Reklama

męski punkt widzenia

Św. Jakub – życiowy gość

Niedziela Ogólnopolska 29/2018, str. 48

Photographee.eu /fotolia.com

Nieraz już słyszałem, że List św. Jakuba to taka życiowa księga. Jest tam bardzo bliskie mi słowo: „Uczynimy to lub tamto, jeżeli Pan zechce i jeśli żyć będziemy” (Jk 4, 15b). Te sigla dostałem kiedyś w SMS-ie od znajomego księdza. Zamawiałem u niego tekst do programu „Droga Odważnych”, wyartykułowałem w mailu temat i po paru dniach przypomniałem się SMS-em, pytając, czy ksiądz napisze artykuł. Odpowiedź brzmiała: „O ile Pan pozwoli...”. Bez namysłu, chcąc mieć pewność, że nie muszę dalej szukać autora, odpisałem: „Wręcz nalegam”. W odpowiedzi otrzymałem sigla i podziękowałem za zimny prysznic.

Od tamtej pory św. Jakub jest dla mnie ekspertem od wyciągania mnie z egocentryzmu. Po pierwsze – przez to, że wskazuje najpierw na Boga, a potem na mój wysiłek. Po drugie – przez kolejne kluczowe dla mnie zdanie, które znajduje się w jego Liście: „Jeśli ktoś panuje nad swoim językiem, jest człowiekiem doskonałym, umiejącym całe ciało utrzymać na wodzy” (Jk 3, 2b). Za tymi słowami stoi ogrom pracy nad sobą, którą mam do podjęcia i zrealizowania.

Łatwo coś „chlapnąć”. Czasami staję się w tej materii nie lada ekspertem, jak w przypadku powyższej konwersacji. Ale jest coś niezwykłego w choćby chwilowym zamknięciu buzi. Jest to zamknięcie, które otwiera, pomaga słuchać – głosów nie tylko z zewnątrz, ale też od wewnątrz. A jeśli się przedłuży i np. ograniczę swoje gadanie na dzień, dwa lub trzy, nagle zauważam, że przychodzą mi do serca dobre natchnienia i łatwiej mi chwytać umiar w innych sferach.

Reklama

Zawsze imponowali mi ludzie, którzy umieli stworzyć innym przestrzeń do wypowiedzenia się. To świadczy o umiejętności panowania nad sobą. Bo czego objawem jest nieumiarkowane gadanie i przerywanie innym? Ano często tego, że moje musi być koniecznie na wierzchu i nie będę sobą, jeśli kogoś nie obmówię. Moja żona i moje dzieci mają zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa, gdy im nie przerywam i gdy widzą, że mąż i tata umie nad sobą zapanować.

Św. Jakub to bardzo życiowy facet. W tym tygodniu wspominamy go w liturgii. Nie przegapmy!

2018-07-17 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza, paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

2022-11-23 17:51

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pogrzeb

bp Jan Wątroba

paulin

Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE/facebook

Pod przewodnictwem abpa Wacława Depo i bpa Jana Wątroby na Bachledówce koło Zakopanego 23 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe ojca Stanisława Jarosza, znanego paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zmarły miał 69 lat, kapłanem był przez 43 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sanktuarium na Bachledówce w parafii w Czerwiennem niedaleko Zakopanego. Przewodniczył im metropolita częstochowski abp Wacław Depo i bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, wcześniej bp pomocniczy w Częstochowie. - Nasze drogi z ojcem Stanisławem ciągle się przenikały, współpracowaliśmy na wielu polach. Świadczył swoim życiem o Bogu, umacniał w powołaniu wielu kapłanów, pomagał duchowo świeckim. A do tego ciągle był człowiekiem uśmiechniętym i radosnym - mówił bp Wątroba.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję