Reklama

Niedziela Legnicka

Pobłogosław polskie knieje

Niedziela legnicka 3/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

koncert

Archiwum autora

Koncert sygnalistów myśliwskich w Kamiennej Górze

Koncert sygnalistów myśliwskich w Kamiennej Górze

W uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze wystąpił Sudecki Chór Rogów Myśliwskich. Tworzą go połączone zespoły: „Odgłosy Kniei”, czyli Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Okręgu Wałbrzyskiego PZŁ oraz „Durlakowe Rogi” z Koła Łowieckiego „Leśnik” w Jarkowicach z Okręgu Jeleniogórskiego.

Po Mszy św., celebrowanej z muzyką myśliwych, odbył się koncert.

Modlitwa i muzyka

Reklama

Prowadził go dyrygent i kierownik zespołu Bogusław Rup. Na wstępie powiedział on m.in., że myśliwi mają wiele wspólnego z pasterzami. Pasterze, podobnie jak myśliwi, posługiwali się naturalnymi, akustycznymi (nie elektronicznymi) instrumentami. Zgodnie z instrukcją Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej, którą twórcy zespołów z uwagą przeanalizowali, koncert w przestrzeni sakralnej nie ma być promocją zespołu, ale oddaniem chwały Panu Bogu i tworzeniem wspólnoty poprzez śpiew kolęd.

Dźwiękowi myśliwskich rogów przewodził solista – łowczy Andrzej Kuncewicz. Oprócz tradycyjnych polskich kolęd, wykonano także najpopularniejszą na świecie kolędę „Cicha noc”, która jest przetłumaczona na ok. 300 języków i dialektów świata.

Sudecki Chór Rogów Myśliwskich wykonał także dwie autorskie kolędy myśliwskie, których słowa napisał założyciel zespołu – myśliwy Władysław Durlak, a muzykę, założyciel zespołu „Odgłosy Kniei” – Bogusław Rup.

Reklama

Prapremiera utworu „Pośród lasów” miała miejsce w legnickiej katedrze w styczniu 2015 r., natomiast kolęda „Od Sudetów po Bieszczady” miała swoją prapremierę podczas koncertu w naszym kościele.

Nieco historii

Niewątpliwym atutem koncertu były też fascynujące informacje dyrygenta chóru dotyczące historii prezentowanych kolęd oraz pobożności myśliwych, przejawiającej się w czci św. Huberta, oraz w zwyczajnym kontakcie z pięknem i majestatem natury, która jest dziełem Stwórcy.

Warto dodać, że zespoły dały kilkadziesiąt występów i odwiedziły wiele miejsc w całej Polsce oraz w Austrii. O ich wysokim poziomie świadczą liczne sukcesy i nagrody zdobywane podczas konkursów i przeglądów muzyki myśliwskiej. W 2013 r. Kapituła Odznaczeń Łowieckich Polskiego Związku Łowickiego odznaczyła „Odgłosy Kniei” i „Durlakowe Rogi” Medalem św. Huberta. Jest to najwyższe odznaczenie łowieckie przyznawane za kultywowanie etyki, tradycji i zwyczajów łowieckich oraz propagowanie kultury łowieckiej.

2018-01-17 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chór parafii Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia

[ TEMATY ]

koncert

Tadeusz Boniecki

Jubileuszowy koncert z udziałem abp. Stanisława Budzika

Jubileuszowy koncert z udziałem abp. Stanisława Budzika

Początki chóru parafii Rozesłania Św. Apostołów sięgają okresu I wojny światowej. Jego założycielem był ówczesny organista Wawrzyniec Ligęza. Był wyjątkowym miłośnikiem śpiewu kościelnego, dlatego też zachęcił do tego innych uzdolnionych wokalnie mieszkańców miasta.

- Po raz pierwszy oficjalnie chór wystąpił w Chełmie jeszcze okupowanym przez Austriaków. Miało to miejsce 17 września 1918 r. Wówczas podczas uroczystego powitania w mieście wizytatora Stolicy Apostolskiej abp. Achillesa Rattiego, późniejszego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i papieża Piusa XI, chór zaśpiewał „Ecce sacerdos”. Nuncjusz był witany i podejmowany przez ówczesnego proboszcza parafii ks. Wincentego Hartmana. To właśnie ten kapłan był chyba najbardziej świadomy tego, że w pierwszych chwilach wolności po zaborach trzeba było rozwijać polskie życie i naszą kulturę narodową. A działalność chóru w tej dziedzinie była niezwykle istotna. Już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, chór śpiewał podczas licznych dziękczynnych nabożeństw i uroczystości religijnych oraz państwowych - mówi Zbigniew Lubaszewski, chełmski historyk. Przez pieśń i zamiłowanie do śpiewu chórzyści kształtowali postawy patriotyczne wśród lokalnej społeczności. W zbiorach Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza zachowało się wiele oryginalnych programów z występów Chóru w okresie międzywojennym. - To pokazuje, jak wielką wagę przykładano do aktywności muzycznej mieszkańców parafii - dodaje Zbigniew Lubaszewski.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję