Audiencja Generalna
Boże przykazania bogactwem człowieka
Naznaczenie dla życia przykazań Bożych, które nie są zubożeniem, lecz bogactwem człowieka, zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 13 czerwca br.
Papież rozpoczął nowy cykl katechez poświęconych tematowi przykazań.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W swojej katechezie Franciszek wyszedł od sceny spotkania Pana Jezusa z bogatym młodzieńcem (Mk 10, 17-21) i zauważył, że także dzisiaj wielu ludzi pragnie w sposób pełny przeżyć swe życie. Niestety, nierzadko starając się korzystać z życia, niszczą samych siebie, idą za tym, co ulotne. W tym kontekście Papież przestrzegł młodzież przed pokusą przeciętności i małoduszności.
Franciszek zwrócił uwagę na wpisane w naturę ludzką ograniczenia, a także konieczność podjęcia procesu pedagogicznego, prowadzącego nas do uświadomienia sobie, czego nam brakuje. Wskazał, że Pan Jezus chce, aby bogaty młodzieniec nie żył tylko samym sobą, aby był gotów opuścić wszystko i pójść za Nim.
KAI
Ojciec Święty do Polaków
Pragnijcie skarbu w niebie
Reklama
Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, pielgrzymka do apostolskich korzeni chrześcijaństwa jest stosownym momentem, by szukać odpowiedzi na zasadnicze pytania, jak to, nad którym się dzisiaj zastanawiamy: Co robić, aby osiągnąć życie wieczne? Szukajcie jej w świetle świadectwa wiary, nadziei i miłości naśladowców Chrystusa, począwszy od apostołów Piotra i Pawła, aż do świętych naszych czasów. Miejcie odwagę pragnąć „skarbu w niebie”, który obiecał nam Chrystus! Z serca wam błogosławię. RV
Audiencja generalna, 13 czerwca br.
Tomasz Komenda u Papieża
Poruszające spotkanie z niewinnie skazanym
Ojciec Święty 13 czerwca br. po audiencji generalnej spotkał się z Tomaszem Komendą – niewinnie skazanym za gwałt i morderstwo. Komenda, który niedawno po 18 latach opuścił więzienie, wraz z rodzicami udał się do Rzymu, by pomodlić się przy grobie św. Jana Pawła II. Franciszek był wyraźnie poruszony tym spotkaniem. Przekazał Tomaszowi i jego rodzicom różańce, pozował także do wspólnej fotografii. Tomasza Komendę i jego rodziców zaprosił na obiad papieski jałmużnik – abp Konrad Krajewski, który 28 czerwca br. zostanie włączony do Kolegium Kardynalskiego. Posiłek przygotował Enzo, który odbył karę 20 lat więzienia, a obecnie współpracuje z Urzędem Dobroczynności Apostolskiej. Zapewnił, że obiad będzie wyjątkowy.
KAI
Orędzie na II Światowy Dzień Ubogich
Poczujmy się dłużnikami ubogich
Poczujmy się wszyscy w tym dniu dłużnikami ubogich, abyśmy przez wyciągnięte ręce do siebie nawzajem mogli zrealizować zbawcze spotkanie, które umacnia wiarę, urzeczywistnia miłość i umożliwia nadzieję w kroczeniu bezpiecznie na drodze do Pana, który przychodzi” – zaapelował Ojciec Święty w orędziu na II Światowy Dzień Ubogich. Będzie on obchodzony w XXXIII niedzielę zwykłą, która w tym roku przypada 18 listopada. Hasłem tego dnia są słowa psalmu: „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał” (34, 7).
Reklama
Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Ubogich, Papież podkreślił, że Bóg wysłuchuje ubogich, wszystkich poniżonych, prześladowanych w imię fałszywej sprawiedliwości, uciskanych przez politykę niezgodną z zasadami i zastraszonych przez przemoc. Zachęcił do dokonania poważnego rachunku sumienia, aby zrozumieć, czy naprawdę potrafimy słuchać ubogich. Tym bardziej że często wiele inicjatyw, nawet godziwych i koniecznych, jest bardziej ukierunkowanych na samozadowolenie niż na prawdziwe rozpoznanie wołania ubogiego.
Ojciec Święty zaznaczył także, że troska wierzących o osoby ubogie nie może się ograniczać do pewnej formy pomocy, ale wymaga owej „wrażliwości miłości”, która traktuje drugiego jako osobę i szuka jej dobra. Podkreślił, że „każdy chrześcijanin i każda wspólnota są wezwani, by być narzędziami Boga na rzecz wyzwolenia i promocji ubogich”. Przestrzegł przed pokusą uciszania głosu ubogich i dystansu wobec nich. Nawiązując do tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ubogich, Franciszek powiedział: „Chciałbym, aby również w tym roku i w przyszłości dzień ten był świętowany pod znakiem radości z nowo odkrytej rzeczywistości bycia razem”.
KAI
Z Twittera papieża Franciszka
Dzieci muszą mieć prawo do zabawy, nauki i wzrastania w spokojnym środowisku. Biada tym, którzy gaszą w nich radosny zapał nadziei.