Reklama

Niedziela Przemyska

Radość u Królowej

Niedziela przemyska 29/2018, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Stanisław Gęsiorski

Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu

Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu

Przychodzimy do Matki Zmartwychwstałego Pana, przychodzimy po to, aby umocnił w nas owe napełnienie Duchem Świętym, które stało się również naszym udziałem – mówił abp Adam Szal 15 lipca na Jasnej Górze. Były to słowa powitania skierowane do utrudzonych i szczęśliwych, radosnych i rozśpiewanych, biało-czerwonych i odmienionych pątników 38. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Każdą grupę (było ich 10) przy figurze Maryi Niepokalanej powitał abp Adam Szal, który kolejny już raz pielgrzymował na Jasną Górę. Razem z nim oczekiwał na pielgrzymów bp Stanisław Jamrozek wraz z grupą pielgrzymów duchowych, którzy przyjechali na Jasną Górę 14 lipca, aby uczestniczyć w nocnym czuwaniu, a następnego dnia powitać pątników. W tym roku trud i radość pielgrzymowania podjęło 1141 osób, w tym 742 siostry, 394 braci, 58 kapłanów, 2 diakonów, 20 kleryków, 9 sióstr zakonnych pod wodzą ks. Jacka Rawskiego, dyrektora pielgrzymki. Najmłodszy pielgrzym liczył 5 lat, a najstarszy – 84; oboje wędrowali w grupie św. Andrzeja. Towarzyszyło im hasło: „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”.

Pątnicy wyruszyli na szlak z Przemyśla i w kolejnych dniach z Leska, Jarosławia, Leżajska, Brzozowa, Przeworska, Łańcuta i Krosna. Byli podzieleni na 10 grup, każda z nich za swojego patrona obrała jednego z polskich świętych lub błogosławionych, takich jak: św. Jacek, św. Kazimierz, św. Józef Sebastian Pelczar, św. Wojciech, św. Brat Albert, św. Rafał Kalinowski (grupa wędrowała z relikwiami tego świętego), św. Urszula, bł. Maria Ledóchowska, św. Jan z Dukli, Andrzej Bobola. Trasa pielgrzymki w prostej linii wynosiła 380 km i była podzielona na 12 etapów, a te z kolei na krótsze odcinki o długości 5-7 km. Przeciętna długość dziennego etapu (z wyjątkiem dnia ostatniego)wynosiła 33 km. Pątniczy szlak omijał ruchliwe szosy i miasta, a biegł przez maryjne sanktuaria w Tuligłowach, Jodłówce, Hyżnem Borku Starym czy Niechobrzu. Pielgrzymi przeprawili się promem przez Wisłę (w Borusowej i w Ujściu Jezuickim). Jedenasta grupa (ok. 800 osób.) to ci, którzy nie mogli wyruszyć na trasę, ale uczestniczyli duchowo. Na uwagę zasługuje zaangażowanie redakcji Radia Fara, dzięki temu można było śledzić na bieżąco wydarzenia pielgrzymkowe.

Reklama

14 lipca pątników odwiedził ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Miało to miejsce w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie, w której obok relikwii patrona parafii zgromadzono także relikwie św. Dominika Savio, św. Stanisława Kostki i św. Alojzego Gonzagi, patronów liturgicznej służby ołtarza. Mszy św. przewodniczył abp. Adam Szal, a homilię wygłosił Ksiądz Infułat. Podkreślił on, że dziś Europa tak bardzo potrzebuje Chrystusa, Tego, który zmartwychwstał, żyje i działa. W tym kontekście przybliżył ideę Ruchu „Europa Christi”, którego jest moderatorem. – Trzeba nam wracać do teologii życia. Zechciejcie więc podjąć teologię zmartwychwstania – podkreślił kaznodzieja. I w tym duchu z mocą powiedział: – Chrześcijanie muszą się obudzić, także kapłani! Muszą zobaczyć perspektywę płynącą z teologii zmartwychwstania. Radosne kapłaństwo będzie owocowało powołaniami, bo młody człowiek, który zobaczy księdza cieszącego z Mszy św., z tego, że jest kapłanem, pójdzie za Chrystusem, bo zobaczy szczęśliwych kapłanów i szczęliwe siostry zakonne. Wszystkich wędrujących do Maryi i jednoczących się duchowo zaprosił do udziału w kongresie Ruchu „Europa Christi”, którego jeden z etapów odbędzie się w Rzeszowie 16 października. Na zakończenie Mszy św. abp Szal przypomniał żywą wieź Częstochowy z Przemyślem, co dzieje się za sprawą sanktuarium jasnogórskiego oraz Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, „Niedzieli Przemyskiej”, oraz zachęcał do sięgania do tego pisma.

Uwieńczeniem rekolekcji w drodze była sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala, który również wygłosił homilię. Kaznodzieja zakreślił przed oczami słuchaczy następujące obrazy: pierwszy to scena zwiastowania, drugi – Apostołowie razem z Maryją zebrani w Wieczerniku trwający jednomyślnie na modlitwie oczekujący na zesłanie Ducha Świętego i trzeci – Kościół w drodze, czyli ci zgromadzeni w Bazylice Jasnogórskiej na zakończenie pielgrzymki. We wszystkich tych obrazach głównych bohaterem jest Bóg w Trójcy Jedyny, we wszystkich też ważną rolę odgrywa Maryja, w nich każdy człowiek powinien odnaleźć siebie. Zachęcając do otwarcia się na działanie Ducha Świętego, abp Szal powiedział: – Ta wytrwała obecność doprowadziła nas tu poprzez korzystanie z sakramentów, słuchanie Słowa Bożego i konferencji na temat darów Ducha Świętego. Wielu umociło się w sakramencie miłosierdzia i otrzymało nowe życie. Prośmy o dar głębszego widzenia, aby opromieniał nasze oczy, abyśmy korzystali z tego niezwykłego pokarmu, jakim jest Eucharystia Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup błogosławił pielgrzymom na bezpieczny powrót i dalsze wędrowanie drogami codzienności z nadzieją, że wszyscy spotkają się za rok na trasie pielgrzymkowej.

Na stronie www.niedziela.pl można zobaczyć film na temat 38. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

2018-07-17 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki Ogólnopolskie odbędą na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

Bożena Sztajner/Niedziela

Serdecznie zapraszamy na Dożynki Jasnogórskie oraz Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników do Matki Bożej na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję