Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pora zaczynać

31 sierpnia w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu odbędzie się dzień skupienia dla katechetów świeckich i zakonnych połączony z liturgicznym rozpoczęciem roku szkolnego. Zainauguruje go wykład ks. prof. dr. hab. Zbigniewa Marka z Akademii „Ignatianum” w Krakowie i Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka. Tydzień przed rozpoczęciem nowego roku nauki z ks. dr. Michałem Bordą – dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu – rozmawia Piotr Lorenc

Niedziela sosnowiecka 34/2018, str. V

[ TEMATY ]

szkoła

rozmowa

Piotr Lorenc

Ks. dr Michał Borda

Piotr Lorenc: – Wakacje powoli mijają, pora szykować się do nowego roku szkolnego i zarazem katechetycznego...

ks. Michał Borda: – Wszystko co dobre, szybko mija – powiedzą pewnie uczniowie. Niemniej jednak wznowienie i kontynuacja nauki jest niezbędną zasadą w procesie edukacyjnym. Nie może ona zostać przerwana na zbyt długi okres czasu, gdyż uczniowie stracą nabyte umiejętności i, nie daj Boże, wiedzę. Pragnę jednak zauważyć, że z katechezą i praktykami religijnymi jest zupełnie inaczej. Od uczestnictwa w życiu sakramentalnym, udziału w niedzielnej czy świątecznej liturgii nie ma wakacji, a rodzice nieustannie, nawet podczas wypoczynku, są i powinni być dla swoich dzieci świadkami wiary. Jednak przyjęte jest, że systemowe nauczanie katechezy rusza wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W tym miejscu chciałbym przypomnieć, że zgodnie z postanowieniami I Synodu Diecezji Sosnowieckiej: „Proboszcz jest odpowiedzialny za organizację posługi katechetycznej na terenie parafii” (nr 350). Dlatego zawczasu proszę księży proboszczów, by przygotowali kadrę katechetyczną w parafii. W sytuacji, kiedy świecki nauczyciel religii zbliża się do wieku emerytalnego warto wybrać spośród wspólnoty parafialnej i wysłać na studia teologii nauczycielskiej osobę, która zastąpi obecnego nauczyciela religii. Odpowiednie kwalifikacje można zdobyć m.in. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od października br. na Wydziale Teologicznym UŚ zostaną uruchomione odpowiednie studia podyplomowe z katechezy.

– Nauczanie katechezy wymaga, oprócz kwalifikacji i zaangażowania w życie parafii, również zgody księdza biskupa...

– Oczywiście, wymagana jest tzw. misja kanoniczna. Dlatego proszę księży proboszczów o zwracanie się do Wydziału Katechetycznego po skierowania do nauczania religii dla potrzebujących katechetów. Uprzejmie proszę o nie odkładanie załatwiania skierowań na wrzesień, gdyż zasadniczo dyrektor szkoły powinien otrzymać skierowanie do nauczania religii do końca sierpnia, by zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrudnić nauczyciela religii z dniem 1 września br. Wzór podania o misję kanoniczną znajduje się na stronie internetowej wydziału: www.katecheza.sosnowiec.pl.

– Rodzice dzieci klas II i III zainteresowani są Pierwszą Komunią św. Jak ta sprawa wygląda w naszej diecezji?

– Od 1 marca 2014 r. obowiązuje Dekret w sprawie terminu Pierwszej Komunii Świętej w Diecezji Sosnowieckiej podpisany przez bp. Grzegorza Kaszaka. Zgodnie z nim, wszystkie dzieci, które od 1 września 2018 r. rozpoczynają naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych będą przyjmować Pierwszą Komunię św. pod koniec klasy trzeciej. Wprowadzenie ośmioklasowej szkoły podstawowej nic w tym względzie nie zmienia.

– Ciągle otwarta i pozostawiona woli rodziców pozostaje nauka religii w przedszkolach. Co mają zrobić rodzice, gdy nie ma katechezy w przedszkolu?

– W takiej sytuacji należy złożyć wniosek w formie oświadczenia pisemnego, by w przedszkolach i szkołach została zorganizowana nauka religii. Obowiązek złożenia pisemnego oświadczenia dotyczy rodziców, których dzieci rozpoczynają edukację przedszkolną lub idą do klas pierwszych: w szkole podstawowej lub średniej. Propozycja wzoru oświadczenia znajduje się również na stronie internetowej wydziału.

– Ten rok katechetyczny, przynajmniej w pierwszym semestrze, wpisuje się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydział Katechetyczny przygotował szereg inicjatyw edukacyjnych – przypomnijmy choć niektóre z nich...

– Istotnie. W ubiegłym roku katechetycznym zorganizowaliśmy wiele konkursów i inicjatyw kulturalnych oraz edukacyjnych, ale i w tym półroczu nie zabraknie nowych propozycji dla dzieci i młodzieży. Już teraz zapraszam wszystkich na 11 września do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu na rozstrzygnięcie konkursu pt. „Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne”. Ale do 10 października można zgłaszać swój akces do udziału w konkursie recytatorskim poezji i pieśni patriotycznej oraz małej formy teatralnej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Scenariusze form teatralnych i wybranych utworów powinny zawierać treści patriotyczne oraz nawiązywać do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z kolei 27 października o godz. 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie odbędzie się diecezjalny spektakl teatralny o tematyce patriotycznej. Warto także wziąć udział w diecezjalnym konkursie fotograficznym na religijny obiekt patriotyczny dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który organizuje Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach. Przyjmowanie zgłoszeń do 10 października. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 6 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach. To oczywiście tylko mała część propozycji. O kolejnych poinformujemy na początku września.

2018-08-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła z TVP - wystartował nowy program na antenie Telewizji Polskiej

2020-03-30 10:03

[ TEMATY ]

szkoła

O godzinie 8.00 ruszyły dziś pierwsze lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej.

Znajdą się także na VOD.TVP.PL. To efekt podpisanego 27 marca porozumienia dotyczącego realizacji audycji oświatowych dla uczniów szkół podstawowych, między TVP S.A. i Ministerstwem Edukacji

Zapraszamy do oglądania!

Nowa propozycja TVP i MEN „Szkoła z TVP” to wzbogacenie oferty edukacyjnej Telewizji Polskiej, skierowanej do nauczycieli, dyrektorów, uczniów i rodziców. W ramach akcji na antenach TVP będą emitowane materiały dostosowane do podstawy programowej szkół podstawowych.

Pierwsze programy wystartowały już w poniedziałek, 30 marca o godzinie 8:00. Można obejrzeć je na 4 kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia.

Poza materiałami premierowymi, udostępnione zostaną także powtórki lekcji. Całość będzie można obejrzeć później na platformie VOD.TVP.PL.

Klasa 1 - TVP Sport

Klasa 2 - TVP Rorywka

KLASA 2

Klasa 3 - TVP Historia

Klasa 4 - TVP 3

Klasa 5 - TVP Historia

Klasa 6 - TVP3

Klasa 7 - TVP Rozrywka

Klasa 8 - TVP SPORT

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik Episkopatu: Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach

2020-04-04 08:38

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rzecznik prasowy KEP

koronawirus

Episkopat.pl

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Epidemia uniemożliwia uczestnictwo w obchodach Niedzieli Palmowej w kościołach, dlatego zachęcam do włączenia się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię w domach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu wskazał, że Niedziela Palmowa przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, którego tłumy witały zielonym gałązkami i okrzykami „Hosanna”, ale także zwraca uwagę na mękę Chrystusa, której ewangeliczny opis odczytywany jest podczas Mszy świętej.

„Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy. Zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych, nie może brać udziału w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach. Możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień” – podkreślił.

Rzecznik Episkopatu dodał, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. „To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, on nas nigdy nie opuszcza” – dodał.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach Mszy św., i nabożeństw „Gorzkich Żali”, które on-line transmituje wiele parafii. „Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domach, mogą to być także zielone gałązki. O godz. 12.00 zapraszam do włączenia się w modlitwę „Anioł Pański” z papieżem Franciszkiem poprzez transmisje, m.in. w TVP1, Polsat, TV Trwam, Radiu Maryja i modlitwy w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny” – powiedział.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił też, by publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Jak podkreślił, do fotografii można dołączyć cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu ma powstać +wirtualna procesja z palmami+, która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych.

„Uczestnicząc w akcji #Palma będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę” – wskazał rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

List Biskupa Diecezjalnego

2020-04-04 23:34

[ TEMATY ]

różaniec

bp Tadeusz Lityński

Archiwum Aspektów

LIST OTWARTY DO WSPÓLNOT ŻYWEGO RÓŻAŃCA I APOSTOLATU „MARGARETKA” ORAZ WSZYSTKICH, KTÓRYM BLISKA JEST MODLITWA RÓŻAŃCOWA

Drodzy w Panu, Siostry i Bracia,

w ten czas próby dla całego świata i Kościoła zwracam się do Was z wyrazami serdecznej pamięci i słowami otuchy czerpanymi z Ewangelii.

Mamy w pamięci niezwykłe chwile niedawnej modlitwy Ojca Świętego Franciszka, gdy udzielał błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – „Miastu i Światu”. Samotnie, a zarazem w łączności z milionami ludzi na całym świecie, Papież modlił się o ustanie pandemii koronawirusa przed Najświętszym Sakramentem, ale także przed krzyżem z kościoła św. Marcelego i ikoną Najświętszej Maryi Panny Ocalenia Ludu Rzymskiego. Przed tymi wizerunkami rzymianie modlili się w minionych wiekach o ustanie epidemii i zostali wysłuchani. Teraz prosimy o to i my, w jedności z Ojcem Świętym. Papież Franciszek tego wieczoru zwiastował nam też dobrą nowinę o tym, że Jezus Chrystus zmartwychwstał i nam towarzyszy, tak jak swym uczniom, gdy zmagali się z szalejącą na jeziorze burzą. Jezus wtedy objawił swą moc, uciszając żywioł i utwierdził wiarę zalęknionych Apostołów. Stąd niech rodzi się i nasza ufność w obliczu trudności i zagrożenia, niech rodzi się też nasza gotowość do wytrwałej modlitwy i troski o siebie nawzajem.

Proszę więc Was, Siostry i Bracia, o modlitwę – zwłaszcza tę różańcową – w intencji Kościoła i świata, w intencji naszej Ojczyzny i diecezji, w intencji kapłanów, osób zakonnych i świeckich, abyśmy wspólnie przetrwali ten czas niepokoju i nabrali duchowych sił na przyszłość.

Rozważajmy wspólnie tajemnice bolesne, gdy razem z Jezusem cierpimy z powodu izolacji, samotności, osobistych słabości i chorób oraz trwogi na wieść o śmierci kolejnych ofiar pandemii. Ale rozważajmy też tajemnice radosne, które związane są z domem i rodziną Zbawiciela. Zostając w naszych domach, pielęgnujmy rodzinne więzi i modlitwę, prosząc Matkę Najświętszą i św. Józefa, aby uczyli nas cieszyć się obecnością Jezusa w naszych Kościołach domowych. Niech nie zabraknie w tym paschalnym czasie, który przed nami, również tajemnic chwalebnych. One to ukazują nam Chrystusa Zmartwychwstałego, który zwycięża śmierć i wychodzi z grobu. On daje Apostołom Ducha Świętego i wyprowadza ich z zamkniętego Wieczernika do świata, aby głosili Ewangelię. My też mamy nadzieję, że Pan zwycięży obecną ciemność i pozwoli nam z niej wyjść. Prośmy go o to w tajemnicach światła. Niech Jego moc sprawi, abyśmy razem z Nim mogli bez przeszkód głosić Ewangelię, praktykować czynne miłosierdzie i gromadzić się na liturgii, zwłaszcza na Eucharystii, za którą tak bardzo tęsknimy.

Gdy myślimy o naszej tęsknocie za Eucharystią, uświadamiamy sobie, że przed nami najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego – Święte Triduum Paschalne. Będzie miało ono w tym roku wyjątkowy charakter. Nie zgromadzimy się w naszych kościołach na Mszy Wieczerzy Pańskiej, aby uczestniczyć w ustanowieniu sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, nie będziemy też potem wspólnie czuwać przy uwięzionym Chrystusie. Nie przybędziemy, aby w Wielki Piątek tłumnie stanąć pod Krzyżem i serdecznie ucałować Rany Chrystusa, nie zgromadzimy się przy Grobie Pańskim. Nie będzie też wielkosobotniego święcenia pokarmów. Nie będzie można swobodnie przyjść do kościoła, aby sprawować Wigilię Paschalną w Wielką Noc i nie będzie też rezurekcyjnej procesji w wielkanocny poranek. To ogromna próba wiary dla całego Kościoła. Przyjmijmy ją jednak ze spokojem, jako okazję, by pogłębić naszą osobistą relację z Chrystusem, który nas nigdy nie opuszcza. Pamiętajmy, że w każdym kościele parafialnym kapłani będą sprawować świętą liturgię. I choć dziać się to będzie tylko w najściślejszym gronie posługujących, każdy wierny ma prawo do duchowej łączności z tą celebracją i każdy wierny jest w tę celebrację włączony. Pomogą nam w tym także transmisje liturgii Triduum Paschalnego przeprowadzane z Paradyża o godz. 19.00 przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski oraz Radio Zachód.

Drodzy w Panu, Siostry i Bracia,

proszę Was, abyście w tych nadchodzących dniach uważali na siebie, z cierpliwością przyjmowali zarządzenia naszych władz, które mają na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo całej naszej narodowej wspólnoty. To dziś konieczne! Wiem, że często z wielkim bólem serca rezygnujecie z udziału w Eucharystii i spotkań we wspólnocie, ale zapewniam, że Chrystus zawsze jest z Wami i kocha każdą i każdego z Was. Nie lękajcie się! Proszę Was, abyście niedogodności tego czasu ofiarowali w intencji kapłanów i o nowe powołania kapłańskie. Pomyślmy o tych ludziach na całym świecie, którzy często wiele miesięcy albo nawet dłużej czekają na przybycie tego, kto odprawi dla nich Eucharystię i udzieli sakramentalnego rozgrzeszenia. W obecnych okolicznościach łatwiej zrozumieć nam ich sytuację, ale prośmy o to, aby w naszej diecezji nie zabrakło dobrych księży. A gdy z Bożą pomocą minie stan epidemii, spotkamy się wtedy na wspólnym dziękczynieniu.

Ogarniam Was i Waszych bliskich moją modlitwą i serca błogosławię.

Zielona Góra, 3 kwietnia 2020 r.

+Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję