Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dies Episcopi

Dokładnie cztery lata od święceń biskupich i ingresu do bielskiej katedry św. Mikołaja diecezja dziękowała za osobę i posługę pasterską bp. Romana Pindla. 6 stycznia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa pod przewodnictwem bielsko-żywieckiego ordynariusza świętowano Dies Episcopi – Dzień Biskupa

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2018, str. I

[ TEMATY ]

biskup

Marian Szpak

Ż yczenia biskupowi Romanowi złoż ył wikariusz generalny ks. Marek Studenski

Ż yczenia biskupowi Romanowi złoż ył wikariusz generalny ks. Marek Studenski

Dziękczynną Eucharystię w bielskiej świątyni biskup Roman sprawował razem z biskupem pomocniczym Piotrem Gregerem i biskupem seniorem Tadeuszem Rakoczym. Liturgię koncelebrowali kapłani naszej diecezji. Razem z Pasterzami modliły się siostry zakonne, klerycy seminarium duchownego, przedstawiciele różnych wspólnot kościelnych i organizacji życia społecznego oraz przedstawiciele władz różnych szczebli.

Reklama

– Dziękuję Bogu dziś za cztery lata od przyjęcia święceń biskupich posługiwania w diecezji bielsko-żywieckiej. Bardzo dziękuję za modlitwę i za obecność. Zachęcam do tego, byśmy byli przekonani, że Ewangelia powinna być ogólnie dostępna, powinna być bezpłatna, rozdawana często i gęsto każdemu, kogokolwiek tyko spotkamy – mówił bp Roman Pindel, porównując w homilii głoszenie Ewangelii do podawania człowiekowi ratującego zdrowie i życie leku. Odwołał się przy tym do postaci Zofii Kusy, świeckiej misjonarki z Cieszyna, która przez 40 lat posługiwania dzieciom w Brazylii, odpowiadała za sprawy zdrowia, higieny i wyżywienia. W imieniu całej diecezji życzenia biskupowi złożył ks. Marek Studenski. Wikariusz generalny przywołał tajemnicę Objawienia Pańskiego, postać Trzech Mędrców, których do Jezusa doprowadziła Betlejemska Gwiazda. – Chcę życzyć Księdzu Biskupowi, by stale wpatrywał się w światło gwiazdy i wsłuchiwał się w to, co ona mówi. Zwłaszcza wtedy kiedy przeciwności usiłują skierować wzrok ku ziemi. By Ksiądz Biskup pozwalał się prowadzić, zwłaszcza że za tą gwiazdką idzie biskup i cała nasza diecezja: księża, parafianie i wierni – mówił ks. Studenski, życząc poczucia szczęścia ze sprawowania pasterskiej posługi.

Dies Episcopi obchodzony jest w naszej diecezji od trzech lat dla upamiętnienia sakry biskupiej i ingresu biskupa do katedry św. Mikołaja. 6 stycznia 2014 r. do najważniejszej świątyni w diecezji wszedł ks. prał. Roman Pindel, profesor biblistyki i rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Podczas uroczystej Mszy św. został wyświęcony na biskupa przez kardynała Stanisława Dziwisza. Współkonsekratorem był bp Tadeusz Rakoczy, po którym nowo wyświęcony biskup objął diecezję bielsko-żywiecką. Bp Roman Pindel hasłem swojej posługi pasterskiej uczynił słowa: „Verbum Vitae continentes” (Trzymajcie się mocno Słowa Życia).

2018-01-17 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup nominat Krzysztof Chudzio: nieposłuszeństwo Kościołowi to zawsze droga donikąd

[ TEMATY ]

biskup

Episkopat

– W mojej niegodności Pan Bóg sobie ze mną poradzi. Chcę być posłuszny Kościołowi. Nieposłuszeństwo wobec Kościoła, to zawsze droga donikąd – podkreślił biskup nominat Krzysztof Chudzio, który dziś – zgodnie z wolą papieża Franciszka – został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej.

Ogłoszenie komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce miało miejsce w wąskim gronie w kaplicy domu biskupiego w Przemyślu. – Ksiądz Krzysztof potrzebuje modlitwy, jak każdy z nas. Tę modlitwę obiecujemy i życzymy, aby Jezus Miłosierny wspierał swoją łaską – powiedział abp Adam Szal. Na pamiątkę metropolita przemyski przekazał nominatowi obraz Jezusa Miłosiernego.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję