Reklama

Niedziela Lubelska

Radość Bożego Narodzenia i pomoc dzieciom

Po domach naszej archidiecezji wędrują Kolędnicy Misyjni, którzy głoszą radość Bożego Narodzenia i spieszą z pomocą dzieciom w Syrii i Libanie, cierpiącym z powodu wojny

Niedziela lubelska 3/2018, str. I

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Paweł Wysoki

10 stycznia kolędnicy misyjni z Łęcznej odwiedzili abp. Stanisława Budzika

10 stycznia kolędnicy misyjni z Łęcznej odwiedzili abp. Stanisława Budzika

Idea niesienia pomocy bliźnim przez małych misjonarzy z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci znana jest w wielu parafiach. W parafii św. Barbary w Łęcznej Kolędnicy Misyjni wędrują od domu do domu z sercem na dłoni już od niemal 20 lat. – W odpowiedzi na propozycję PDMD zaczęliśmy kolędować 19 lat temu. Wówczas do rodzin naszej parafii wyruszyły 2 grupy kolędników – mówi odpowiedzialna za akcję s. Dorota Ostrowska, Franciszkanka Misjonarka Maryi. – W tym roku kolędnicy stanowili już pokaźną grupę ponad 170 dzieci, które odwiedziły co najmniej 800 rodzin – cieszy się zakonnica. Jak podkreśla, kolędnicy są już tradycją w parafii; wiele rodzin czeka na nich i chętnie włącza się w pomoc. Trzon grupy stanowią „Dzieci Maryi”, które równocześnie należą do PDMD. Mali misjonarze zarażają swoją radością i chęcią niesienia pomocy kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II, którzy z roku na rok coraz liczniej włączają się akcję. – Każda grupa kolędnicza ma swoich opiekunów i animatorów; są to rodzice bądź starsza młodzież. Przed wyruszeniem w teren osoby te odpowiadają za przygotowanie grupy, prowadzą próby i spotkania. Szczególnie cenna jest pomoc rodziców, którzy dbają o stroje małych kolędników, opanowanie tekstów i znajomość kolęd – wyjaśnia s. Dorota.

Reklama

Tradycją Łęcznej Kolędnicy Misyjni ruszają do akcji 6 stycznia. – W dzień Objawienia Pańskiego wszystkie grupy spotykają się na Mszy św., podczas której odbywa się uroczyste posłanie nas przez księdza proboszcza do wiernych. To ważna chwila, która pozwala nam wyruszyć do ludzi z modlitwą i błogosławieństwem – podkreśla zakonnica. Jak pokazuje wieloletnie doświadczenie, życzliwość i hojność mieszkańców parafii wciąż wzrasta. – W ubiegłym roku 25 grup kolędniczych zebrało ponad 11 tys. zł; w tym roku do 10 stycznia udało nam się zebrać ponad 14 tys. zł na pomoc dla dzieci z Syrii i Libanu – cieszy się misjonarka. Radość katechetki dzielą jej uczniowie. Zuzia, Kinga, Gabrysia i Filip, zachęceni przez przyjaciół, należą do koła misyjnego od kilku lat; od 3 włączają się w dzieło Kolędników Msyjnych. – Bardzo chcę pomóc dzieciom z innych krajów, gdzie trwa wojna. To smutne, że nie mają rodziców, jedzenia, ubrania. Trzeba im pomagać – mówi z przekonaniem Filip. Gabrysia w grupie kolędników wyróżnia się przebraniem. – Jestem przedstawicielką dzieci Syrii i Libanu, dlatego mam specjalne nakrycie głowy i chustę arafatkę. Elementem mojego stroju jest też flaga Syrii – mówi dziewczynka. – Dla dzieci z tych krajów zbieramy pieniądze, ale też modlimy się za nie. Ludzie przyjmują nas życzliwie, dzielą się pieniędzmi i słodyczami; nikt nie zamknął przed nami drzwi – podkreśla.

– Cieszę się, że tak wiele osób włącza się w pomoc. Szczególnie dzieci, które są wrażliwe na cierpienie swoich rówieśników. W tym roku jedna dziewczynka z pierwszej klasy nie mogła z nami chodzić po domach, ale bardzo przeżywała całą akcję. W poniedziałek rano przybiegła do mnie z pytaniem, czy wszystko się udało. Na koniec rozmowy powiedziała: Siostro, ja przez dwa dni modliłam się za was i za dzieci z Syrii – mówi s. Dorota i rusza z dziećmi do kolejnych domów.

2018-01-17 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędnicy Misyjni w Senacie RP

[ TEMATY ]

senat

kolędnicy misyjni

wpolityce.pl

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski

Po raz pierwszy w historii Kolędnicy Misyjni odwiedzili Senat i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego przyjął 16 stycznia 2019 r. marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu RP po przywitaniu dzieci powiedział: „Dziękuję wam za przybycie i przykład waszego zaangażowania na rzecz rówieśników na całym świecie”.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję