Reklama

Z prasy zagranicznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pew Research Center

Zdrowy rozsądek góruje nad ideologią

Według najnowszego badania uznanej pracowni Pew Research Center, zdecydowana większość dorosłych Amerykanów nadal uznaje zróżnicowanie między płciami i jest zdania, że są one uwarunkowane biologią, a nie kulturą. Amerykanie z mężczyzną nadal łączą takie przymioty, jak: ojcostwo, ochrona, opiekuńczość, gospodarność, podczas gdy z kobietą: piękno czy macierzyństwo. Większość z blisko 5 tys. badanych mężczyznom z chęcią przypisałoby takie cechy, jak siła czy ambicja, podczas gdy u kobiet ceni m.in. współczucie, odpowiedzialność i życzliwość.

89 proc. kobiet i 84 proc. mężczyzn w USA jest zdania, że to płeć warunkuje takie, a nie inne odczucia; dla blisko 70 proc. zarówno kobiet, jak i mężczyzn to ona również decyduje o różnorodności zainteresowań i wreszcie to ona jest głównym faktorem fizycznych możliwości. Natury po prostu nie da się oszukać ani zmienić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

LIFE SITE

Genderowe szaleństwa

Jeszcze jedna informacja z zakresu genderowego szaleństwa – ideologii, która na siłę jest wpajana dzieciom. Jeden z kanadyjskich chirurgów, który sam siebie nazywa „liderem społeczności LGBT”, przyznał w wywiadzie dla serwisu LifeSite, że dokonał dwóch zabiegów mastektomii – usunięcia piersi – u 14-latek. Lekarz tłumaczył, że dziewczynki doszły do przekonania, iż czują się raczej chłopcami. Pediatrzy łapią się za głowę, bo zabieg wykonany na niedojrzałych emocjonalnie dzieciach jest nieodwracalny, i pytają, co będzie w sytuacji, gdy po jakimś czasie dziewczynki poczują się na nowo kobietami. O absurdalności takich zabiegów najlepiej świadczy fakt, że między mężczyznami a kobietami istnieje 6,5 tys. genetycznych różnic i ani za pomocą chirurgicznego skalpela, ani kuracji hormonalnej nie da się tego zmienić.

CRUX

Marsz w obronie biskupów

Dziesiątki tysięcy Nikaraguańczyków wzięło udział w marszu solidarności z Kościołem katolickim, a szczególnie z biskupami, którzy w ostatnim czasie stali się ulubionym celem ataków bojówkarzy wspierających obecnie rządzącego krajem prezydenta Daniela Ortegę.

Reklama

Miliony obywateli Nikaragui od kwietnia br. domagają się ustąpienia prezydenta. Kościół próbował mediacji między politycznymi stronami konfliktu, w którym śmierć poniosło blisko pół tysiąca osób. Dyktator, widząc niezależność ludzi Kościoła i to, że biskupi i księża stoją po stronie tzw. zwykłych ludzi, że stali się ich głosem – wziął na cel hierarchów i duchowieństwo.

Bojówkarze Ortegi posuwają się do fizycznego atakowania biskupów i księży oraz do napadania na kościoły. To stąd wziął się pomysł marszu wsparcia. Dziesiątki tysięcy ludzi, w pokojowej manifestacji, stanęło przed katedrą w stolicy kraju – Managui. Wykrzykiwano hasła w obronie biskupów, na których Ortega urządził polowanie. Komentatorzy podkreślają, że w marszu zjednoczyli się wszyscy: katolicy, ewangelicy, a nawet środowiska LGBT – także one dały wsparcie hierarchom.

Famiglia Cristiana

Poważny spór między rządem a Kościołem

Czy to walka na śmierć i życie między Kościołem we Włoszech a prawicowym rządem? Okładka największego włoskiego katolickiego magazynu – „Famiglia Cristiana”, który jest wydawany w niebagatelnym nakładzie 250 tys. egzemplarzy, wskazuje na pewno, że spór jest poważny. W jednym z ostatnich numerów gazeta umieściła na okładce zdjęcie Matteo Salviniego, ministra spraw wewnętrznych włoskiego rządu i lidera jednej z partii współtworzących koalicję – Ligi Północnej. Pod zdjęciem polityka umieszczono krzyczący tytuł: „Idź precz, Salvini!”, co odczytano jako nawiązanie do egzorcyzmowej formuły: „Idź precz, szatanie!”. „Famiglia Cristiana” podkreśliła w tekście, że w sporze z Salvinim nie chodzi o nic osobistego ani politycznego, ale o czystą Ewangelię. Zdaniem tygodnika, minister postępuje antyewangelicznie, bo zamknął włoskie porty przed łodziami z uchodźcami, którzy przez Morze Śródziemne próbują przedostać się do Europy. Magazyn podpiera swoją argumentację cytatami z wypowiedzi licznych włoskich biskupów, którzy zdecydowanie krytykowali decyzję Salviniego. Z kolei polityk uważa, że nie zasłużył na taką ocenę i podkreśla, że ma wsparcie od ludzi Kościoła.

Reklama

Faktem jest, że większość włoskiej opinii publicznej jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów, których tylko do 2014 r. przybyło na Półwysep Apeniński aż 650 tys. Ten sprzeciw spowodował, że partia, której lideruje Salvini, zyskuje w sondażach, podczas gdy jeszcze kilka lat temu miała tylko 6 proc. poparcia. Teraz chce na nią głosować prawie co trzeci Włoch.

CNA

Eutanazja dzieci

W 2016 i 2017 r., w oparciu o uchwalone w 2014 r. prawo o eutanazji, trójce belgijskich dzieci odebrano życie. Belgijski parlament zalegalizował ten proceder w 2003 r., a nowelizacja prawa w 2014 r. objęła także dzieci. Belgijskie władze podkreślają, że trójka dzieci cierpiała na nieuleczalne choroby i ich dni były policzone. Zgodę na eutanazję wyrazili rodzice, wsparci opinią lekarzy i psychologów.

Wzrasta też ogólna liczba przypadków tzw. śmierci na życzenie. W 2017 r. było ich w Belgii o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. W ubiegłym roku belgijskie statystyki zanotowały 2309 przypadków eutanazji. W 2016 r. – 2028. W większości przypadków z tego prawa korzystały osoby między 60. a 89. rokiem życia, cierpiące przede wszystkim na choroby nowotworowe. Zdarzały się również sytuacje, że decyzja była motywowana utratą wzroku lub nietrzymaniem moczu.

W 77 przypadkach zadano śmierć osobom cierpiącym na schorzenia psychiczne – a wówczas trudno mówić o w pełni świadomej decyzji.

Peregrynacja habitu św. Ojca Pio

W Asyżu odbywa się peregrynacja habitu św. Ojca Pio, który miał na sobie w dniu, kiedy 100 lat temu otrzymał stygmaty. Relikwia nawiedzi także sanktuarium w La Verna, gdzie św. Franciszek otrzymał stygmaty.

2018-08-08 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję