Poręba zwrócił się z zapytaniem, czy w tej sprawie KE zareaguje tak stanowczo, jak w przypadku Puszczy Białowieskiej. Bez echa przeszło uznanie przez władze Bawarii, że jedyną radą na atak kornika na lasy jest szybka wycinka drzew. W Polsce resort środowiska toczył z KE batalię o wycinkę zaatakowanych przez kornika drzew w Puszczy Białowieskiej, a Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska musi natychmiast zaprzestać aktywnej gospodarki leśnej w puszczy, pod groźbą wysokich kar.

wd

Cztery Sprawiedliwe

Cztery Polki – Janina Garbień oraz pośmiertnie jej matka Kazimiera Jasik, siostry Maria Miłaszewicz i Helena Krawczyk-Demczuk – zostały uhonorowane medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Są one przyznawane osobom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Kazimiera Jasik razem ze swoimi trzema córkami podczas wojny ocaliły Larissę Sztorchan, obecnie Cain, która trafiła do ich mieszkania w pobliżu murów warszawskiego getta jako 10-letnia dziewczynka. Obcym przedstawiały ją jako swoją kuzynkę. Izraelski Instytut Yad Vashem, przyznający tytuły Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, do stycznia 2018 r. wyróżnił 27 tys. bohaterów, w tym 7863 Polaków, którzy tworzą najliczniejszą grupę Sprawiedliwych wśród obywateli 51 krajów.

Reklama

jk

Baby boom na Wyspach

Co 9. dziecko urodzone przez matkę emigrantkę na Wyspach Brytyjskich jest Polką/Polakiem – wynika z raportu brytyjskiego urzędu statystycznego. Wśród emigrantek, które urodziły w ubiegłym roku 193 tys. dzieci, co stanowi prawie 30 proc. urodzeń na Wyspach Brytyjskich (to liczba najwyższa od 1969 r., gdy zaczęto prowadzić takie statystyki), prym wiodą Polki. Zostały one matkami prawie 21 tys. dzieci urodzonych w Zjednoczonym Królestwie. W statystykach wyprzedziły Pakistanki i Rumunki.

wd

Wygrali Wagnera

Zwycięstwo polskich siatkarzy w prestiżowym Memoriale Huberta Jerzego Wagnera w Krakowie pokazuje, że nasi reprezentanci mogą się liczyć w zbliżających się mistrzostwach świata, które odbędą się we wrześniu we Włoszech i w Bułgarii. W decydującym o zwycięstwie meczu pokonali Rosję 3:2, wcześniej – Francję 3:2 i Kanadę 3:0.

jk

2018-08-28 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję