Reklama

Bóg, Honor i Ojczyzna

Już od 10 lat raz w roku Jasna Góra rozświetlana jest światłem dziesiątek rac odpalanych przed klasztorem. Oznacza to, że w sanktuarium odbywa się kolejna pielgrzymka kibiców

Niedziela Ogólnopolska 3/2018, str. 56

Krzysztof Świertok

Tegoroczne – jubileuszowe spotkanie pod hasłem: „Dla Niepodległej!” nawiązywało do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyło w nim ok. 6 tys. osób. Przybyły również grupy Polaków z Wileńszczyzny, Białorusi i Ukrainy, a także kibice z Węgier oraz polscy kombatanci.

Organizatorem pielgrzymki jest od początku duszpasterz kibiców ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin i kibic Lechii Gdańsk. – Tu, na Jasnej Górze, zadział się biblijny cud siania ziarna, gdyż na pierwszej pielgrzymce było 200 osób, a dziś jest już kilka tysięcy – zauważył z radością ks. Wąsowicz. Jubileuszowe spotkanie było także okazją do wielu podsumowań. Zaproszono m.in. prelegentów ze wszystkich dotychczasowych pielgrzymek. To, co było wspólne dla ich tegorocznych krótkich wystąpień, to odwołanie się do inicjatyw kibicowskich związanych z kultywowaniem patriotyzmu. A okazuje się, że tych na przestrzeni roku w całej naszej Ojczyźnie nie brakuje. Jak podkreśla wielu zasłużonych żołnierzy, kibice są tymi, którzy najchętniej uczestniczą w różnego rodzaju uroczystościach związanych z ważnymi dla Polski rocznicami. Porucznik Armii Krajowej Jerzy Nowicki w jasnogórskim spotkaniu kibiców uczestniczył po raz drugi. Jak zaznaczył, dla niego osobiście ważne jest pielęgnowanie tej międzypokoleniowej przyjaźni: – To są piękni młodzi ludzie. Uczestniczymy razem np. w Marszach Pileckiego, Marszach Niepodległości 11 listopada czy jeszcze innych. Oni pragną od nas, świadków, poznawać historię swojej Ojczyzny. Dbają o nas, a to mnie, 86-letniego człowieka, zawsze rozczula – wyznał ze łzami w oczach por. Nowicki.

Jubileuszowa, 10. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę rozpoczęła się Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Homilię wygłosił ks. Wąsowicz.

Reklama

– Kiedy zaczynaliśmy nasze kibicowskie pielgrzymowanie, inne było nasze środowisko, inna była też Polska. Jedno pozostało niezmienne: Bóg i ewangeliczne wskazania, które pozostawił nam po to, abyśmy umieli pokonywać wszystkie życiowe przeciwności, zwalczać grzech w nas samych, patrzeć w przyszłość z nadzieją, że razem z Panem Jezusem wszystko możemy w naszym życiu zmienić – podkreślił ks. Wąsowicz.

Jasnogórskie spotkanie od początku łączy środowisko kibiców bez względu na konkretne barwy klubowe. Przykładowo – Katarzyna Kownacka na co dzień kibicuje Legii Warszawa, a klimat pielgrzymki zawsze określa jako fenomenalny: – To pięknie tu być i słyszeć z tysięcy przede wszystkim męskich gardeł: „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Hasło to, podobnie jak: „Cześć i chwała bohaterom”, było wielokrotnie skandowane podczas tegorocznego spotkania kibiców.

Zobacz materiał filmowy z pielgrzymki: tv.niedziela.pl

2018-01-17 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję