Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Most na Krym

Uruchomienie mostu przez Cieśninę Kerczeńską na Krym to kolejny krok, który ma legitymizować zaanektowanie przed czterema laty przez Rosję tego półwyspu. – To bezprawie jest kolejnym dowodem na lekceważenie prawa międzynarodowego przez Kreml. Szczególnie cyniczne jest to, że do otwarcia mostu dochodzi tuż przed kolejną rocznicą deportacji Tatarów Krymskich przez reżim Stalina – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Most, który prowadzi z rosyjskiego Kraju Krasnodarskiego na Krym, otworzył prezydent Rosji Władimir Putin. Most ma długość 19 km i składa się z równolegle biegnących tras: samochodowej (po dwa pasy w każdą stronę) i kolejowej. Samochody ciężarowe mają być dopuszczone do przejazdu dopiero jesienią, a przeprawa kolejowa ma być otwarta w grudniu 2019 r. Budowa tego obiektu była sporym obciążeniem dla budżetu. Z jej powodu zaniechano finansowania mostu przez Lenę w Jakucji. Most na Krym jest najdłuższy w Europie i najdroższy na świecie. Koszt budowy to ponad 3,6 mld dol. Najdłuższą przeprawą na świecie jest chiński most nad deltą rzeki Jangcy – ma on 165 km długości. Metr chińskiego mostu kosztował 8,8 tys. dol., a rosyjskiego – aż 200 tys.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budowę mostu bez zgody Ukrainy potępiła m.in. Unia Europejska. Jak napisał na Twitterze prezydent Poroszenko, jest to most między okupowanym Krymem, gdzie ludzie są zastraszani i znikają, a Rosją, w której za udział w pokojowym proteście można aresztować 1,6 tys. osób. „Obydwa końce tego mostu są drogą donikąd” – napisał. Działająca na Ukrainie prokuratura Republiki Autonomicznej Krymu prowadzi dochodzenie w sprawie naruszenia norm ekologicznych przy budowie mostu oraz zaangażowania w projekt firm z Unii Europejskiej.

Wojciech Dudkiewicz

***

Szczyt zagrożony

Czy to tylko polityczna gra, czy realna groźba – pewnie się wkrótce przekonamy: spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z dyktatorem komunistycznej Korei Północnej Kim Dzong Unem w Singapurze, zaplanowane na 12 czerwca br., stoi pod znakiem zapytania. „Szczyt, który miałby polegać na jednostronnym przedstawieniu żądań amerykańskich wobec Korei w sprawie denuklearyzacji, nie jest dla nas interesujący” – napisała Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA), powołując się na najwyższe władze KRLD, i zasugerowała, że strona koreańska może zrewidować decyzję w sprawie spotkania obu przywódców. Wcześniej Korea Północna odwołała rozmowy z Koreą Południową na szczeblu ministerialnym na temat złagodzenia napięć na granicy między państwami koreańskimi oraz spotkań rodzin, które zostały rozłączone podczas wojny koreańskiej. Powodem odwołania spotkania miały być doroczne ćwiczenia sił powietrznych USA i Korei Południowej o kryptonimie „Max Thunder”.

Reklama

wd

***

Losy Nord Stream 2

Ważą się losy dalszej budowy gazociągu Nord Stream 2. Dalszej, bo przestał on być projektem: rozpoczęto już prace na lądzie k. Greifswaldu, a specjalne statki pracują na dnie Bałtyku. I choć dziennik „Die Zeit” zapewnia, że sprawa jest już przesądzona, nie jest to takie proste. Zastopować budowę mogą USA. Uchwalona w ubiegłym roku ustawa umożliwia prezydentowi Donaldowi Trumpowi nałożenie sankcji na firmy uczestniczące w budowie. W dokumencie jest mowa o negatywnym wpływie Nord Stream 2 na bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy, dlatego niemieckie władze zabiegają o porozumienie dotyczące tranzytu rosyjskiego gazu przez ten kraj już po wybudowaniu kontrowersyjnego gazociągu. Tym samym Ukraina nie zostałaby całkowicie pozbawiona 2 mld euro rocznych wpływów tranzytowych, które stanowią ważną część budżetu państwa.

jk

***

Królewski ślub

Według części brytyjskich mediów, było to wydarzenie roku na Wyspach: w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze odbył się ślub księcia Harry’ego, szóstego w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, z amerykańską aktorką Meghan Markle. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób, w tym 30 członków rodziny królewskiej, z królową Elżbietą II na czele, a obserwowały ją dziesiątki tysięcy osób na ulicach Windsoru i miliony przed telewizorami. Panna młoda, co miało podkreślić jej samodzielność i niezależność, przeszła pół drogi do ołtarza z orszakiem ślubnym, w którym byli m.in. księżniczka Charlotte i książę George. Dopiero tam czekał na nią brytyjski następca tronu książę Karol, który doprowadził ją do księcia Harry’ego, zastępując w tej roli jej ojca. Małżonkowie będą się posługiwać tytułem księcia i księżnej Sussex.

Reklama

jk

***

Kobieta pokieruje CIA

Nie wiadomo, czy feministki będą się cieszyły z decyzji Senatu USA, a powinny. Senat zatwierdził bowiem wybór Giny Haspel na szefową Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). To pierwsza kobieta, która stanie na czele tego gremium. Zastąpi ona Mike’a Pompeo, który został nowym sekretarzem stanu. Haspel pracuje w CIA od 33 lat. Przez większość czasu była agentem działającym pod przykrywką. W 2002 r. wyznaczono ją do kierowania tajnym więzieniem w Tajlandii, w którym stosowano brutalne metody przesłuchań.

jk

***

Najczarniejszy dzień w Strefie Gazy od 4 lat

Bilans najkrwawszego dnia w Strefie Gazy od czasu wojny w 2014 r. to: 58 osób zabitych, 2771 rannych, w tym 1370 postrzelonych. 14 maja br. na granicy z Izraelem odbył się największy protest przeciwko przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Na granicy zebrała się 35-tysięczna rzesza Palestyńczyków ze Strefy Gazy kontrolowanej przez wspierany przez Iran – największego wroga Izraela w regionie – szyicki Hamas. Izraelskie wojsko zaczęło strzelać do Palestyńczyków z ostrej broni.

Palestyński rząd oskarżył Izrael o dokonanie masakry. Jego przedstawiciele wezwali wspólnotę międzynarodową do interwencji w celu powstrzymania Izraela. Izraelczycy z kolei ustami premiera Beniamina Netanjahu odpowiedzieli, że nie był to atak, ale obrona przed radykałami z Hamasu. „Każde państwo jest zobowiązane do bronienia swych granic. Terrorystyczna organizacja Hamas deklaruje, że zamierza zniszczyć Izrael, i wysyła tysiące ludzi, by przerywali ogrodzenie graniczne dla osiągnięcia tego celu. Będziemy nadal zdecydowanie działać na rzecz ochrony naszej suwerenności i naszych obywateli” – napisał Netanjahu na Twitterze.

Reklama

W Radzie Bezpieczeństwa ONZ przygotowano specjalną rezolucję potępiającą Izrael, ale została ona zablokowana przez USA. Najgwałtowniej zareagowały państwa islamskie. Turcja poprosiła ambasadora Izraela o czasowe opuszczenie kraju. W odpowiedzi Izrael poprosił tureckiego konsula, aby wyjechał z Izraela.

Kilka państw zapowiedziało, że wzorem USA przeniosą swoje placówki dyplomatyczne do Jerozolimy. Są to m.in. Gwatemala, Paragwaj i Rumunia. Polska nie planuje przeniesienia swojej ambasady z Tel Awiwu.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

***

Soros ucieka przed Orbánem

Viktor Orbán wygrał z miliarderem. Fundacja George’a Sorosa opuszcza Węgry i przenosi swe biuro do Berlina. Przedstawiciele fundacji narzekają na klimat polityczny i prawny, ale prawdą jest, że spełniło się życzenie większości Węgrów, którzy byli jednoznacznie przeciwni działaniom Sorosa i jego fundacji. Powszechnie obwinia się ją o wywołanie kryzysu imigracyjnego w Europie i sprowadzenie na Stary Kontynent milionów imigrantów. Niedawno węgierski tygodnik „Figyeloe” opublikował listę osób rzekomo pracujących dla Sorosa i opłacanych przez niego organizacji. W artykule zatytułowanym „Ludzie spekulanta” z imienia i nazwiska zostały wymienione osoby zatrudnione m.in. w Amnesty International, Węgierskim Komitecie Helsińskim czy organizacji pozarządowej Stowarzyszenie na rzecz Prawa do Swobód.

pr

***

O katastrofie smoleńskiej w ONZ

Prezydent Andrzej Duda przebywał z czterodniową wizytą w USA. Głównym celem podróży za ocean było poprowadzenie ważnej debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, którego to organu Polska jest czasowym członkiem. Debata dotyczyła roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie. W jej trakcie polski prezydent odniósł się do kilku ważnych kwestii. Poruszył m.in. sprawę konfliktu na Ukrainie. Poparł rozmieszczenie na całym obszarze konfliktu sił pokojowych ONZ. – Nielegalna aneksja i okupacja Krymu oraz separatyści w Donbasie, którzy są wspierani przez kraje trzecie, to duże wyzwania nie tylko dla Ukrainy, ale także dla stabilności całego kontynentu europejskiego – powiedział Duda. Podniósł on także kwestię katastrofy smoleńskiej. – Dla szukających sprawiedliwości prawo musi być siłą wspierającą w takich kwestiach, jak rekompensata za historyczne straty, ale też współczesne śledztwa, np. dotyczące pełnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy samolotu w Smoleńsku – podkreślił mocno prezydent Duda.

Reklama

pr

***

Oczernianie Polski trwa w najlepsze

Kolejny raz w niemieckiej gazecie użyto sformułowania „polski obóz zagłady”. Tym razem można je było przeczytać na portalu internetowym dziennika „Frankfurter Neue Presse”. Niemiecki dziennikarz opisywał inicjatywę podjętą we Frankfurcie nad Menem – ma ona na celu upamiętnienie Żydów pochodzących z tego miasta, którzy zginęli podczas Holokaustu. Oczerniające nasz naród sformułowanie zostało użyte w kontekście historii Rosetty Goldschmidt, która – pisze „Frankfurter Neue Presse” – została wysłana do „polskiego obozu zagłady w Treblince”. Sprawa zbulwersowała Polonię w Niemczech. Związek Polaków w Niemczech oraz Kluby „Gazety Polskiej” wysłały do redakcji gazety list protestacyjny.

pr

***

UE na rozdrożu

Czy Unia Europejska wkrótce poszerzy się o nowe państwa z Bałkanów Zachodnich? – m.in. tej kwestii dotyczyło spotkanie europejskich przywódców w Sofii. Uczestniczyli w nim politycy z Albanii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii i Kosowa. Na zakończenie spotkania przyjęto co prawda wspólną deklarację, w której podkreślono wolę zaangażowania wspólnoty w tym rejonie Europy, ale w dokumencie nie wymieniono żadnej daty.

Komentatorzy oceniają, że Unii brakuje woli do dalszego rozszerzania, z kolei państwa Bałkanów Zachodnich nie chcą zbyt długo czekać i ze swoją wolą integracji mogą się zwrócić ku Wschodowi. Na szczycie wyrażono wolę współpracy w dziedzinie transportu, energetyki i cyfryzacji oraz zapowiedziano, że kolejny szczyt, na którym temat zostanie poruszony, odbędzie się w 2020 r., w czasie chorwackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

pr

2018-05-23 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

W piątek 19 kwietnia zakończono rekognicję kanoniczną szczątków ks. Michała Rapacza. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej 12 kwietnia przy kościele Narodzenia NMP w Płokach przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana, który 15 czerwca zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy.

CZYTAJ DALEJ

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję