Reklama

Niedziela Częstochowska

Wystawa na Jasnej Górze

Sacrum w drewnie z elementami malarskimi

Niedziela częstochowska 29/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

Anna Wyszyńska/TK Niedziela

Autorzy wystawy z bp. Andrzejem Przybylskim

Autorzy wystawy z bp. Andrzejem Przybylskim

Warto polecić wystawę „Sacrum w drewnie z elementami malarskimi” prezentowaną obecnie w Auli o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze. Są na niej prace członków Stowarzyszenia Senior Tur, którzy fotografowali perełki sakralnej architektury drewnianej w pobliżu Częstochowy, są także ikony i obrazy sześciu artystów malarzy, którzy zostali zaproszeni do udziału w tej wystawie.

– Wystawa jest efektem wyjazdów plenerowych członków naszego stowarzyszenia do zabytkowych świątyń na Szlaku Architektury Drewnianej – mówi Marek Nowak – prezes Stowarzyszenia Senior Tur i komisarz części fotograficznej wystawy. – Autorzy udokumentowali piękno tych unikatowych w swoim kształcie i formie architektonicznej obiektów, ich wystrój i niepowtarzalne detale.

W otwarciu wystawy, które odbyło się 4 lipca br., uczestniczył bp Andrzej Przybylski, który podziękował autorom za to, że w swoich fotografiach, obrazach i ikonach dzielą się z innymi swoją wrażliwością na piękno i swoją pasją.

Reklama

Autorami zdjęć są: Zbigniew Duda, Aleksandra Frydel, Wanda Idowoj, Ewa Kuzior-Odulińska, Krystyna Łęska, Witold Machura, Marek Nowak, Bogdan Puszczyk, Krystyna Puszczyk oraz Piotr Więckowski. Na fotografiach zobaczymy drewniane świątynie w Borkach Wielkich, Boronowie, Bruśku, Cieszowej, Cynkowie, Grodzisku, Koszęcinie, Lublińcu, Oleśnie, Pawełkach, Sowczycach, Truskolasach, Woźnikach i Zrębicach oraz dzwonnicę w Sadowie.

Autorami obrazów są: Grzegorz Janus, Irena Jóźwik, Andrzej Orlicz, Agnieszka Osadnik, Halina Osadnik – komisarz części malarskiej wystawy i Ewa Maria Powroźnik.

Honorowy patronat nad wystawą, która będzie czynna do końca sierpnia br., objęli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Marian Waligóra – przeor klasztoru na Jasnej Górze, Krzysztof Matyjaszczyk – prezydent Częstochowy oraz Częstochowskie Towarzystwo Naukowe. „Niedziela” objęła wystawę patronatem medialnym.

Warto dodać, że działające w Częstochowie Stowarzyszenie Senior Tur obchodzi w tym roku mały jubileusz – pięciolecie istnienia. Wystawa na Jasnej Górze jest dowodem aktywności sekcji fotograficznej, jest bowiem trzydziestą z kolei.

2018-07-17 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Rada pedagogiczna” szkół katolickich obradowała na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

szkoła

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Na Jasnej Górze spotkali się dyrektorzy szkół katolickich. Rozmawiali m.in. o tym, co znaczy wypełnić swoje zadania wobec uczniów szkoły katolickiej, o apostolskim wymiarze szkoły i o zmianach w prawie oświatowym. Spotkanie z udziałem ponad 260 osób stanowiło w przededniu nowego roku szkolnego także okazję omówienia spraw organizacyjnych oraz programu IX Tygodnia Wychowania (15 – 21 września br.).

Mimo wielu wyzwań wynikających ze zmian w prawie oświatowym, w tym finansowania szkół niesamorządowych, zwłaszcza niepublicznych s. Patrycja Garbacka z Rady Szkół Katolickich podkreśliła, że to nie one są najważniejsze. Jej zdaniem najistotniejsze są kwestie tożsamości i wartości moralnych.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

Grupa C: Polska - Arabia Saudyjska 2:0 (1:0).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję