Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Koncert laureatów IX Festiwalu Gaudium

Już po raz dziewiąty, na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury, odbył się finałowy koncert laureatów Festiwalu Kolęd i Piosenek Świątecznych Gaudium

Niedziela zamojsko-lubaczowska 3/2018, str. II

[ TEMATY ]

festiwal

Joanna Ferens

Zwycięskie „Śnieżynki”

Zwycięskie „Śnieżynki”

Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. sługi Bożego księdza prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju we współpracy z Biłgorajskim Centrum Kultury oraz Zamojskim Klubem Jazzowym „Kosz”. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta Biłgoraj oraz Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”.

W koncercie wystąpili soliści i zespoły wytypowani podczas przesłuchań w Biłgoraju i Zamościu. – Celem festiwalu jest przede wszystkim promowanie młodych talentów, których tutaj, w Biłgoraju i na terenie całego naszego województwa, nie brakuje, czego możemy doświadczyć uczestnicząc w dzisiejszym wydarzeniu. Ponadto jest to kultywowanie tradycji śpiewania kolęd, a także propagowanie nauki języków obcych, gdyż większość kolęd prezentowanych jest w różnych językach m.in. po angielsku, niemiecku, rosyjsku i oczywiście po polsku. Chyba nie będzie zaskoczeniem, jeśli dodam, że poziom tego koncertu jest z roku na rok coraz wyższy, gdyż mamy bardzo bogaty repertuar, bogaty wachlarz uczestników i wspaniałe instrumentarium – informuje Elżbieta Okoń, organizator wydarzenia i dyrektor festiwalu.

Reklama

W koncercie laureatów wzięło udział łącznie siedemnaście podmiotów wykonawczych, w tym pięć zespołów i dwunastu solistów, którzy przyjechali z różnych rejonów województwa lubelskiego, m.in. z Biłgoraja, Zamościa, Lublina, Tomaszowa, Krasnobrodu, Nielisza i Krynic. Wystąpili również ci wykonawcy, którzy podczas przesłuchań otrzymali wyróżnienia. Jednym z zespołów, który co roku bierze udział w festiwalu jest Chór Reprezentacyjny I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Opiekun i założyciel chóru, ks. Jerzy Frankiewicz, wyjaśnia dlaczego corocznie pojawiają się na festiwalu. – Najbardziej liczy się dla mnie integracja członków naszego chóru. Radość i atmosfera, która panuje, zarówno w autokarze, jak i potem na scenie jest niewiarygodna i niezwykle cenna. Zakładając ten chór miałem na celu to, abyśmy mogli „pobawić się” muzyką na chwałę Pana Boga. Bardziej niż na profesjonalizmie zależy mi na przyjaźni, radości i wspólnocie, radości z powodu tego, że tworzymy i razem działamy – wskazał.

Chór zaprezentował kolędy i piosenki świąteczne w różnych językach europejskich, w ciekawych stylach i niespotykanych opracowaniach muzycznych. W jury tegorocznej edycji festiwalu zasiedli: założyciel zamojskiej Bohemy, Marian Szewera, Liliana Wajrak i Jerzy Bałakut. Po obradach jury zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Grand Prix Festiwalu „Gaudium”otrzymał zespół Śnieżynki z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Śnieżynkom przypadła również w udziale nagroda publiczności.

Przed festiwalową publicznością wystąpili również zaproszeni goście. Z krótkim recitalem kolęd wystąpił Marian Szewera oraz Paulina Okoń i Jerzy Bałakut.

Reklama

Jedna z laureatek, Michalina Lipińska, podkreśla, że udział w tym festiwalu to wielki zaszczyt i radość. – Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym koncercie i mam zaszczyt być jednym z laureatów. Śpiewanie to moja wielka pasja i nie wyobrażam sobie życia bez muzyki i śpiewu. Śpiewanie kolęd to również przepiękna i wyjątkowa modlitwa, a jak wiadomo każdy kto śpiewa, ten dwa razy się modli, dlatego ja traktuję ten koncert jako modlitwę i spotkanie z nowonarodzonym Chrystusem – wskazała.

Elżbieta Okoń wyraża swoją wdzięczność wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego wielkiego przedsięwzięcia – Bardzo dziękuję uczestnikom, wszystkim nauczycielom, którzy ich przygotowali, gdyż jest to ogromny trud włożony w ćwiczenia i próby z solistami czy całymi zespołami, aby przygotować ich do tak poważnego występu. Nie mogę zapomnieć o podziękowaniach dla naszych patronów, szczególnie dla burmistrza miasta Biłgoraja Janusza Rosłana i starosty biłgorajskiego Kazimierza Pateraka. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli wszelkich starań, aby to dzisiejsze wydarzenie mogło mieć miejsce, aby ci młodzi ludzie mogli się zaprezentować na scenie – podkreśliła.

Podczas koncertu prowadzona była akcja charytatywna na rzecz Jagody Stasiewicz. Akcję zorganizowała społeczność biłgorajskiej „Jedynki” w formie kiermaszu ciast i owoców. Koncert zakończył się wykonaniem piosenki finałowej „Pierwsza gwiazda” w wykonaniu wszystkich zespołów i solistów.

2018-01-17 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaśpiewali dla Niepodległej

[ TEMATY ]

festiwal

KSM

Archiwum KSM

Mszą świętą w bazylice katedralnej rozpoczął się IV Festiwal Piosenki Patriotyczno – Religijnej w Sandomierzu. Organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął bp Krzysztof Nitkiewicz.

Po Mszy św. młodzi wykonawcy zgromadzili się w Domu Katolickim, gdzie na scenie prezentowali swoje umiejętności wokalne. Festiwal choć ma krótką historię, na stałe zapisał się w kalendarzu wydarzeń diecezjalnych i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Artyści mogli występować w kilku grupach: soliści młodsi, starsi, duet oraz zespół. Młodzi prezentowali utwory patriotyczne w oryginalnej aranżacji oraz w mocno uwspółcześnionej adaptacji. Każdy mógł wykonać jedną piosenkę o tematyce patriotycznej lub religijnej. Uczestników oceniało jury biorąc pod uwagę wartość wokalną i ekspresyjną wykonania utworu. Jak powiedział ks. Damian Zieliński asystent diecezjalny KSM: – Czwarty Festiwal Piosenki Patriotyczno – Religijnej gromadzi nas, abyśmy wspólnie wychwalali Pana Boga oraz dbali o te wartości, które powinny być bliskie nie tylko młodemu człowiekowi ale każdemu wierzącemu. Są to: miłość do Boga i do Ojczyzny. Tą właśnie miłość chcemy okazywać dziś poprzez śpiew. Jako KSM promujemy te wartości, które zawsze były, są i będą bliskie każdemu wierzącemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję