Reklama

Dookoła świata

Wojna w kosmosie

Ogłoszenie przez wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a, że do 2020 r. w siłach zbrojnych USA pojawi się kolejny rodzaj wojsk – Wojska Kosmiczne, oznacza zaostrzenie rywalizacji światowych mocarstw. Pierwsza zapowiedź stworzenia takich wojsk padła z ust prezydenta Donalda Trumpa kilka miesięcy temu. Jak dotychczas, ostatnim, piątym rodzajem wojsk w USA były Siły Powietrzne, utworzone w latach 40. ubiegłego wieku.

Uzasadniając stworzenie nowego rodzaju wojsk, Mike Pence wskazał na nowe zagrożenia dla USA, szczególnie ze strony Rosji i Chin. – Obecnie nasi adwersarze pracują nad przeniesieniem nowych broni wojennych w kosmos – powiedział. – Pekin i Moskwa rozwijają rakiety, lasery i inne technologie, które mogą być użyte przeciwko amerykańskim satelitom. Chiny i Rosja tworzą np. rakiety ponaddźwiękowe, które mogą być wykorzystywane do ataków z przestrzeni kosmicznej na cele naziemne. Nasi adwersarze zmienili przestrzeń kosmiczną w pole toczenia walki i USA nie będą uchylać się od tego wyzwania – stwierdził Pence.

Reklama

Do nowego rodzaju wojsk mają być wcieleni m.in. żołnierze i personel cywilny działającego obecnie przy Siłach Powietrznych US Air Force Space Command (to ok. 30 tys. osób). Nowe dowództwo powinno „poprawić i rozwinąć sztukę walki w kosmosie”, skupić się na stworzeniu taktyki takiej walki, jej technik oraz procedur.

Wojciech Dudkiewicz

Korea Płn. zbroi się

To nie jest optymistyczny raport, szczególnie w kontekście niedawnego spotkania przywódców Korei Północnej i USA. Rada Bezpieczeństwa ONZ poinformowała w raporcie, że Korea Północna nie odstąpiła od rozwoju swoich programów nuklearnych i balistycznych. Wyniki raportu potwierdzają słowa sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, który ujawnił przed senacką komisją spraw zagranicznych, że w Korei Północnej nadal trwa produkcja materiałów rozszczepialnych do bomb jądrowych. Dane ONZ dotyczą działań Korei Północnej od października 2017 r. do marca 2018 r. Zdaniem ONZ, mimo zakazu Pjongjang współpracował z prezydentem Syrii Baszarem al-Asadem. Korea Północna miała również próbować sprzedać swoje rakiety na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

wd

Nie chcą podwyższenia

W Rosji nie ma nic pewnego. Pewne nie jest np. to, że odbędzie się tam referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. Co prawda Centralna Komisja Wyborcza zatwierdziła pytania, które chcą poddać pod głosowanie trzy grupy inicjatywne zamierzające przeprowadzić referendum w Rosji, niemniej jednak bardzo trudno będzie im przebrnąć przez skomplikowaną procedurę prawną. Opór administracyjny uniemożliwi im najpewniej zebranie wymaganych 2 mln podpisów. Zmiana regulacji rozpoczęta przez Kreml w czerwcu br., wraz z rozpoczęciem piłkarskiego mundialu, została negatywnie przyjęta przez 89 proc. Rosjan. Przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego protestowano już w wielu regionach kraju, m.in. w Moskwie.

jk

Stan wyjątkowy – Ekwador

Reklama

Powodem wprowadzenia przez władze Ekwadoru stanu wyjątkowego w trzech prowincjach graniczących z Kolumbią są kłopoty innego kraju. Napływ imigrantów z Wenezueli, którzy uciekają przez Kolumbię przed kryzysem ekonomicznym w swoim kraju, przekroczył wszelkie granice. Władze Ekwadoru wyliczają, że obecnie codziennie przybywa ok. 4200 imigrantów z Wenezueli. Hiperinflacja i notoryczny w ostatnich kilkunastu miesiącach deficyt produktów pierwszej potrzeby w Wenezueli doprowadziły do masowej imigracji z tego kraju.

Wenezuelczycy przez Kolumbię przedostają się do Ekwadoru, Peru i Chile, gdzie szukają szansy na lepsze życie. Celem stanu wyjątkowego jest m.in. przyspieszenie rozmieszczenia lekarzy i pracowników socjalnych na granicy Kolumbii z Wenezuelą, aby odpowiedzieć na potrzeby imigrantów.

wd

Uzbek z paszportem

Obywatele Uzbekistanu będą mogli od przyszłego roku ubiegać się o paszporty, a nie o każdorazowe zezwolenie na wyjazd wydawane w formie wizy wyjazdowej, jak to było dotychczas. Do tej pory mieszkańcy Uzbekistanu byli na łasce urzędników, którzy indywidualnie wydawali wizy wyjazdowe. Uzbekistan ma zacząć wydawać paszporty, dzięki którym zwiększy się swoboda wyjazdu i podróżowania.

wd

Rosja kontra Grecja

Niedawni prawosławni przyjaciele – Rosja i Grecja deportowały dyplomatów drugiej strony. Teraz Ateny blokują wjazd rosyjskim duchownym. W ciągu kilku ostatnich tygodni przytrafiło się to co najmniej dziesięciu duchownym, w tym urzędnikom wydziału misyjnego moskiewskiego patriarchatu. Rosyjskich dyplomatów w Grecji oskarża się o próbę wpływania na politykę kraju, m.in. przez miejscową Cerkiew prawosławną. Rosja chciała w ten sposób storpedować czerwcowe grecko-macedońskie porozumienie w sprawie nazwy tego ostatniego kraju, otwierające Skopje drogę do Unii Europejskiej i NATO. Rosjanie mieli doprowadzić do demonstracji w proteście przeciwko niedawnemu porozumieniu zawartemu między Grecją a Macedonią, które rozwiązuje spór co do nazwy tego ostatniego państwa.

wd

2018-08-14 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję