Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wspólnota Mamre na scenie

6 stycznia w Domu św. Józefa z Pasterzem Kościoła sosnowieckiego na spotkaniu opłatkowym spotkali się członkowie Wspólnoty Mamre, działającej na terenie naszej diecezji. Spotkanie było doskonałą okolicznością do wystawienia jasełek, zaznaczmy jasełek niezwykłych i oryginalnych, bo patriotycznych. W ten sposób Wspólnota pragnęła zaakcentować inaugurację Roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Niedziela sosnowiecka 3/2018, str. IV

[ TEMATY ]

jasełka

Agnieszka Raczyńska

Pamiątkowe zdjęcie wykonawców jasełek z bp. Grzegorzem Kaszakiem

Pamiątkowe zdjęcie wykonawców jasełek z bp. Grzegorzem Kaszakiem

Jasełka to jeden ze zwyczajów świętowania Bożego Narodzenia. Organizuje się je przed świętami albo tuż po nich. Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane są w polską tradycję. Początku jasełek można dopatrywać się w misteriach franciszkańskich, które powstawały w średniowieczu. Pierwsze w historii jasełka miał wystawić sam św. Franciszek z Asyżu już w 1223 r. w skalnej grocie w Greccio, później zwyczaj ten przejęli jego zakonnicy i rozprzestrzenili po całym świecie.

Sama nazwa jasełka pochodzi o staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. To przedstawienia, które szczególnie podobają się dzieciom. Maluchy lubią patrzeć na kolorowe postaci i scenografię. Polskie jasełka zwykle mają szopkę, wokół której ustawione są choinki. Najważniejsza jest sama istota przedstawienia. Jasełkom towarzyszy też śpiewanie kolęd. Jasełka to widowisko, które tworzy magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Jasełka przedstawiają sceny narodzenia Jezusa. Ich głównymi postaciami są Jezus, Józef, Maryja, trzej królowie, pasterze, a także zły król Herod oraz śmierć. Są też oczywiście aniołowie. Chociaż teraz coraz częściej w jasełkach występują także osoby nawiązujące do współczesności. Jasełka są odgrywane w kościołach, szkołach, domach kultury.

Patriotyczne jasełka

Reklama

Spotkanie rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem i z homilią Księdza Biskupa, który zaznaczył m.in. iż, „niezależnie od tego, jakiego jesteś stanu, ile posiadasz dóbr materialnych, jaka jest Twoja pozycja społeczna, jakie wykształcenie – jesteś zaproszony do Jezusa, aby się z nim spotkać”. Potem oddano głos aktorom. Na scenie pojawiły się oprócz tradycyjnych, jasełkowych postaci również te historyczne, a wśród nich: Marszałek Józef Piłsudski, żołnierze, polskie matki i żony. Autorką scenariusza patriotycznych jasełek Wspólnoty Mamre była Bożena Kaczmarzyk. Te wyjątkowe jasełka na pewno na długo zapiszą się w pamięci i sercach uczestników spotkania opłatkowego z Księdzem Biskupem, zwłaszcza że aktorzy stanęli na wysokości zadania, doskonale oddając klimat świąt Bożego Narodzenia w nawiązaniu do polskiej historii.

Gościnna wspólnota Mamre

Nazwa wspólnoty Mamre nawiązuje do historii opisanej w 18 rozdziale Księgi Rodzaju, gdzie Abraham obozujący pod dębami Mamre ugościł samego Boga w postaci trzech wędrowców. Dlatego też wspólnota Mamre pragnie nieustannie otwierać się na przychodzenie Boga, pragnie gościć Go u siebie na wzór Abrahama. Dlatego też członkowie Wspólnoty starają się pielęgnować gościnność, ot choćby jasełka były tego przykładem. Na spotkanie przybyły bowiem całe rodziny członków wspólnoty. „Gościnność w naszym wspólnotowym rozumieniu to najpierw otwartość serca na Boga, jego łaskę i dary, a następnie otwartość na drugiego człowieka – zaznacza Krzysztof Madejczyk, moderator diecezjalny Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre. Od strony wewnętrznej, duchowej wspólnota otwiera się na Boże prowadzenie przez codzienne zasłuchanie w Słowo Boże w liturgii i podczas lektury Pisma Świętego. To poddawanie się wciąż Bożemu prowadzeniu jest istotną cechą wspólnoty i określa charakter jej życia i działania” – dodaje.

„Mamroki” w diecezji

Członkowie wspólnoty nie tylko stają osobiście przed Bogiem na indywidualnej modlitwie serca, ale także praktykują modlitwę wspólną i wstawienniczą za braci, która jest okazją do służby i okazywania sobie miłości. Pragną służyć bliźnim w takiej wspólnocie, która przez styl życia staje się dla świata znakiem zbawienia. Ich misją w Kościele i w świecie jest przede wszystkim ewangelizacja. Wspólnota Przymierza Rodzin Mamre powstawała na terenie diecezji częstochowskiej. Od samego początku w szeregach wspólnoty były obecne osoby z Sosnowca. W 2002 r. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB zezwolił na działalność wspólnoty na terenie diecezji sosnowieckiej. Odbyły się pierwsze rekolekcje prowadzone przez wspólnotę w parafii św. Tomasza w Sosnowcu. Owocem tych rekolekcji były weekendowe spotkanie formacyjne w Sosnowcu. Przybyło nowych kandydatów do wspólnoty, powstały pierwsze małe grupy. Dziś diecezji sosnowieckiej jest 65 „mamroków” formujących się w 7 małych grupach.

2018-01-17 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasełka Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

[ TEMATY ]

szkoła

Jasna Góra

jasełka

muzyczna

źródło: www.jasnagora.pl

Jasełka na Jasnej Górze

Jasełka na  Jasnej Górze

Doroczne Jasełka w wykonaniu uczniów Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie zostały przedstawione w czwartek, 9 stycznia, w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Przedstawienie na Jasnej Górze jest tradycją szkoły.

W wystawienie jasełek zaangażowane były dzieci z klas od I do III. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie klas starszych. Na przedstawienie przybyli: grono pedagogiczne szkoły na czele z dyrektor Jolantą Sosińską, rodzice, rodzeństwo, babcie, dziadkowie i przyjaciele uczniów. Obecni byli: Bartosz Półrolnik, asystent wicewojewody śląskiego Roberta Magdziarza, o. Nikodem Kilnar, kapelan szkoły; o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry; o. Szymon Stefanowicz, a także przedstawiciele Zarządu Jasnogórskiej Szkoły Chóralnej z prezesem Rafałem Jasińskim na czele.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję