Reklama

Polska

Warszawa: inauguracja Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Nabożeństwem ekumenicznym w katedrze warszawsko-praskiej zainaugurowano w stolicy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. - Niech Dobra Nowina będzie większa, silniejsza i bardziej czytelna niż wszystkie złe wiadomości, które do nas docierają - powiedział do zgromadzonych w świątyni abp Henryk Hoser.

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

chrześcijanin

Artur Stelmasiak

Nabożeństwem ekumenicznym w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zainaugurowano w stolicy oficjalne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które tym roku odbywają się pod hasłem „Jezus rzekł do Samarytanki: Daj mi pić”. W uroczystej mszy św. przewodniczył bp warszawsko-praskiego abp Henryk Hoser. W koncelebrze wzięli także udział biskupi pomocniczy obydwu warszawskich diecezji: bp Marek Solarczyk i bp Józef Górzyński.

- Wobec odchodzenia współczesnego świata od Boga będącego źródłem prawdziwego życia i miłości w kierunku wierzeń, przesądów, guseł, wróżb i wróżbitów, Jezusowy Testament wypowiedziany w wieczerniku stanowi dla nas wyjątkowe zobowiązanie – powiedział abp Henryk Hoser.

Reklama

Stwierdził, że ekumenizm jest wkładem w jedność rodziny ludzkiej, której tak desperacko poszukujemy. - Nie możemy nie brać pod uwagę antyświedectwa podziału między chrześcijanami na wielu kontynentach. Jest to antyświadectwo w stosunku do słów Jezusa, który modlił się, abyśmy byli jedno – zauważył abp Hoser.

Nawiązując do nauczania papieża Franciszka, biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę na konieczność szukania tego, co łączy i pamiętania o zasadzie "hierarchii prawd", dzięki którym szybko będziemy mogli podążać w kierunku wspólnych form głoszenia, służby i świadectwa. – Ileż możemy się nauczyć od innych. Otwórzmy się zatem na Ducha i mówimy: "Oto jestem Panie. Poślij mnie" – zaapelował abp Hoser.

Życzył jednocześnie wszystkim wyznawcom Chrystusa radości, która płynie z odzyskanej jedności wewnętrznej i zewnętrznej. - Niech Dobra Nowina będzie większa, silniejsza i bardziej czytelna niż wszystkie złe wiadomości, które do nas docierają – powiedział.

Reklama

Kazanie wygłosił prezes Warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła polskokatolickiego. Zwrócił w niej uwagę na znaczenie chrześcijańskiego powołania, które jak zaznaczył - jest zaproszeniem do dawania świadectwa o Bogu i Jego miłości w tym świecie oraz realizacji dzieła jednania.

Powiedział, że poprzez swoje powołanie człowiek wchodzi w intymną relację z Bogiem, stając się świątynią Ducha Świętego i niezastąpionym darem dla innych. - Czyż dziś nie gromadzimy się po to, aby Bóg przebywał w naszych sercach, aby je opromieniał, przemieniał, ubogacał i otwierał na tych, którzy są z innego kościoła, czy wyznania, tak abyśmy mogli na nich jako na naszych braci i siostry? – pytał kaznodzieja.

Przypomniał, że każdy chrześcijanin będąc uczniem Chrystusa tym samym uczestniczy w Jego misji nauczycielskiej, kapłańskiej i apostolskiej, a wspólnota do której poprzez chrzest należy jest wybranym plemieniem. – W tym świetle powołanie każdego człowieka urasta do rangi wielkiej tajemnicy, poprzez którą Stwórca wypowiada swoja wolę, a która zawiera się w słowach: „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" – zauważył prezes Warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

- Czy jako dzieci Jezusa Chrystusa żyjemy tą głęboką świadomością chrześcijańskiego powołania do dawania świadectwa o Bogu i Jego miłości oraz świadectwa w realizacji dzieła jednania? - zastanawiał się kaznodzieja.

Przywołując słowa ks. Tadeusza Horaka, zaznaczył, że Bóg nieustannie przemawia do człowieka prowadząc go po drodze wiatry. – Mały Samuel, dziecko z czystym sercem mieszkające w świątyni Boga mogło Go usłyszeć, mimo że nic o Nim nie wiedziało. Wołanie Boga-Człowieka usłyszeli tez prości rybacy z nad Galilejskiego Jeziora. Nawet ktoś, kto sam nie potrafi usłyszeć jak Helli może w tym pomóc innemu, bo kryje się w nim Bóg i Jego łaska – stwierdził duchowny. Wyraził przy tym wiarę, że także w tych, którzy zgromadzili się w katedrze na wspólnej modlitwie kryje się Bóg i Jego łaska otwierająca na siebie nawzajem i uzdalniająca do modlitwy, która jest sercem ekumenizmu.

Na zakończenie ks. Dąbrowski zachęcił, aby dar jedności zawierzać Bogu w każdym czasie, a nie tylko przy okazji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność. – Kiedy będziemy podróżować, kiedy będziemy na dobrych wakacjach, czy we wspólnocie rodzinnej pamiętajmy o tym, że Chrystus prosił Ojca, aby wszyscy stanowili jedno – zaapelował ks. Dąbrowski.

W liturgii wzięli także udział przedstawiciele kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz wierni różnych wyznań chrześcijańskich.

2015-01-18 06:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: chrześcijanka z Damaszku będzie uczyć arabskiego

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Wrocław

chrześcijanin

hdornak/CC0 Public Domain / FAQ

Jeannette opuściła Syrię w lipcu 2002 r. ze względu na toczącą się w jej kraju wojnę. Od poniedziałku będzie uczyć wrocławian języka arabskiego. Są jeszcze wolne miejsca.

To była trudna decyzja, by opuścić swój kraj i żyć w Polsce – rozpoczyna rozmowę nowa native speaker na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. "W Syrii byłam otoczona gronem przyjaciół i dużą rodziną. Miałam dobrą pracę. Niestety, ze względu na toczące się tam działania wojenne, pozostanie wiązało się z dużym niebezpieczeństwem, a nic nie zwiastowało na to, że wojna szybko się zakończy" - przyznaje Syryjka.

CZYTAJ DALEJ

Grzechy śmiertelne i powszednie

2021-07-27 12:14

Niedziela Ogólnopolska 31/2021, str. VII

[ TEMATY ]

grzech

spowiedź

Adobe Stock

Pytanie czytelnika:
Na kazaniu w mojej parafii usłyszałam, że grzechy dzielą się na śmiertelne i powszednie. Cale życie byłam przekonana, że na ciężkie i lekkie. Proszę o wytłumaczenie, jak to teraz jest. Pozdrawiam. Aniela.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/Kajakarstwo - Naja i Puławska zdobyły medal

2021-08-03 06:21

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebrny medal w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Zwyciężyły Nowozelandki Lisa Carrington, Caitlin Regal. Trzecie były Węgierki Danuta Kozak, Dora Bodonyi.

Polki przez długi czas wyścigu naciskały Nowozelandki, ale przed metą musiały się bronić przed ostro finiszującymi Węgierkami. Carrington zdobyła we wtorek drugi złoty medal, wcześniej triumfowała w jedynce na 200 m.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję