Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dyplomy Benemerenti i Order św. Ottona 2017

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2018, str. I

[ TEMATY ]

odznaczenia

Al. Paweł Górzyński

Chór Stowarzyszenia „Słowiki 60” został wyróżniony Wielkim Orderem św. Ottona z Bambergu

Chór Stowarzyszenia „Słowiki 60” został wyróżniony Wielkim Orderem św. Ottona z Bambergu

Jest już tradycją Kościoła szczecińsko-kamieńskiego, że w pierwszym dniu nowego roku Pasterz metropolii docenia całokształt szlachetnej postawy niektórych osób czy instytucji, wyróżniając je Dyplomem Benemerenti. Niezwykle istotna jest ta łacińska nomenklatura, która mówi nam o ludziach „dobrze zasłużonych”.

Abp Andrzej Dzięga ustanowił to wyróżnienie w celu docenienia dorobku i promowania osób, które swoją działalnością urzeczywistniają wartości ewangeliczne w życiu społeczno-kulturalnym. Z dotychczasowej historii laureatów tegoż wyróżnienia widać jednoznacznie, że doceniane były osoby, które w wielkiej mierze działają na niwie charytatywnej, niosąc sobą wielkie wsparcie wszystkim znajdującym się w ciężkiej życiowej sytuacji. Tegoroczne nominacje z racji 100. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości odzwierciedliły właśnie ten szczególny wymiar patriotyczny.

Reklama

W bazylice archikatedralnej 1 stycznia 2018 r. Metropolita Szczecińsko-Kamieński wręczył doroczne Dyplomy Benemerenti czwórce niezwykłych osób. Laureatami zostali: ks. kan. Kazimierz Łukjaniuk, ppłk dr Krzysztof Szczur, p. Antoni Dąbrowski i p. Jerzy Mużyło, a w uzasadnieniu usłyszeliśmy głęboką w treści laudację: „za pełną oddania działalność patriotyczną wyrażającą się troską o pamięć historyczną dotyczącą dziejów Kresów Wschodnich dawnej Rzeczpospolitej”. Postać ks. kan. Kazimierza Łukjaniuka, często prezentowana na naszych łamach, jest znana wszystkim Kresowiakom, Wołyniakom, Sybirakom, repatriantom, którzy przybyli ze wschodnich rubieży II Rzeczypospolitej. Jest ich kapelanem, a sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie jest istotnym miejscem pamięci, modlitwy i spotkań tych, którzy noszą w sercu wspomnienie „nieludzkiej ziemi” oraz eksterminacji narodu polskiego na Wołyniu. Natomiast Jerzy Mużyło jest prezesem Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć, a także związany jest ze środowiskiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. To człowiek wielkiej wrażliwości, który niesie przesłanie historyczne o Wołyniu, a zarazem koronuje już wielkie dzieło ufundowania na Cmentarzu Centralnym pomnika upamiętniającego ofiary ludobójstwa na Kresach dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-45. Odsłonięcie ma nastąpić w lipcu, a kamieniem węgielnym jest urna z ziemią, którą zebrano z 30 miejsc męczeństwa. Kolejne dyplomy otrzymali również Wołyniacy – ppłk dr Krzysztof Szczur, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a także Antoni Dąbrowski, naoczny świadek rzezi wołyńskiej i prezes powstałego w Dębnie Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć.

Ksiądz Arcybiskup „w dowód uznania za kształtowanie i upowszechnianie kultury muzycznej, twórcze pobudzanie aktywności muzycznej oraz promowanie dorobku artystycznego i kulturalnego naszej Ojczyzny, regionu i miasta” odznaczył także Chór Stowarzyszenia „Słowiki 60” Wielkim Orderem św. Ottona z Bambergu. Chór „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego rozpoczął swoją działalność w 2007 r. Jest chórem męskim, zespołem, w którym śpiewają przede wszystkim byli chórzyści Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki”. Pierwszym dyrygentem chóru był Grzegorz Handke. W 2014 r. batutę dyrygencką przejął Jacek Kraszewski, który aktualnie kieruje zespołem.Celem chórzystów jest kształtowanie i upowszechnianie kultury muzycznej, twórcze pobudzanie aktywności muzycznej oraz promowanie dorobku artystycznego, kulturalnego członków stowarzyszenia, jak również promowanie dorobku artystycznego i kulturalnego miasta Szczecina oraz regionu zachodniopomorskiego. Chór wykonuje muzykę Kościoła zachodniego i wschodniego od średniowiecza do muzyki nowoczesnej, a także utwory patriotyczne od XIX wieku, począwszy od St. Moniuszki, F. Nowowiejskiego, aż do współczesności. W repertuarze ma również pełny zestaw kolęd popularnych i koncertowych.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy ofiarnej służby w dziele upamiętniania historii naszego narodu, a także rozsławiania go poprzez kulturę muzyczno-wokalną.

2018-01-17 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybrali najlepszych

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2019, str. 8

[ TEMATY ]

odznaczenia

Bosko Cup

Najlepsi piłkarze Bosko Cup minionego sezonu

Najlepsi piłkarze Bosko Cup minionego sezonu

Rodzina Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Bosko Cup podsumowała sezon piłkarski na IX Gali Bosko Cup, jaka odbyła się w kinie „Teatr Elektryczny” w Skoczowie. Piłkarzem Roku 2019 został Łukasz Worek z Rajczy. II miejsce zajął Szymon Chowaniak z Kończyc Małych, III – Mateusz Pochopień z Żabnicy, IV – Szymon Mynarski z Hałcnowa i V – Konrad Faber z Hałcnowa.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję