Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dzień Chorego w Goleniowie

W tym roku tematem Dnia Chorego były słowa, które Jezus, wywyższony na krzyżu, skierował do swojej Matki Maryi i do Jana: „«Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19,26-27).

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2018, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego

Archiwum prywatne

Lekarze udzielali bezpłatnych porad medycznych

Lekarze udzielali bezpłatnych porad medycznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 11 lutego 2018 r. Akcja Katolicka przy parafii pw. św. Katarzyny w Goleniowie przeprowadziła wspólnie z Gminą Goleniów i Starostwem Powiatowym akcję bezpłatnych badań i diagnoz medycznych. Swoją obecnością uświetnili obchody przedstawiciele Akcji Katolickiej ze Szczecina: Edmund Bilicki i Witold Dąbrowski.

Reklama

Uroczystą Mszą św. o godz. 9 zainaugurowano obchody Światowego Dnia Chorego. Podczas kazania ks. prob. Krzysztof Musiałek nawiązał do cierpienia, które jest obecne w życiu każdego człowieka i wielkiej łaski, jaką jest możliwość posługiwania chorym i cierpiącym. Przypomniał, iż chorzy przychodzący do przychodni potrzebują pomocy zarówno wobec ciała, jak również wobec ducha i dostrzeżenia w nich drugiego człowieka – człowieka cierpiącego. Ksiądz Proboszcz zwrócił się do lekarzy, pielęgniarek i całej służby medycznej: „Proszę was, byście stawali się dla tych, którzy zostają poddani waszej opiece i trosce przedłużeniem dłoni Chrystusa, byście uzdrawiali i byli nimi na zawsze – bo to wasze powołanie, bo Chrystus was prosi. Prosimy, by nigdy nie zabrakło wam serca czułego i wrażliwego, by widzieć nie tylko chorobę, ale i człowieka. Szpital to «Bank Miłosierdzia Bożego», gdzie nasi chorzy i zmagający się z cierpieniem goleniowianie mogą ofiarować każdą minutę swojego bólu i cierpienia w wielorakich intencjach, łącząc się z cierpieniami Chrystusa, a posługujący cierpiącym w Chrystusie odnajdywać motywację i siłę do trwania na swoim posterunku. Udzielony sakrament chorych to siła i moc dla duszy i ciała”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Mszy św. kapłani udzielali chorym namaszczenia. Osoby chore mogły jeszcze w wodzie z Lourdes zanurzyć swoje zmagania z chorobą i cierpienia, wzywając z wiarą – „Święta Bernadetto, módl się za nami!”.

W godz. 10-14 lekarze ze Szczecina i lekarze pracujący na terenie miasta Goleniów oraz inni pracownicy udzielali porad medycznych w placówkach: NZOZ Polmed, NZOZ PROFIMED, NZOZ „SPECJALISTA”, Centrum Szpitalnym Goleniów, Poradni Chirurgicznej NZOZ „SPECJALISTA”, Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej „Sprawność” mgr Czesława Urbanowicz, Centrum Terapii i Diagnozy Dziecięcej „Baby Tree”, Centrum Medycznym MIR, Poradni żywieniowej „Żyjmy zdrowo”.

Reklama

Zasięgnąć można było porady pediatry (dr Małgorzata Jurga), ortodonty (dr Maria Kusz-Stepczyńska), ortopedy (dr Roman Milkiewicz), dr Stanisława Plawgo, internistów (dr Regina Bidas, dr Elżbieta Siemaszko-Kulig i dr Paweł Ostaszewski), laryngologa (dr Zbigniew Szymański), neurologa (dr Grzegorz Sławiński), neurologa dziecięcego (dr Arkadiusz Bieleninik), diabetologa i kardiologa (dr Małgorzata Głodek), lekarza rehabilitanta (dr Bogusław Komarnicki), urologów (dr Regina Rutkowska-Szostek, dr Andrzej Krawczyk), okulisty (dr Paweł Góra), radiologa (dr Wiktor Stawarczyk), gastrologa (dr Ewa Czajka). Swoją pomocą służyli przy udzielaniu ogólnych porad medycznych także lek. med. Ewelina Walasek-Pilawa i lek. med. Marcin Pilawa. Porad dla osób z wadami słuchu, zaburzeniami mowy i wadami mowy udzielali dr Andrzej Stecewicz, logopeda Ludwika Wyrąbkiewicz. W tym dniu była możliwość skorzystania z zabiegów i konsultacji fizjoterapeutów: Teresy Potomskiej, Lucyny Wittbrodt i zespołu Zakładu Rehabilitacji Leczniczej „Sprawność” mgr Czesławy Urbanowicz. Dzięki wsparciu działań przez Starostwo Powiatowe w Szpitalnym Centrum Medycznym pacjenci mogli skorzystać z badań diagnostycznych w laboratorium (ogólne badania krwi, poziom TSH), z badania ginekologicznego wraz z wykonaniem cytologii, otrzymać poradę laktacyjną, w zakresie pielęgnacji noworodka oraz zdrowego odżywiania. Na samym terenie szpitala przyjęto aż 187 pacjentów.

Do akcji przyłączyli się także terapeuci ze Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Dzieci „Tęcza” w Goleniowie, Poradnia żywieniowa „Żyjmy zdrowo” oraz Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym „Ewa”. Tegorocznym tematem przewodnim obchodów Dnia Chorego było wczesne wykrywanie, profilaktyka i leczenie czerniaka („Czerniak – wczesne wykrycie, szansa na przeżycie”). Przyjmowali specjaliści: dermatolog dr Magdalena Kiedrowicz i chirurg ogólny i onkologiczny dr Marcin Kwietniak.

Po raz pierwszy podczas trwania akcji zwrócona została uwaga na problem leczenia niepłodności oraz innych zaburzeń zdrowia prokreacyjnego, który dotyka coraz liczniejszą grupę par. W tym roku wszystkie chętne pary mogły uzyskać kompleksową i profesjonalną pomoc lekarza ginekologa, położnika, konsultanta NaProTECHNOLOGY w zakresie zdrowia prokreacyjnego dr Iwony Rawickiej ze Szczecina, jako alternatywę do niezgodnej z nauką Kościoła katolickiego metodą in-vitro. Z diagnoz i porad w tym dniu skorzystało ok. 500 osób.

Reklama

Dni Chorego w Goleniowie to nie tylko akcja koncentrująca się na udzielaniu przez lekarzy i personel medyczny bezpłatnej pomocy. Od dwóch lat akcję wspierają dzieci z Koła Misyjno-Ewangelizującego, które przygotowują wraz z rodzicami i opiekunem Koła s. Moniką życzenia dla chorych, które później przekazują chorym przebywającym w szpitalu. Te kartki z życzeniami od dzieci niosą nadzieję i miłość, często samotnym i opuszczonym przez bliskich, wnosząc ty samym w ich życie promień światła Bożej miłości i bliskości drugiego człowieka. W tym roku kartki z życzeniami przekazały także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Goleniowie (opiekun Beata Rucińska).

Obchodom towarzyszyły występy utalentowanej młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Goleniowie: akordeonisty i klarnecistów pod opieką Hanny Szczepaniak oraz zespołu wokalno-instrumentalnego przy parafii pw. św. Jerzego w Goleniowie z opiekunem grupy Joanną Stanuch-Piotrowicz. Podarowali oni wszystkim biorącym udział w tej szlachetnej akcji muzyczny prezent. Zagrano utwory patriotyczne i zaśpiewano pieśni religijne.

Światowe Dni Chorego w Goleniowie to okazja, aby podziękować tym, którzy opiekują się chorymi, za ich pełne poświęcenie, ofiarność, zaangażowanie w służeniu z miłością i czułą troską potrzebującym.

To podziękowanie dla tych wszystkich osób, którzy czerpią natchnienie z ideałów, zasad ludzkich i ewangelicznych w posłudze chorym, ucząc innych wielkoduszności i poszanowania godności człowieka, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. To również wdzięczność dla ludzi dobrego serca, którzy ofiarowują swój czas, życzliwość i pełną miłości uwagę w organizację kolejnych obchodów Światowych Dni Chorego.

Darczyńcami tegorocznych Dni Chorego byli panowie: Mariusz Barycza, Roman Kopiński, Jan Bagiński, Marek Koźluk, Leon Patraszewski, Andrzej Szembel, Witold i Jacek Szatkowscy i pani Ewa Walczak.

Niech dla wszystkich biorących udział w tym pięknym dniu podziękowaniem będą słowa papieża Franciszka z Orędzia na Światowy Dzień Chorego: „Wszystkim, którzy służą chorym i cierpiącym, życzę, by ożywiał ich duch Maryi, Matki Miłosierdzia. Słodycz Jej spojrzenia niech nam towarzyszy, abyśmy wszyscy potrafili odkryć radość z czułości Boga i aby odzwierciedlała się ona w naszych sercach i w naszych gestach”. „Żyj, Jezu, żyj we mnie tak, by wszystko, co czynię, czynione było przez Ciebie i spraw, by wszystko to, co myślę, było Twoją myślą, a to, co mówię – Twoimi słowami. Dla Ciebie, z Tobą, w Tobie zawsze, o Panie” (papież Franciszek).

2018-02-22 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczególny wymiar cierpienia

Niedziela podlaska 9/2014, str. 7

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Ks. Artur Płachno

W ramach modlitw w intencji chorych i służby zdrowia z okazji Światowego Dnia Chorego biskup drohiczyński Antoni Dydycz modlił się 12 lutego wraz z chorymi i personelem medycznym w Szpitalu Powiatowym w Bielsku Podlaskim

Ksiądz Biskup przewodniczył nabożeństwu, przygotowanemu przez kapelana ks. Jarosława Kuźmickiego w szpitalnej kaplicy. Udzielił sakramentu namaszczenia chorych, a następnie dokonał aktu pobłogosławienia nowego tomografu komputerowego w tamtejszej placówce. W przesłaniu powiedział, że modlitwa daje szczególną nadzieję, zwłaszcza gdy spotykamy się z cierpieniem i chorobą. Cierpienie ma szczególny wymiar, podkreślił, z racji na to, że nigdy nie jesteśmy w stanie go określić, a choroby, pomimo zdobyczy medycyny, ciągle potrafią nas wyprzedzać. Jest to jednak związane tylko z rzeczywistością ziemską, określoną pewnym czasem, przestrzenią i zewnętrznymi warunkami. „Pamięć o cierpieniu zasługuje na wielki szacunek, kontynuował Ksiądz Biskup. – Na świecie spotykamy dwie rzeczywistości. Rzeczywistość szpitali, ośrodków zdrowia i wszystkich instytucji, które zabiegają o ratowanie człowieka przed cierpieniem i przedłużanie mu życia, oraz przestrzeń świątyń i sanktuariów, gdzie ludzie podążają, aby szukać wsparcia w świecie nadprzyrodzonym i upraszać pomoc, zwłaszcza Matki Najświętszej”. Przypomniał także, iż czas modlitw w intencji chorego wiąże się z rzeczywistością sanktuarium w Lourdes, gdzie znanych jest wiele przypadków cudownych zdarzeń, niewytłumaczalnych medycznie. Ksiądz Biskup powiedział również, że takich miejsc wiary i spotkań z Maryją jest bardzo dużo i podążają do nich katolicy oraz prawosławni. Podkreślił również, że sformułowanie Dzień Chorego wskazuje na potrzebę szacunku do każdego człowieka z jego cierpieniem. Wyraża to szacunek do człowieka i pokazuje, że jest najważniejszy. Choroba jest tylko jego doświadczeniem i uwarunkowaniem, mówił. Zobowiązuje nas to, zaapelował, aby wszystkich chorych traktować indywidualnie, tak jak Chrystus traktuje każdego człowieka indywidualnie.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: bp W. Krywycki uważa, iż św. Jan Paweł II był "obrazem dobrego pasterza"

2025-04-01 20:10

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

nauczanie

commons.wikimedia.org

Dla mnie św. Jan Paweł II stał się "obrazem naprawdę cudownego, dobrego pasterza na wzór Pana Jezusa, który mocno trzyma się podstaw wiary, który śmiało głosi i niezmordowanie prowadzi owce do Królestwa Niebieskiego - powiedział łaciński biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki SDB. W rozmowie z ukraińskim portalem rzymskokatolickim podzielił się on swymi przemyśleniami na temat papieża-Polaka w przededniu 20. rocznicy jego śmierci, przypadającej 2 kwietnia.

Na początku krótkiego wywiadu niespełna 53-letni hierarcha przyznał, że nie miał okazji do osobistego kontaktu z Janem Pawłem II, ale uczestniczył w kilku spotkaniach z nim wraz z tysiącami innych osob w latach 1991 roku: najpierw w Białymstoku w czerwcu, a następnie w sierpniu w Częstochowie w ramach Światowego Dnia Młodzieży, oraz w czerwcu 2001 na Ukrainie. "I za każdym razem był on dla mnie człowiekiem, który łączy milliony ludzi a zarazem prowadził ich do Pana" - tłumaczył rozmówca portalu. Zaznaczył przy tym, iż Ojciec Święty stał się dla niego "obrazem prawdziwie cudownego, dobrego pasterza na wzór Pana Jezusa, mocno trzymającego się fundamentów wiary, który śmiało przepowiada i niestrudzenie prowadzi swe owce do Królestwa Niebieskiego".
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II: „Przecież nie cały umieram”

2025-04-01 20:54

[ TEMATY ]

felieton

św. Jan Paweł II

Milena Kindziuk

Red

Gdy w sobotę 2 kwietnia 2005 roku o 21.37 zawyły syreny i rozległo się bicie dzwonów - zamarliśmy. W ciszy. Szlochu. Modlitwie. Wiedzieliśmy, że nic nie będzie już takie samo. Ulice i place przed świątyniami w całej Polsce do granic były naładowane emocjami. Stawały się niemym świadkiem tego, „co może jeden człowiek i co znaczy świętość”, jak pisał Czesław Miłosz.

Dziś, gdy mija dwudziesta rocznica śmierci św. Jana Pawła II, na jego życie patrzymy z większym dystansem. Wyraźniej możemy zobaczyć, jak wielką lekcję życia i umierania dał nam Papież. I co to znaczy: nie lękać się śmierci i z ufnością odchodzić do domu Ojca.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję