Reklama

Niedziela Sandomierska

Noworocznie z rodzinami

Niedziela sandomierska 3/2018, str. I

[ TEMATY ]

rodzina

Ks. Adam Stachowicz

W spotkaniu Domowego Kościoła oraz wspólnot diecezjalnych zatroskanych o właściwe funkcjonowanie małżeństw i rodzin uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

W spotkaniu Domowego Kościoła oraz wspólnot diecezjalnych zatroskanych o właściwe funkcjonowanie małżeństw i rodzin uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

W parafii św. Barbary w Staszowie odbyło się spotkanie opłatkowe Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, oraz wspólnot diecezjalnych zatroskanych o właściwe funkcjonowanie małżeństw i rodzin, takich jak: doradcy życia rodzinnego, studenci Studium Życia i Rodziny oraz wolontariusze Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie. Spotkanie w święto Chrztu Pańskiego rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali kapłani związani ze wspólnotami posługującymi rodzinom. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. Na początku wspólnej modlitwy przewodniczący Liturgii, na pamiątkę przyjętego chrztu, pokropił zebranych wodą święconą. W kazaniu bp Nitkiewicz mówił o owocach sakramentu chrztu.

Reklama

– Nie posiadamy jeszcze danych statystycznych ze wszystkich parafii dotyczących duszpasterstwa w minionym roku. Natomiast w 2016 r. udzielono w naszej diecezji 6111 chrztów. Zdecydowaną większość ochrzczonych stanowiły niemowlęta. Ponieważ małe dziecko nie jest w stanie wyznać wiary w Chrystusa, zostały one ochrzczone na podstawie wiary Kościoła, konkretnie ich rodziców i opiekunów. Ci z kolei wespół ze chrzestnym zobowiązali się doprowadzić dzieci do wiary. Żeby jednak coś dać, trzeba najpierw to mieć. Można się zapytać: Jaka jest nasza wiara? Wrócę jeszcze na chwilę do danych statystycznych. W 2016 r. tylko 37% wiernych naszej diecezji uczestniczyło zawsze w Mszy św. niedzielnej, a 14,9% przyjmowało Komunię św. w każdą niedzielę. Istnieje przy tym duża rozbieżność pomiędzy poszczególnymi parafiami. Musimy zastanowić się wspólnie nad przyczynami takiej sytuacji. Czy nie jesteśmy chrześcijanami, którzy, jak mówi znany włoski ksiądz don Primo Mazzolari: „Oklaskują bez przekonania i całują bez miłości”? – pytał kaznodzieja i dodawał: – Wspomniana sytuacja powinna już teraz skłonić nas do większej gorliwości, zaczynając od dawania osobistego świadectwa wiary. Ta jest jednocześnie wyzwaniem dla wszystkich ruchów i stowarzyszeń katolickich diecezji. Pan Jezus mówi do nas słowami św. Pawła Apostoła: „Głoś naukę, nastawaj w porę i nie w porę, [w razie potrzeby] wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz” (2 Tm 4, 2). Nie chodzi o nachalne werbowanie do wspólnot nowych członków czy robienie sobie prozelitów, którzy będą poprawiali statystyki. Priorytetem ma być głoszenie Dobrej Nowiny – zaznaczał ordynariusz sandomierski.

– Przez chrzest staliśmy się dziećmi Bożymi. Drugi człowiek jest więc naszym bratem i siostrą. Dlatego powinniśmy czuć się za niego odpowiedzialni. Odpowiedzialni za jego zbawienie – puentował biskup.

Druga część spotkania odbyła się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Staszowie. Przybyło na nią ponad 400 osób. Czas świętowania rozpoczął się od osobistego składania sobie życzeń i łamania opłatkiem. Przed zebranymi wystąpiły dzieci z miejscowego Przedszkola nr 8. Podczas spotkania przygrywali i śpiewali członkowie Muzycznego Zespołu Ewangelizacyjnego „Posłańcy Miłości” ze Staszowa. Część kulinarną przygotowali członkowie miejscowego Domowego Kościoła.

2018-01-17 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

EKO, BIO, ORGANIC

Niedziela Ogólnopolska 19/2019, str. 48

[ TEMATY ]

rodzina

Mathias Karner/stock.adobe.com

Żywność ekologiczna leży w sklepach na oddzielnych półkach i jest droższa. Czy jednak faktycznie czymś się różni od innej? Czy naprawdę ekologiczne zboża, warzywa i owoce wyrosły bez nawozów i pestycydów, a zwierzęta były karmione ekologiczną paszą?

CZYTAJ DALEJ

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję