Reklama

Matko Boża, nasza Królowo, ocalaj Poczęte Dzieci

Jasna Góra Zwycięstwa.

W stanie wojennym, w 1982 r., wymalowałem dla Matki Bożej złączone ze sobą obrazy: „Gniazdo” i „Tutaj zawsze jesteśmy wolni”. „Gniazdo” – wizja narodu budzącego się z letargu niewoli. Poranione ptaki dźwigają się z upadku, wzlatują, lecą. Gdzie?

Reklama

Do Gniazda. Do Matki Bożej, do Jasnej Góry Zwycięstwa. Lecą, by odzyskać siły – w wolności Dzieci Bożych.

Obraz „Tutaj zawsze jesteśmy wolni” – Matka Boża na progu Jasnogórskiej Bazyliki wita tulącego się do Jej stóp Ojca Świętego. Kładzie mu na głowę swoją błogosławiącą dłoń. Wokół, w słonecznym locie, wirują ptaki wyzwolone z ciemności...

I zacząłem malować obraz wotum „W środku nocy”. Jego źródłem stała się pieśń „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”.

Reklama

To obraz modlitwa, ukazujący dzieje polskiego Narodu prowadzonego przez Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus. Wokół Niej płoną ludzkie serca i splecione z nimi znaki naszej historii. Wymalowałem objętych uściskiem Ojca Świętego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego... Przyszła męczeńska śmierć ks. Jerzego Popiełuszki – cios w serce Narodu. Ludzki płacz rozległ się w Ojczyźnie. Wiedziałem, co muszę zrobić. W środku obrazu, u stóp Matki Bożej i Jej Syna, na tle brzozowego krzyża pielgrzymkowego z wyciętym słowem „WYTRWAMY” i tarczą z Polskim Orłem wymalowałem płonące ogniem męczeństwa Serce Księdza Jerzego. I wtedy, klęcząc przed Matką Bożą w Jej jasnogórskiej kaplicy, powiedziałem: Matko Boża, nasza Królowo, obraz „W środku nocy” będę malował dla Ciebie do końca swego życia, bo nie kończy się prowadzona przez Ciebie historia Polski – trwają i toczą się jej dzieje bolesne i radosne. Jesteśmy w nich sercem i duszą, bo jesteś z nami. Przy obrazie człowiek Prawdy, Kapelan Golgoty Wschodu, ks. Zdzisław Peszkowski przytulił mnie do serca. Nauczycielka powiedziała mi: „Przychodzę tu z uczniami na lekcje patriotyzmu, wychowania dzieci w miłości Boga i Ojczyzny, jej tradycji i jej ducha.

Będę kontynuował pracę nad obrazem wotum „W środku nocy”. Jakie wota pragnę w swym obrazie wymalować, ofiarować Matce Bożej w imieniu Narodu jako pierwsze? Wotum św. Jana Pawła II – gdy pod krzyżem na warszawskim placu Zwycięstwa prosi Pana Boga: „NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ I ODNOWI OBLICZE ZIEMI. TEJ ZIEMI”.

I Wotum Matczynej Miłości – Serce Dziecka Poczętego.

Słowa bł. Księdza Jerzego, niezłomnego obrońcy życia poczętych dzieci: „Życie dziecka zaczyna się pod Sercem Matki”. Z pragnienia Księdza Jerzego powstały na cmentarzach Groby Poczętych Dzieci.

Matko Pana Jezusa, naszego Zbawiciela, i Matko nasza, Królowo Polski! W swym jasnogórskim obrazie wotum „W środku nocy” wymaluję ocalone w Twej Dłoni Serce Dziecka Poczętego – przytulasz je wraz z Dzieciątkiem Jezus do swego Serca. Jesteś Światłem Prawdy, która zwycięża. Niech matki mające pod swym sercem Poczęte Dzieciątko, gdy spojrzą na Twój Obraz Najukochańszej Matki, umacniają się w swej matczynej miłości.

Matko Boża, nasza Królowo, wspieraj mnie w wypełnianiu danego Ci przyrzeczenia – malowania, do końca swych dni, obrazu wotum „W środku nocy” – dla Ciebie i Ojczyzny.

Z serca i duszy proszę Ojców Paulinów na Jasnej Górze o pozwolenie wypełnienia przeze mnie przyrzeczenia danego Matce Bożej, naszej Królowej.

2018-08-14 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję