Reklama

Niedziela w Warszawie

Samolotem i statkiem – kierunek Panama

Na Światowe Dni Młodzieży w Panamie uda się ok. 200 młodych osób z archidiecezji warszawskiej. Część z nich na spotkanie z Papieżem popłynie statkiem

Niedziela warszawska 3/2018, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Panamie

Magdalena Kowalewska

Młodzi uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, przygotowujących ich do ŚDM w Panamie

Młodzi uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, przygotowujących ich do ŚDM w Panamie

Na rejs może dostać się tylko 32 najbardziej aktywnych wolontariuszy. Młodzież będzie przechodzić specjalną rekrutację prowadzoną przez Katolicką Szkołę Pod Żaglami. Ci, którzy nie dostaną się na statek, będą mogli polecieć do Panamy samolotem. Rejs ma charakter sztafetowy, zaplanowano go w pięciu częściach. Każda z nich obsadzana jest kolejną załogą młodzieży. Młodzi z archidiecezji warszawskiej rozpoczną rejs w Fort de France. Przez ponad 3 tygodnie będą płynąć przez Morze Karaibskie, Kanał Panamski. Dotrą żaglowcem „STS Pogoria” do Balboa w Panamie tuż przed rozpoczęciem 34. Światowych Dni Młodzieży (ŚDM).

– Czeka nas wielka przygoda, ale nie jest ona niebezpieczna. Będziemy zmierzać do kraju, który jest odmienny od naszego. W Panamie spotkamy naszych braci i siostry z całego świata, z którymi tworzymy jeden Kościół – mówi diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator ds. ŚDM archidiecezji warszawskiej ks. Tomasz Zaperty.

Duchowe akumulatory

Młodzi w Warszawie uczestniczą w spotkaniach formacyjnych przygotowujących ich do międzynarodowych rekolekcji, które za rok odbędą się małym kraju Ameryki Środkowej. Po prawej stronie Wisły spotykają się w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy ul. Floriańskiej. W archidiecezji warszawskiej spotkania rozpoczęły się w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie. To właśnie przy tej parafii po ostatnich ŚDM w Krakowie powstała 35-osobowa grupa osób, która tworzy młodzieżową wspólnotę. Dołączają do nich również młodzi z innych parafii.

Damian Seliga nie może doczekać się, kiedy po raz trzeci będzie uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Przyznaje, że ŚDM to okazja do doświadczenia powszechności młodego Kościoła.– Potrafimy zmobilizować się i pojechać w najdalsze zakątki, aby razem modlić się i przeżywać ten czas. Damian szczególnie zapamiętał spotkanie młodych z Ojcem Świętym w Brazylii. – Na plaży Copacabana daliśmy wielkie świadectwo wiary – wspomina i dodaje: – Podczas ŚDM poznajemy Boga oraz siebie nawzajem. Droga Krzyżowa, Msza św. czy czuwanie z Ojcem Świętym, to wyjątkowy czas ładowania duchowych akumulatorów.

Reklama

Spotkanie Młodych w Krakowie oraz Dni w Diecezjach spowodowały wielkie ożywienie i zainteresowanie idą Światowych Dni Młodzieży. Ci, którzy je przeżyli, zarażają innych. Mówią, że naprawdę warto wziąć udział w tym wydarzeniu. – Z ŚDM jest jak z pieszą pielgrzymką na Jasną Górę. Gdy przychodzi jej czas, to człowiek porzuca wszystko i wyrusza w drogę – mówi ks. Zaperty.

Z kolei bp Rafał Markowski, który w parafii Matki Bożej Fatimskiej podczas formacyjnego spotkania przewodniczył Mszy św., mówił, że ŚDM są odpowiedzią na pytanie, czy młodzież potrzebuje dzisiaj Boga. – Młodzi, biorąc udział w tym wydarzeniu, mówią o swojej wierze, o Chrystusie i Jego miłości. To nieocenione świadectwo wiary dla całego świata – podkreśla bp Markowski.

Owoce ŚDM

Koszt ŚDM w Panamie to ok. 7-8 tys. zł. Obejmuje przelot, transport w Panamie, pakiet pielgrzyma i pakiet narodowy oraz udział w Dniach Diecezjach. Ks. Zaperty szczególnie zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniach poprzedzających ŚDM. – Koszt pobytu w Dniach w Diecezjach jest relatywnie niski – mówi kapłan. Podkreśla, że wyjazd na ŚDM w Panamie będzie tańszy niż wyjazd w 2013 r. na ŚDM do Brazylii.

Maciej Marciniak – z parafii Opatrzności Bożej na Ochocie – mówi, że Dni w Diecezjach są niezapomnianym czasem. – Poznajemy się, zawiązujemy relacje i przyjaźnie. Czujemy, jak Pan Jezus działa przez drugiego człowieka – wyznaje Marciniak. – Spotkanie Boga w drugim człowieku, który modli się w innym języku, żyje w innym kraju i kulturze to coś, co jest istotą ŚDM. Owoców ŚDM jest wiele. I tych indywidualnych i tych, których doświadcza cały Kościół. Natalia Zbroja z parafii Matki Bożej Fatimskiej w ŚDM będzie uczestniczyła już po raz czwarty. – Każde Światowe Dni Młodzieży mają miejsce w ważnym momencie mojego życia. Teraz będzie to czas, kiedy skończę studia i będę wybierać moją drogę życiową – podkreśla.

Natalia po raz pierwszy na ŚDM była w Madrycie. Przyznaje, że nie wiedziała wówczas „o co w tym wszystkim chodzi”. Dopiero z czasem zaczęła rozumieć, że spotkanie młodych, to wspólna radość z wiary w Chrystusa. – To coś wspaniałego, gdy widzi się tak wielu młodych ludzi wysławiających Boga. Wielu moich niewierzących znajomych po ŚDM w Krakowie inaczej zaczęło postrzegać Kościół i młodzież – mówi Natalia. – Znam wiele osób, które wyszły na prostą drogę w swoim życiu i przeszło proces nawrócenia dzięki Światowym Dniom Młodzieży.

2018-01-17 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteście ważni dla Jezusa

Niedziela lubelska 7/2019, str. I

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM

ŚDM w Panamie

Archiwum ks. Karola Mazura

Chełmska grupa w Panamie

Chełmska grupa
w Panamie

W Panamie zakończyły się Światowe Dni Młodzieży, ale pozostała wdzięczna pamięć o radości spotkania młodych. W ŚDM uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa grupa z naszej archidiecezji, w tym grupa z Chełma. Okazją do podzielenia się wspomnieniami z tymi, którzy nie mogli wyjechać do Panamy, było spotkanie pt. „Panama w Chełmie”

Spotkanie młodzieży z uczestnikami ŚDM odbyło się 4 lutego w kościele pw. Rozesłania Świętych Apostołów z inicjatywy ks. Jacka Lewickiego. W pierwszej części wzięli udział uczniowie ze wszystkich chełmskich liceów, zaś w drugiej – młodzież z techników. Sygnałem do rozpoczęcia była pieśń „Błogosławieni miłosierni” w wykonaniu chóru Rapsodia z II LO; zespół ubogacił śpiewem chełmską Panamę. – Młodzież pod duchowym przewodnictwem papieża Franciszka dzieliła się entuzjazmem i radością oraz żywą wiarą. Młodzi zastanawiali się, jak budować lepszy świat, relacje z drugim człowiekiem oraz relacje wiary. Mogliśmy podziwiać duchowe piękno ludzi z całego świata – mówił we wprowadzeniu ks. Lewicki. Jednocześnie podkreślił, że przez chełmskie spotkanie organizatorzy chcą przybliżyć mieszkańcom grodu nad Uherką ten wyjątkowy klimat panamskich dni. Duszpasterz przypomniał ideę ŚDM i miejsca, w których się odbywały; nawiązał do ŚDM w Krakowie i wizyty pielgrzymów z Włoch, Hiszpanii, Belgii i Filipin w Chełmie. Głos zabrała również Dorota Cieślik, dyrektor departamentu oświaty i sportu Urzędu Miasta Chełm. Jesteście budowniczymi przyszłości. Macie w sobie trzy pragnienia: piękna, dobra i prawdy; zanieście je w przyszłość – mówiła do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba otwarli w Radomiu Dom bł. ks. McGivneya

2022-12-04 09:04

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinsek / Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba wraz z bpem Markiem Solarczykiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w Domu bł. ks. McGivneya działającego przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Celem nowego ośrodka prowadzonego we współpracy z Rycerzami Kolumba jest działalność pomocowa dla uchodźców z Ukrainy oraz dla innych osób potrzebujących, niesienie pomocy prawnej i psychologicznej, a także realizacja szeroko zakrojonych inicjatyw edukacyjnych i duszpasterskich.

„Ten dom jest prawdziwym, konkretnym znakiem Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Z pewnością bł. ks. Michael McGivney jest dumny z tego, co tu robicie” – powiedział Patrick Kelly, przypominając postać XIX-wiecznego kapłana, założyciela Rycerzy Kolumba i patrona otwartego dziś ośrodka.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję