Reklama

Niedziela Legnicka

Cel – Jasna Góra – osiągnięty

Niedziela legnicka 33/2018, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Ks. Piotr Nowosielski

Dzień 7 sierpnia był dniem zakończenia 26. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę. Na Szczycie Jasnogórskim Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup senior Stefan Cichy, w koncelebrze z księżmi, którzy uczestniczyli w pielgrzymce, jak i przybyłymi tego dnia do Częstochowy gośćmi.

Pątnicza brać

Zawsze w ostatnim dniu do pielgrzymów pieszych dołączają pątnicy, którzy przyjechali z terenu całej diecezji. Wśród nich są też osoby tworzące grupy duchowego uczestnictwa. Jedni przyłączyli się do pielgrzymów w podczęstochowskiej Blachowni, inni dołączyli na ostatnim odcinku z Kawodrzy na Jasną Górę.

Gościnni biali bracia

Reklama

Legnicką pielgrzymkę ze Szczytu Jasnogórskiego powitał o. Krystian Gwioździk OSPPE, podprzeor klasztoru. – W imieniu stróżów jasnogórskiego Sanktuarium, Ojców i Braci Paulinów, serdecznie witam i pozdrawiam 26. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Legnickiej. Jesteście zmęczeni, ale szczęśliwi. Przybywacie, by powierzyć i zawierzyć najlepszej Matce, za Jej pośrednictwem, Miłosiernemu Ojcu wszystkie wasze troski i radości, a także ten rok, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jasna Góra to bastion polskości. Tu opierała się zawsze nadzieja Narodu. Waszemu pielgrzymowaniu przyświecało hasło: „Tu zawsze byliśmy wolni”. Tak o Jasnej Górze mówił św. Jan Paweł II. Za tę wolność jesteśmy wdzięczni Bożej Opatrzności i Matce Najświętszej. Ale ta wolność została nam dana i zadana. Mamy o nią dbać, umacniać i bronić przez modlitwę i uczciwe życie chrześcijańskie. Niech wstawiennictwo Jasnogórskiej Pani przyniesie błogosławione owoce zarówno idącym, jak i tym, którzy zmierzali tu duchowo – mówił o. Krystian.

Przewodniczący Mszy św. bp Stefan Cichy w homilii nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymkowego. – To Chrystus Pan nas uwolnił. To On nas obdarzył prawdziwą wolnością. Winniśmy stale wpatrywać się w krzyż Chrystusa – dlatego na czele każdej pielgrzymki niesiemy krzyż – bo podążamy za Chrystusem ukrzyżowanym, jako Jego uczniowie – mówił Ksiądz Biskup. – Idziemy, pamiętając, za jaką cenę wyzwolił nas nasz Zbawiciel.

Bp Cichy przypomniał także, że mamy do dyspozycji dar sakramentów świętych zostawionych przez Zbawiciela, które pomagają nam w wysiłkach podejmowanych dla wewnętrznego wyzwolenia. To sakrament pokuty i Eucharystii.

Reklama

– Moi drodzy, kończycie 26. pielgrzymkę na Jasnej Górze. Każdy ma swoje doświadczenia. Mieliście piękne dni, chociaż trudne, bo bardzo upalne. Na progu pielgrzymki życzyłem wam, żeby nie nawiedzały was burze i jak się okazuje, te groźne burze was omijały. Przybyliście dzisiaj, aby podziękować Bogu za przeżytą pielgrzymkę, by nabrać sił do codziennego życia tą prawdą, że dzięki Chrystusowi czujemy się wolni. Że zwłaszcza tutaj, na Jasnej Górze, zawsze byliśmy wolni. Tak więc po powrocie z pielgrzymki macie kontynuować to, co przeżywaliście w tych dniach pielgrzymowania. Pamiętajcie więc i o tych słowach, które do was kierowano i o krzyżu, który was prowadził. Pamiętajcie, by zawsze Panu Bogu dziękować za wolność i żyć prawdziwym duchem wolności – życzył pielgrzymom bp Cichy.

Oprawę liturgiczną, jak zawsze, przygotowali pielgrzymi. A na zakończenie słowa podziękowania adresowane do pielgrzymów, służb i wszystkich związanych w jakikolwiek sposób z pielgrzymką wystosował ks. Mariusz Majewski, jej główny przewodnik i organizator.

Pielgrzymka służbami stoi

Każdej pielgrzymce towarzyszą różne służby. To dzięki pracy osób w nie zangażowanych pielgrzym może rozpocząć każdy dzień nie tylko od porannej modlitwy, ale i gorącej herbaty czy kawy, może kupić świeże pieczywo czy słodką bułkę, może liczyć na to, że jego bagaż znajdzie się w kolejnym miejscu noclegowym, a wyruszając w drogę, będzie wędrował nią bezpiecznie, dzięki opiece porządkowych i we właściwym kierunku. Można też było zawsze liczyć na pomoc medyków z zespołu karetki pogotowia. Tę rolę wobec pielgrzymów spełniają tzw. służby, czyli grupa „0”. – Grupa ta liczy prawie 80 osób. To właśnie dzięki ich pracy, czasem zauważalnej, czasem nie, pielgrzymi nie ustawali w drodze – mówi ks. Mateusz Rycek, kierownik ds. logistycznych pielgrzymki.

Akcenty patriotyczne

W bieżącym roku ich nie brakowało. Z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pielgrzymi założyli biało-czerwone opaski, a 1 sierpnia o godz. 17.00 w Godzinie „W” uczcili poległych i zrujnowaną stolicę. Barwy biało-czerwone towarzyszyły im w tym roku częściej, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Kiedy za Oławą pątnicy przekraczali 100. kilometr swojej wędrówki do Częstochowy, to odśpiewali hymn państwowy.

Dobrodzieje

Znów nie zabrakło dobrych serc na trasie pielgrzymkowej. Przechodząc przez poszczególne miejscowości, pielgrzymi wspierani byli przez mieszkańców, dzielących się tym, co mieli. Przede wszystkim wodą, ale i owocami czy warzywami. Natomiast miejsca postojowe, to swoiste oazy ludzkiej dobroci, np. Żurawina, Jarosławice, Tarnowiec i inne miejscowości na długo pozostaną w pamięci piegrzymów jako miejsca niezwykłej gościnności.

Pielgrzymkowe intencje

Ale pielgrzymka to przede wszystkim osobisty trud i wysiłek ofiarowany w jakiejś intencji. Część z tych intencji była przekazana pielgrzymom w ich rodzinnych miejscowościach – w ramach poczty pielgrzymkowej. Ktoś, kto nie mógł osobiście uczestniczyć w pielgrzymowaniu, mógł poprosić o modlitwę pielgrzymów, zapisując ją i przekazując na ręce przewodnika grupy. Były one różnorakie: dziękczynne i błagalne. Były podziękowania za zdanie matury, była modlitwa za osoby chore, czczono rocznice urodzin i śmierci. Były prośby o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla rodzin, dzieci, wnuków, znajomych i wiele innych. Aby były one „czyste” przed Bogiem, pielgrzymi sami musieli też przejść – jak to mówił główny przewodnik pielgrzymki ks. Mariusz Majewski – duchowy prysznic. Miało to miejsce podczas nabożeństwa pokutnego w Oławie, prowadzonego przez ojca duchownego pielgrzymki ks. Krzysztofa Wiśniewskiego. – Wchodzimy w zdrój ożywczy przez sakrament pokuty. Pielgrzymka bowiem to także wejście w siebie i w zdrój Bożego Miłosierdzia. Stąd to nabożeństwo odprawiane w kościele Bożego Miłosierdzia w Oławie – mówił ks. Majewski.

Studio pielgrzymkowe

Podczas trwania pielgrzymki, podobnie jak w poprzednich latach, działało Studio Pielgrzymkowe diecezjalnego Radia Plus Legnica. Każdego wieczoru przedstawiane były na antenie relacje z trasy pielgrzymki oraz podejmowano modlitwy w łączności z pielgrzymami Grupy Duchowego Uczestnictwa.

Na zakończenie warto przypomnieć, że 15 września odbędzie się epilog pielgrzymki na trasie z Legnicy do Legnickiego Pola.

2018-08-14 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Warszawy wyruszyła XXVIII pielgrzymka żołnierzy na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

żołnierze

Bożena Sztajner/Niedziela

Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego dociera na Jasną Górę każdego roku 14 sierpnia

Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego dociera na Jasną Górę każdego roku 14 sierpnia

500 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej wyruszyło z XXVIII Międzynarodową Pielgrzymkę Żołnierzy na Jasną Górę. Rozpoczęła się ona od Mszy św. sprawowanej w intencji jej uczestników, której przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W pielgrzymce bierze udział grupa 80 żołnierzy zagranicznych ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Słowacji, Litwy i Chorwacji.

Zebranych w katedrze polowej Wojska Polskiego pielgrzymów przywitał ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję