Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wyjście z Chrystusem

– Nikt nie obiecuje pielgrzymowi, że będzie łatwo. Tak jak Jezus, biorąc ze sobą trzech wybranych Apostołów, nie kusił ich pięknymi widokami z góry ani łatwością podejścia – mówił bp Roman Pindel do uczestników Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy. Eucharystię inaugurującą 27. edycję pielgrzymki Pasterz diecezji celebrował w Hałcnowie w święto Przemienienia Pańskiego

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2018, str. V

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

PB

Tuż przed wymarszem. W tym roku nowy jest też nowy baner

Tuż przed wymarszem. W tym roku nowy jest też nowy baner

We Mszy św. sprawowanej przy ołtarzu polowym nieopodal hałcnowskiej bazyliki uczestniczyło ok. półtora tysiąca wiernych. Wśród nich byli zarówno pielgrzymi, jak i towarzyszący im bliscy. Liturgię koncelebrowali kapłani – przewodnicy poszczególnych grup na czele z głównym przewodnikiem bielsko-żywieckiej pielgrzymki ks. Damianem Korycińskim.

Swoją homilię Biskup oparł o porównanie pielgrzymowania do doświadczenia wybranych uczniów, których Chrystus wyprowadził na Górę Tabor. – Niech ten podjęty wysiłek będzie oświetlony tym wysiłkiem owych trzech Apostołów. Niech ich wysiłek doda nam odwagi, wyostrzy nasze oczekiwanie na to, co przygotowane i na to, czym Jezus chce nas obdarować, a co przepadnie, jeśli nie podejmiemy wysiłku i nie zaufamy od pierwszego dnia naszego pielgrzymowanie. Niech wybranie Piotra Jakuba i Jana nam uświadomi, że i my idziemy za Bożą zachętą – mówił bp Roman i wybiegał myślą do celu pielgrzymki. – Pomyślmy o radości, jaką możemy przeżywać w drodze, przede wszystkim jednak o celu, gdzie czeka na nas łaskawe oblicze Matki. Gdy skończy się to pielgrzymowanie, przyjdzie czas na to, co czekało Apostołów po zejściu z góry przemienienia: radość, zachowywanie w sercu tego, co nas umocniło i co daje nadzieję, ale także większa łatwość w codziennym rozważaniu słów, które docierają do naszego serca – stwierdził Pasterz diecezji.

Reklama

Na zakończenie liturgii Biskup otrzymał pakiet pielgrzyma. Ten symboliczny dar włączający go w grono pątników wręczyła pięcioosobowa rodzina z Kamesznicy. Następnie główny przewodnik pielgrzymki ks. Damian Koryciński podał dane liczbowe tegorocznej pielgrzymki oraz przypomniał o głównych duchowych ideach towarzyszących pątnikom podczas drogi na Jasną Górę.

– Chcemy przejść tę drogę, aby się przemienić. Idziemy ze słowami: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Chcemy w drodze bardziej pokochać Ducha Świętego, bardziej Go poznać. Chcemy uświadomić sobie bardziej wartość sakramentu bierzmowania, który każdy otrzymał bądź w przyszłości otrzyma. Idziemy w tym roku ze św. Stanisławem Kostką, aby od niego uczyć się umiejętnego odkrywania darów Ducha Świętego i rodzenia owoców Ducha Świętego w naszym życiu – mówił ks. Koryciński, wspominając także 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tuż przed błogosławieństwem wyróżniony został wieloletni przewodnik diecezjalnego pielgrzymowania ks. Józef Walusiak. Kapłan otrzymał od Biskupa Ordynariusza dekret mianujący go ojcem duchownym bielsko-żywieckich pielgrzymów. Modlitwę w Hałcnowie zwieńczyło pokropienie pątników wodą święconą i specjalne biskupie błogosławieństwo.

W 27. edycji diecezjalnej pieszej pielgrzymki do Częstochowy wzięło udział ok. 2,4 tys. pielgrzymów. Na tę liczbę złożyły się grupy wychodzące z Hałcnowa oraz z innych miast naszej diecezji: Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Oświęcimia i Andrychowa. Poszczególne człony pielgrzymki wędrowały na Jasną Górę różnymi trasami, by połączyć się w jedną grupę tuż przed wejściem na Jasnogórskie Wały.

2018-08-14 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Jasnej Górze jedna z pierwszych Mszy św. dziękczynnych za świętych papieży

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

Bożena Sztajner

Na Jasnej górze w dniu kanonizacji dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, wielkich czcicieli Matki Bożej Częstochowskiej trwa modlitwa tysięcy pielgrzymów. W Sanktuarium odprawiona zastanie jedna z pierwszych Mszy św. dziękczynnych za świętych papieży. Eucharystia rozpocznie się na szczycie jasnogórskim, w tym samym miejscu, gdzie modlił się Jan Paweł II, tuż po kazaniu papieża Franciszka. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Na błoniach jasnogórskich, które także są świadkiem pamiętnych spotkań z papieżem z Polski stanął duży telebim, na którym transmitowane będą rzymskie uroczystości. Na placu, już licznie zgromadzeni są wierni, nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Wielu pokonało setki kilometrów, by właśnie tu, na Jasnej Górze, w miejscu tak bliskim papieżowi z Polski, przeżywać tę wyjątkową uroczystość.
Radość z faktu obecności przed matką Bożą właśnie w tym dniu nie kryje także częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz, który był konsekrowany przez Jana Pawła II i jak twierdzi również jest świadkiem świętości papieża.
- Bardzo się cieszę, że całe moje przygotowanie do kapłaństwa i kapłaństwo a potem biskupstwo przebiegało w charyzmacie Jana Pawła II. Najpierw jako biskupa krakowskiego, potem kardynała i wreszcie następcy Piotra. Jestem wdzięczny Bogu, że dwadzieścia lat temu otrzymałem od niego właśnie sakrę biskupią, że ta więź ciągle się pogłębia. Jestem szczęśliwy, że dotykałem się osoby świętej – powiedział bp Długosz.
W różnych miejscach Jasnej Góry zawisły portrety Jana Pawła II. Jego wizerunek znajduje się także obok Cudownego Obrazu Matki Bożej, przed którym tak często się modlił i gdzie wypowiadał szczególne akty zawierzenia siebie, Kościoła i świata. Specjalnie na uroczystości kanonizacyjne Ikona przyozdobiona jest koronami Totus Tubus, które Jan Paweł II ofiarował dla Jasnej Góry, 1 kwietnia 2005 r. a więc tuż przed śmiercią. Kaplicę zdobią także kwiaty w kolorach papieskich a więc żółto- białych.
Przez ostatnie dni sanktuarium było przystankiem w drodze do Rzymu dla tysięcy pielgrzymów. Jak twierdzili wierni chcieli nawiedzić Matką Bożą i na wzór świętych papieży zawierzyć się Maryi. To zawierzenie przeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun, uważa za najważniejsze zadanie jakie pozostawił nam Jan Paweł II. – Trzeba byśmy jak Jan Paweł II całkowicie zawierzyli Bogu i wraz z Maryją wołali: niech mi się stanie według Słowa Twego Panie – podkreślił jasnogórski przeor. Przypomniał, że Jasna Góra trwa dziś w szczególnej duchowej łączności z Rzymem. Ten most modlitewny trwa zresztą od wielu już lat, na prośbę Jana XXIII, który prosił o modlitwę przed wizerunkiem Matki Bożej, od początku swego pontyfikatu a więc już od 1958r. Od tego czasu w kaplicy Matki Bożej odprawiana jest codziennie msza św. w intencji papieża i Kościoła powszechnego.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję