Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileusz stargardzkiej kolegiaty

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2018, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

ks. Marcin Miczkuła

Msza św. jubileuszowa w kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie

Msza św. jubileuszowa w kolegiacie Najświętszej Maryi Panny
Królowej Świata w Stargardzie

Początek roku zawsze stawia nas przed niewiadomą, jaki będzie ten nowy rok i co przyniesie. Chwila ta jednak potęguje w nas nadzieję, że tak jak w minionym roku Bóg nas prowadził, tak i w kolejnym mamy nadzieję na Bożą Opatrzność. Początek roku to również czas podsumowań i refleksji o czasie, który został zamknięty w starym roku.

Dla Stargardu rok 2017 był czasem jubileuszu, bowiem 60 lat temu powstała parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, a następnie została rekonsekrowana pod koniec 1957 r. stargardzka kolegiata, która jest dla całego Pomorza Zachodniego perłą gotyckiej architektury, a dla Stargardu miejscem szczególnym, związanym z życiem religijnym i społecznym miasta. W związku z tym pod koniec ubiegłego roku odbyły się uroczystości związane z jubileuszem rekonsekracji. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Eucharystię koncelebrowali kapłani pochodzący z parafii oraz stargardzcy proboszczowie. Na modlitwie licznie zgromadzili się wierni oraz przyjaciele kolegiaty, dzieci oraz młodzież. Wśród nich był poseł na Sejm RP Michał Jach, starosta stargardzki Iwona Wiśniewska, prezydent miasta Rafał Zając oraz wójt gminy Stargard Kazimierz Szarżanowicz, dyrektorzy i prezesi stargardzkich szkół, firm i instytucji oraz służby mundurowe.

Reklama

W homilii Ksiądz Arcybiskup, mówiąc o dziejach kolegiaty, podkreślił: – Patrzę już od ponad 8 lat na tę ziemię i na świątynie tej ziemi. I patrzę z rosnącym zdumieniem, jak Maryja chce tutaj być, jak się o tę ziemię upomina, jak chce być czczona w każdej praktycznie świątyni, jak się tutaj czuje u siebie. Ta świątynia Królowej Świata jest tego jednym z najpiękniejszych dowodów w całej naszej ziemi, w całej naszej archidiecezji. Dlatego trwając w tej modlitwie razem z wami, Boga uwielbiając i Bogu dziękując, chcę was prosić, abyście na tej Bożej drodze, w tym pokoleniu wytrwali z pełnym pokojem i pełną radością serca.

Na zakończenie homilii Arcypasterz powiedział: – Idź, siostro i bracie, w nowy czas, nieś w sobie dziękczynienie za świadectwo wiary ojców, ale i ty dodawaj do tamtego świadectwa twoje dzisiejsze świadectwo. Niech jednoznaczność twoich decyzji, twojego życia, twojej postawy, staje się przykładem i znakiem dla następnych pokoleń. Będą dochodziły kolejne dziesięciolecia, kolejne pokolenia, niech i za pięćdziesiąt i dwieście pięćdziesiąt lat, o tym pokoleniu mówiąc, niech dziękują za świadectwo naszej wiary Bogu Przedwiecznemu. Idź także poprzez tę świątynię, pokochaj ją jak swój rodzinny dom, a jednocześnie jak dom Boga. Patrz z radością na to, co się tutaj dzieje i dołączaj do wszystkich dobrych dzieł, a jednocześnie ucz się także w tej świątyni, że można być po prostu Bożym człowiekiem, dobrym człowiekiem. Idź, i niech także przez ciebie, w nowym czasie, pod szczególną opieką i blaskiem Maryi i jej błogosławieństwem Duch Boży nieustannie odnawia i uzdrawia oblicze tej ziemi. Niech się tak stanie.

Przed błogosławieństwem słowa podziękowania skierował kustosz kolegiaty ks. kan. dr Janusz Posadzy. Pasterskie błogosławieństwo zakończyło uroczystości jubileuszowe w stargardzkiej kolegiacie.

2018-01-17 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budowniczy kościoła w Harklowej

Parafia w Harklowej położona jest w południowej części diecezji rzeszowskiej, w dekanacie dębowieckim. Jej centrum religijne stanowi kościół parafialny pw. św. Doroty, wzniesiony w latach 1894-1896, dzięki determinacji i ofiarności proboszcza ks. Stanisława Hańskiego.

Ks. Hański urodził się 13 maja 1858 r. w Brzostku, w rodzinie urzędnika państwowego Aleksandra Hańskiego. W latach 1879–1883 studiował w Instytucie Teologicznym w Przemyślu wraz z formacją przygotowującą do kapłaństwa. Święcenia prezbiteratu otrzymał 22 lipca 1883 r. z rąk bp. Łukasza Soleckiego. Pracę duszpasterską rozpoczął od funkcji wikariusza w Błażowej, potem przeniesiono go do Sanoka, gdzie doszła jeszcze praca katechety w szkole ludowej. Swoim zaangażowaniem zwrócił uwagę przełożonych, którzy we wrześniu 1886 r. powierzyli mu urząd administratora, a 15 grudnia 1886 r. – proboszcza parafii w Harklowej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję