Reklama

Z Jasnej Góry

15 lat chóru Pueri Claromontani

Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani odbył się 5 stycznia br. na Jasnej Górze. Koncert wykonany był w ramach 5. Festiwalu Musica Claromontana. Wśród zaproszony gości obecni byli m.in.: o. Jan Poteralski – podprzeor Jasnej Góry, Krzysztof Matyjaszczyk – prezydent miasta Częstochowy, Ireneusz Kozera – dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Marta Szajnoga – zastępca dyrektora regionu sieci Poczty Polskiej w Katowicach, Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Jolanta Sosińska – dyrektor Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie. Na koncercie nie zabrakło również rodziców, bliskich i przyjaciół chórzystów oraz zaprzyjaźnionych kapłanów z parafii, gdzie chór występował.

Na początku głos zabrał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk: – Dzisiaj jest dzień szczególny, nasz chór Pueri Claromontani obchodzi swoje 15. urodziny, dlatego chciałbym bardzo serdecznie pogratulować naszym jubilatom i podziękować, że w taki piękny sposób chcą realizować swoje pasje, a przy tym jeszcze sławić kulturalnie nasze miasto Częstochowę. Z okazji tego jubileuszu został przygotowany specjalny grawerton. Oto jego treść: „Z okazji jubileuszu 15-lecia Jasnogórskiego Chóru Pueri Claromontani twórcom i całemu zespołowi serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia oraz zasługi dla miasta, podziękowanie za pełną zaangażowania działalność na rzecz częstochowskiego środowiska muzycznego, upowszechnianie muzyki chóralnej i kultywowanie tradycji śpiewaczej oraz nieustanną troskę o rozwój kultury”. Odczytany został również okolicznościowy list od ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego: „Jubileusz piętnastolecia jest jubileuszem szczególnym, wskazuje bowiem na taki okres, po którym odpowiedzialnie stwierdzić można, że inicjatywa pomyślnie przeszła próbę czasu; że jej trwałość i solidność dowodzi nie tylko pasji, zaangażowania i talentu jej twórców, lecz również tego, że wpisuje się ona w głęboką i prawdziwą potrzebę społeczną” – napisał minister.

Reklama

Podczas koncertu zostały wykonane trzy części „Weihnachtsoratorium” BWV 248 Jana Sebastiana Bacha. Wykonawcami byli: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im F. Chopina w Opolu, Katarzyna Kłosowska – sopran, Katarzyna Toboła – alt, Bartosz Nowak – tenor, Nikhil Goyal – bas, Hubert Prochota – przygotowanie orkiestry. Całością dyrygował Jarosław Jasiura.

Na zakończenie głos zabrał dyrygent chóru Jarosław Jasiura: – Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierają nas w jakikolwiek sposób – powiedział. – Nie byłoby tego chóru, nie byłoby tej pracy bez was wszystkich, bez pomocy, którą na co dzień odczuwamy, i ten koncert dedykowaliśmy wszystkim, którym winniśmy wdzięczność. Dziękujemy!

Koncert dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

50-leciE Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Reklama

Jasnogórska Rodzina Różańcowa świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Rozpoczęcie obchodów jubileuszu miało miejsce 6 stycznia br. na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Mszę św. koncelebrował ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, konfrater Zakonu Paulinów. Słowa powitania wypowiedział o. Marek Nowacki, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Mówił: – W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1968 r. członkowie róż różańcowych modlący się przy Sanktuarium Jasnogórskim, tutaj, w Kaplicy, zawierzyli się uroczyście Matce Bożej. To wydarzenie dało początek Jasnogórskiej Rodzinie Różańcowej. Zbieramy się dziś, aby dziękować Panu Bogu za 50 lat modlitwy i życia Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Chcemy odśpiewać uroczyste „Te Deum”, ale także ponowić Akt Zawierzenia.

– Ten czas jubileuszowy to także przypomnienie wszystkich, którzy na przestrzeni pół wieku tę grupę formowali, którzy tę grupę wpisali w historię swojego życia i w swoje serce. Wspominamy dzisiaj i przywołujemy śp. o. Bronisława Matyszczyka i niedawno powołanego do wieczności o. Bogumiła Schaba. Prosimy o to, by Maryja wprowadziła ich przed Oblicze miłosiernego Ojca, by za to dobro, które tutaj, na ziemi, pragnęli dać drugiemu człowiekowi, za to ich ogromne zaangażowanie w tworzenie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i w skupianie przy Maryi ludzi zaangażowanych, Bóg obdarzył ich życiem wiecznym – podkreślił w homilii o. Arnold Chrapkowski.

Jasnogórska Rodzina Różańcowa zachęca do jubileuszowego pielgrzymowania na Jasną Górę między 6 stycznia a 7 października br. W sekretariacie Rodziny Różańcowej będzie wyłożona księga, w której można upamiętnić swój osobisty Akt Zawierzenia Matce Bożej. Przygotowane zostały także specjalne obrazy i pamiątki jubileuszowe. Będą również dostępne błękitne szarfy Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Centrum obchodów 50-lecia istnienia Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej będą stanowiły doroczne rekolekcje wspólnoty na Jasnej Górze i uroczystość Matki Bożej Różańcowej, która przypada 7 października 2018 r.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

www.jasnagora.com

2018-01-17 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję