Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dzień Chorego w Goleniowie

W tym roku tematem Dnia Chorego były słowa, które Jezus, wywyższony na krzyżu, skierował do swojej Matki Maryi i do Jana: „«Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19,26-27).

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2018, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego

Archiwum prywatne

Lekarze udzielali bezpłatnych porad medycznych

Lekarze udzielali bezpłatnych porad medycznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 11 lutego 2018 r. Akcja Katolicka przy parafii pw. św. Katarzyny w Goleniowie przeprowadziła wspólnie z Gminą Goleniów i Starostwem Powiatowym akcję bezpłatnych badań i diagnoz medycznych. Swoją obecnością uświetnili obchody przedstawiciele Akcji Katolickiej ze Szczecina: Edmund Bilicki i Witold Dąbrowski.

Uroczystą Mszą św. o godz. 9 zainaugurowano obchody Światowego Dnia Chorego. Podczas kazania ks. prob. Krzysztof Musiałek nawiązał do cierpienia, które jest obecne w życiu każdego człowieka i wielkiej łaski, jaką jest możliwość posługiwania chorym i cierpiącym. Przypomniał, iż chorzy przychodzący do przychodni potrzebują pomocy zarówno wobec ciała, jak również wobec ducha i dostrzeżenia w nich drugiego człowieka – człowieka cierpiącego. Ksiądz Proboszcz zwrócił się do lekarzy, pielęgniarek i całej służby medycznej: „Proszę was, byście stawali się dla tych, którzy zostają poddani waszej opiece i trosce przedłużeniem dłoni Chrystusa, byście uzdrawiali i byli nimi na zawsze – bo to wasze powołanie, bo Chrystus was prosi. Prosimy, by nigdy nie zabrakło wam serca czułego i wrażliwego, by widzieć nie tylko chorobę, ale i człowieka. Szpital to «Bank Miłosierdzia Bożego», gdzie nasi chorzy i zmagający się z cierpieniem goleniowianie mogą ofiarować każdą minutę swojego bólu i cierpienia w wielorakich intencjach, łącząc się z cierpieniami Chrystusa, a posługujący cierpiącym w Chrystusie odnajdywać motywację i siłę do trwania na swoim posterunku. Udzielony sakrament chorych to siła i moc dla duszy i ciała”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Mszy św. kapłani udzielali chorym namaszczenia. Osoby chore mogły jeszcze w wodzie z Lourdes zanurzyć swoje zmagania z chorobą i cierpienia, wzywając z wiarą – „Święta Bernadetto, módl się za nami!”.

W godz. 10-14 lekarze ze Szczecina i lekarze pracujący na terenie miasta Goleniów oraz inni pracownicy udzielali porad medycznych w placówkach: NZOZ Polmed, NZOZ PROFIMED, NZOZ „SPECJALISTA”, Centrum Szpitalnym Goleniów, Poradni Chirurgicznej NZOZ „SPECJALISTA”, Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej „Sprawność” mgr Czesława Urbanowicz, Centrum Terapii i Diagnozy Dziecięcej „Baby Tree”, Centrum Medycznym MIR, Poradni żywieniowej „Żyjmy zdrowo”.

Reklama

Zasięgnąć można było porady pediatry (dr Małgorzata Jurga), ortodonty (dr Maria Kusz-Stepczyńska), ortopedy (dr Roman Milkiewicz), dr Stanisława Plawgo, internistów (dr Regina Bidas, dr Elżbieta Siemaszko-Kulig i dr Paweł Ostaszewski), laryngologa (dr Zbigniew Szymański), neurologa (dr Grzegorz Sławiński), neurologa dziecięcego (dr Arkadiusz Bieleninik), diabetologa i kardiologa (dr Małgorzata Głodek), lekarza rehabilitanta (dr Bogusław Komarnicki), urologów (dr Regina Rutkowska-Szostek, dr Andrzej Krawczyk), okulisty (dr Paweł Góra), radiologa (dr Wiktor Stawarczyk), gastrologa (dr Ewa Czajka). Swoją pomocą służyli przy udzielaniu ogólnych porad medycznych także lek. med. Ewelina Walasek-Pilawa i lek. med. Marcin Pilawa. Porad dla osób z wadami słuchu, zaburzeniami mowy i wadami mowy udzielali dr Andrzej Stecewicz, logopeda Ludwika Wyrąbkiewicz. W tym dniu była możliwość skorzystania z zabiegów i konsultacji fizjoterapeutów: Teresy Potomskiej, Lucyny Wittbrodt i zespołu Zakładu Rehabilitacji Leczniczej „Sprawność” mgr Czesławy Urbanowicz. Dzięki wsparciu działań przez Starostwo Powiatowe w Szpitalnym Centrum Medycznym pacjenci mogli skorzystać z badań diagnostycznych w laboratorium (ogólne badania krwi, poziom TSH), z badania ginekologicznego wraz z wykonaniem cytologii, otrzymać poradę laktacyjną, w zakresie pielęgnacji noworodka oraz zdrowego odżywiania. Na samym terenie szpitala przyjęto aż 187 pacjentów.

Do akcji przyłączyli się także terapeuci ze Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Dzieci „Tęcza” w Goleniowie, Poradnia żywieniowa „Żyjmy zdrowo” oraz Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym „Ewa”. Tegorocznym tematem przewodnim obchodów Dnia Chorego było wczesne wykrywanie, profilaktyka i leczenie czerniaka („Czerniak – wczesne wykrycie, szansa na przeżycie”). Przyjmowali specjaliści: dermatolog dr Magdalena Kiedrowicz i chirurg ogólny i onkologiczny dr Marcin Kwietniak.

Reklama

Po raz pierwszy podczas trwania akcji zwrócona została uwaga na problem leczenia niepłodności oraz innych zaburzeń zdrowia prokreacyjnego, który dotyka coraz liczniejszą grupę par. W tym roku wszystkie chętne pary mogły uzyskać kompleksową i profesjonalną pomoc lekarza ginekologa, położnika, konsultanta NaProTECHNOLOGY w zakresie zdrowia prokreacyjnego dr Iwony Rawickiej ze Szczecina, jako alternatywę do niezgodnej z nauką Kościoła katolickiego metodą in-vitro. Z diagnoz i porad w tym dniu skorzystało ok. 500 osób.

Dni Chorego w Goleniowie to nie tylko akcja koncentrująca się na udzielaniu przez lekarzy i personel medyczny bezpłatnej pomocy. Od dwóch lat akcję wspierają dzieci z Koła Misyjno-Ewangelizującego, które przygotowują wraz z rodzicami i opiekunem Koła s. Moniką życzenia dla chorych, które później przekazują chorym przebywającym w szpitalu. Te kartki z życzeniami od dzieci niosą nadzieję i miłość, często samotnym i opuszczonym przez bliskich, wnosząc ty samym w ich życie promień światła Bożej miłości i bliskości drugiego człowieka. W tym roku kartki z życzeniami przekazały także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Goleniowie (opiekun Beata Rucińska).

Obchodom towarzyszyły występy utalentowanej młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Goleniowie: akordeonisty i klarnecistów pod opieką Hanny Szczepaniak oraz zespołu wokalno-instrumentalnego przy parafii pw. św. Jerzego w Goleniowie z opiekunem grupy Joanną Stanuch-Piotrowicz. Podarowali oni wszystkim biorącym udział w tej szlachetnej akcji muzyczny prezent. Zagrano utwory patriotyczne i zaśpiewano pieśni religijne.

Reklama

Światowe Dni Chorego w Goleniowie to okazja, aby podziękować tym, którzy opiekują się chorymi, za ich pełne poświęcenie, ofiarność, zaangażowanie w służeniu z miłością i czułą troską potrzebującym.

To podziękowanie dla tych wszystkich osób, którzy czerpią natchnienie z ideałów, zasad ludzkich i ewangelicznych w posłudze chorym, ucząc innych wielkoduszności i poszanowania godności człowieka, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. To również wdzięczność dla ludzi dobrego serca, którzy ofiarowują swój czas, życzliwość i pełną miłości uwagę w organizację kolejnych obchodów Światowych Dni Chorego.

Darczyńcami tegorocznych Dni Chorego byli panowie: Mariusz Barycza, Roman Kopiński, Jan Bagiński, Marek Koźluk, Leon Patraszewski, Andrzej Szembel, Witold i Jacek Szatkowscy i pani Ewa Walczak.

Niech dla wszystkich biorących udział w tym pięknym dniu podziękowaniem będą słowa papieża Franciszka z Orędzia na Światowy Dzień Chorego: „Wszystkim, którzy służą chorym i cierpiącym, życzę, by ożywiał ich duch Maryi, Matki Miłosierdzia. Słodycz Jej spojrzenia niech nam towarzyszy, abyśmy wszyscy potrafili odkryć radość z czułości Boga i aby odzwierciedlała się ona w naszych sercach i w naszych gestach”. „Żyj, Jezu, żyj we mnie tak, by wszystko, co czynię, czynione było przez Ciebie i spraw, by wszystko to, co myślę, było Twoją myślą, a to, co mówię – Twoimi słowami. Dla Ciebie, z Tobą, w Tobie zawsze, o Panie” (papież Franciszek).

2018-02-22 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: XXVI Światowy Dzień Chorego

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Bożena Sztajner/Niedziela

Msza św. oraz bezpłatne porady lekarskie w ramach tzw. białej soboty odbędą się w Poznaniu z okazji XXVI Światowego Dnia Chorego. „Co roku nawiązujemy do wydarzeń z 1858 r. z Lourdes, związanych z objawieniami Matki Bożej, by jako wspólnota Kościoła w szczególny sposób, zwłaszcza na modlitwie, zwrócić uwagę na chorych i cierpiących i stanąć blisko nich” – mówi KAI ks. Marcin Janecki.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej zaznacza, że centralnym wydarzeniem Dnia Chorego będzie Msza św. z błogosławieństwem na wzór Lourdes, sprawowana przez bp. seniora Zdzisława Fortuniaka w niedzielę 11 lutego o godz. 13.30 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu. „Wszystkich chorych i cierpiących wraz z ich opiekunami zapraszamy następnie na koncert i poczęstunek w pobliskim Domu Katolickim” – dodaje ks. dyrektor Janecki.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś na 40-lecie parafii na Wiskitnie: ten kościół jest po to, by tu powstała wspólnota!

2024-05-13 15:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Wybudowaliście piękny kościół. Bardzo piękny. Ale ten kościół jest po to, by tu powstała wspólnota. Jak nie powstanie wspólnota, to będzie muzeum? Dlaczego każdy ma się w tej wspólnocie zaangażować? Dlaczego każdy? Odpowiedź daje św. Paweł – bo każdy jest obdarowany łaską, przez Boga - mówił kard. Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję