Reklama

Niedziela Częstochowska

Sposób na ferie

Ferie to upragniony czas dla dzieci, ale nie zawsze dla rodziców, którzy muszą ten czas dobrze dzieciom zagospodarować. Kościół, który zawsze wychodzi naprzeciw potrzebom człowieka, ma propozycje odpoczynku na czas ferii dla dzieci i młodzieży. Najczęściej są one połączone z rekolekcjami

Niedziela częstochowska 3/2018, str. VI

[ TEMATY ]

ferie

Archiwum redakcji

Ferie to czas odpoczynku, zabawy, ale i refleksji

Ferie to czas odpoczynku, zabawy, ale i refleksji

Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej ze swoimi oddziałami i Caritas wychodzą z ofertą wypoczynku połączonego z rekolekcjami. Organizatorzy dbają, by taki odpoczynek odbywał się w atrakcyjnych turystycznie miejscach, które chętnie odwiedzamy zimą. Stąd częste propozycje wyjazdu do górskich miejscowości, gdzie szanse na białe szaleństwa są dużo większe niż w naszej części rejonu. Również poszczególne parafie wychodzą z propozycjami odpoczynku w ferie dla swoich młodszych parafian. Najczęściej są to właśnie parafialne oddziały KSM-u czy oaza. Sposób połączenia modlitwy, pogłębienia wiary z zabawą i odpoczynkiem wydaje się być atrakcyjną propozycją na czas ferii.

Oaza zimą

Rejon częstochowski Ruchu Światło-Życie proponuje wyjazd do Zawiercia-Skarżyce na Oazę Dzieci Bożych (dzieci z klas III-V SP) w dniach 26-31 stycznia i dla dzieci i młodzieży od IV kl. SP do II gimnazjum na rekolekcje „Wojownik Światła” w dniach 5-10 lutego.

Reklama

Wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej dla młodzieży w wieku od III klasy gimnazjum wzwyż w dniach 27 stycznia –1 lutego na Oazę Ewangelizacji. Taki sam charakter mają rekolekcje dla studentów i dorosłych, które odbywać się będą w Zawierciu-Skarżycach w dniach 31 stycznia – 4 lutego.

Oaza Nowej Drogi to propozycja rejonu zawierciańskiego dla uczniów VI i VII klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Rekolekcje odbywają się w drugiej części ferii, czyli od 5 do 10 lutego całkiem blisko, bo w Domu Rekolekcyjnym w Masłońskim k. Poraja. Ks. Adam Polak, moderator Ruchu Światło-Życie archidiecezji częstochowskiej, podkreśla, że rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży mogą być dobrą propozycją formacji dla kandydatów do bierzmowania, a dla tych, którzy już sakrament bierzmowania przyjęli, mogą być kontynuacją formacji.

Szczegóły nt. rekolekcji podczas ferii można znaleźć na stronie Ruchu: www.cz.oaza.pl .

Dla dzieci i rodziców

Reklama

Rejon wieluński Ruchu Światło-Życie wychodzi z bardzo interesującą propozycją dla dzieci i ich rodziców. Oczywiście można tylko zorganizować czas dla dzieci, ale jeśli tylko rodzice dysponują wolnym czasem, mają okazję przeżyć równolegle z pociechami swoje rekolekcje. Rekolekcje dla dzieci, przeznaczone dla uczniów klas III -VI szkół podstawowych, zatytułowane „Rekolekcje z autami”, poprowadzi ks. Konrad Cygan. Rekolekcje dla rodziców, zatytułowane „Małżeństwo na resorach”, odbywają się w dniach 29 stycznia – 3 lutego w Bystrej k. Jordanowa. Będą prowadzone przez małżonków Małgorzatę i Sławomira Wolskich, Beatę i Macieja Kociołków, Aleksandrę i Jerzego Nitkiewiczów.

Propozycja rekolekcji małżeńskich, w czasie kiedy dzieci mogą przeżywać swoje rekolekcje, zasługuję na uwagę z kilku powodów. Po pierwsze, możemy coś zrobić dla siebie, nie martwiąc się, jak zagospodarować czas dzieciom, po drugie, o ile przykładamy wagę do odpoczynku naszych pociech, nie zawsze starcza nam sił, pieniędzy i czasu, by zadbać o własne relacje małżeńskie i relacje z Bogiem, a przecież nic tak dobrze nie działa i nie przynosi korzyści dzieciom jak świadomość szczęśliwych i kochających rodziców, to daje fundamenty dla dobrze funkcjonującej rodziny. Organizatorzy mają więc nadzieję, że będzie to doświadczenie, które dobrze wpłynie na relacje całej rodziny

To propozycja dla wszystkich małżonków – tych, którzy cieszą się swoją bliskością i wciąż są w sobie bezgranicznie zakochani, ale też tych, którzy pośród codziennego zabiegania i pracy z trudem znajdują czas na podzielenie się swoimi potrzebami, uczuciami. A także dla tych, którzy przeżywają kryzys małżeński. Oto tematyka zagadnień, które czekają na uczestników rekolekcji dla małżonków: „Portret małżeński” (poznanie własnej osobowości, wpływ naszych osobowości na komunikację małżeńską, kobiecość/męskość, jak przezwyciężać wzajemne niezrozumienie, „Szczęśliwa alkowa” (co ma Bóg do naszego seksu? , seks małżeński bez tabu, NPR a przyjemność, ile dzieci dla katolika? ), „Wychować w więzi” (kompetentni rodzice – kompetentne dzieci, Misja Rodzina; Rodzina – ekstremalne zarządzanie zespołowe; zamiast kar i nagród: obecność, uczuciowość, uważność, potrzeby, odpowiedzialność, ale nie samotność; Rodzice + Dzieci = Jedna Drużyna). „Nawrócony portfel” (Pismo Święte a finanse rodziny, „lewe” pieniądze w małżeństwie, weryfikacja potrzeb finansowych rodziny; zasady prowadzenia rozliczeń). Zapisy: www.cz.oaza.pl . Informacje: Małgorzata Wolska – 514-971-651.

Rekolekcje na nartach

Z bardzo atrakcyjną propozycją na czas ferii wychodzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, już po raz trzeci organizując „Rekolekcje na nartach” w Gliczarowie Górnym u ojców sercanów. Rekolekcje planowane są w dniach od 3 do 10 lutego i połączone jak zwykle z odpoczynkiem. Organizatorzy zapewniają naukę jazdy na nartach z profesjonalnym instruktorem. Będzie możliwość wypożyczenia sprzętu (narty, snowboard, buty, kask, kijki). Możliwość relaksu na obiektach Gorącego Potoku w Białce Tatrzańskiej. Rekolekcje poprowadzi ks. Andrzej Witek – diecezjalny asystent KSM. Szczegóły – tel. 577-634-348.

Jura pełna przygód

To propozycja, którą przygotowała Caritas dla dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Zimowisko odbędzie się w terminie 29 stycznia – 7 lutego 2018 r. w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy.

Inną propozycją Caritasu, przygotowaną wspólnie z Funduszem Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników, jest atrakcyjna oferta 11-dniowego wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży, których przynajmniej jedno z rodziców jest rolnikiem i opłaca składki KRUS.

Po wszelkie szczegóły odsyłamy na stronę: www.caritas.czest.pl .

Wycieczki z PTTK

Częstochowski oddział PTTK to alternatywa dla tych, którzy nie chcą bądź nie mogą zaplanować kilkudniowego wyjazdu. W bogatej ofercie można znaleźć jednodniowe atrakcyjne wycieczki piesze bądź autokarowe, m.in. spacery po Jurze, wyjazdy do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi oraz do wielu innych ciekawych miejsc. Zainteresowanych odsyłam na stronę: http://www.ropttk.cba.pl/.

2018-01-17 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza część ferii za nami

Niedziela sandomierska 6/2019, str. I

[ TEMATY ]

ferie

Archiwum autora

Członkowie i sympatycy Legionu Maryi na wypoczynku w Zakopanem

Członkowie i sympatycy Legionu Maryi na wypoczynku w Zakopanem

Zakończył się czas wypoczynku dzieci i młodzieży związanego z feriami zimowymi w części naszej diecezji. Podsumujmy ten czas w województwie świętokrzyskim. Spójrzmy również na wypoczywających w Zakopanem członków Legionu Maryi oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Okres feryjny u nas zbiegł się ze Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie

Młodzi z Osieka

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję