Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W spiekocie lata do tronu Matki

Niedziela sosnowiecka 33/2018, str. V

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Agnieszka Raczyńska/Niedziela

Grupa biało-niebieska

Grupa biało-niebieska

I wyruszyli! W żarze sierpniowego słońca, z uśmiechami na twarzach, z radosnymi śpiewami na ustach, z zapakowanymi po brzegi plecakami, w różnobarwnych chustach pozwalających odróżnić jedne grupy od innych oraz odnaleźć się w pątniczym tłumie. Specjalne ćwiczenia fizyczne przed wyprawą w drogę nie są potrzebne, natomiast dobrze jest być przygotowanym duchowo, bo to właśnie aspekt duchowy rekolekcji w drodze jest na pierwszym miejscu.

Reklama

9 sierpnia we wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża na pielgrzymi szlak wyruszyli pątnicy XXVII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę. Oficjalne rozpoczęcie tegorocznego pielgrzymowania miało miejsce w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. O godz. 8.00 bp Piotr Skucha przewodniczył Mszy św. z udziałem kapłanów, zgromadzonych pielgrzymów i wiernych, którzy tradycyjnie przychodzą na to modlitewne, pełne Bożego entuzjazmu i młodzieńczej radości spotkanie.

– Idę podziękować Matce Bożej za pomyślne zdanie matury, o które tak Ją prosiłam podczas tegorocznej pielgrzymki maturzystów. Wtedy przed Jej obrazem przyrzekłam, że jeśli tak się stanie, przyjdę raz jeszcze w sierpniu. Tak się zdarzyło, że nie tylko zdałam dobrze maturę, ale dostałam się na wymarzone studia, więc myślę, że jest za co dziękować, ale i prosić o opiekę, łaski na przyszłość – mówi Agata, pątniczka z Olkusza. Z kolei mama 5-letniego Szczepana podkreśla, że dziecko wędruje już trzeci raz i za każdym razem nabiera jeszcze większej ochoty na następną pielgrzymkę. 15-letni Kamil idzie, aby modlić się w intencji swojej ciężko chorej mamy i prosić o cud zdrowia i życia.

– Pielgrzymka to nowa szansa nauczenia się tego, jak żyć – choćbyś miał już wiele lat życia. Pielgrzymowanie łączy się z ofiarą, która w życiu chrześcijanina jest niezwykle ważna. Wyrzeczenie się wygód, przyjemności, pokonywanie własnej słabości – to wszystko rozwija nas duchowo i pomaga zwrócić swe oczy ku Niebu, ostatecznemu celowi naszej ziemskiej pielgrzymki... – podkreślają uczestnicy diecezjalnej pielgrzymki do tronu Matki.

2018-08-14 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

23. pielgrzymka trzeźwościowa do Krzeszowa

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Krzeszów

Duszpasterstwo trzeźwości

ks. Piotr Nowosielski

Niedziela 13 czerwca, była dniem 23 już Pielgrzymki Trzeźwościowej do legnickiego diecezjalnego Sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie. Od kilku lat, przybrała ona charakter międzydiecezjalny, zrzeszając pielgrzymów sąsiadujących ze sobą diecezji legnickiej i świdnickiej. Tak było i w tym roku. Jej tegorocznym hasłem było: Trzeźwością pokonywać kryzys.

- W obecnym czasie, kiedy zmagamy się z pandemią koronawirusa i jej wielorakimi skutkami, tym więcej budzi się niepewności, lęku i strachu a w konsekwencji pojawiać się mogą kryzysy w różnych wymiarach życia. To niestety sprzyjać może nadmiernemu sięganiu po alkohol, tym bardziej, że ciągle w naszym polskim życiu nie radzimy sobie z przywarą pijaństwa. Sytuacja jest poważna, bo nietrzeźwość degraduje człowieka, osłabia duchowo i religijnie, podcina jego morale, ostatecznie bardzo zniewala. A przecież tylko prawdziwie wolny człowiek jest zdolny przezwyciężać kryzysy – mówił o tegorocznej pielgrzymce ks. Bronisław Piśnicki diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji legnickiej – Dlatego aby radzić sobie z tymi problemami, w naszym życiu i w życiu naszych bliskich, z hasłem „Trzeźwością pokonywać kryzys” już 23 raz przywędrowaliśmy do stóp Maryi w Krzeszowskim Sanktuarium, aby za Jej wstawiennictwem modlić się w intencji trzeźwości naszego Narodu – dodaje ks. Bronisław.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję