Reklama

Dookoła Polski

Chcą zatrzymać aborcję

Odrzucając projekt liberalizujący przepisy o ochronie życia najsłabszych i kierując do dalszych prac projekt zakazujący aborcji eugenicznej, Sejm podzielił poglądy dużej większości Polaków. Według sondaży, obywatele coraz częściej opowiadają się za ochroną życia dzieci poczętych, uświadomiwszy sobie, że życie człowieka zaczyna się od poczęcia. Posłowie będą teraz pracować nad projektem Komitetu Obywatelskiego „Zatrzymaj aborcję”, zakładającym wyeliminowanie możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Mimo wysiłków opozycji nie udało się przeforsować do dalszych prac projektu komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, w którym postulowano liberalizację prawa aborcyjnego, a także powszechny dostęp do antykoncepcji.

Wdzięczność za przegłosowanie projektu zwiększającego ochronę najsłabszych wyraziło Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Hierarchowie podziękowali pomysłodawcom projektu #ZatrzymajAborcję, osobom zbierającym podpisy oraz posłom, którzy za nim głosowali. Do zakończenia prac jeszcze daleko, bo projekt trafia do szczegółowych prac, ale biskupi już teraz wyrazili nadzieję, że już „wkrótce zostaną zwiększone gwarancje ochrony życia najsłabszych”.

Reklama

Skutkiem ubocznym głosowania jest osłabienie i podzielenie się opozycji. Niektórzy posłowie z PO i .Nowoczesnej nie chcieli przykładać ręki do ułatwiania aborcji. Głosowali przeciwko albo nie głosowali w ogóle. Z PO wyrzucono troje posłów głosujących – wbrew dyscyplinie partyjnej – za projektem zwiększającym ochronę najsłabszych. Ukarani mają zostać posłowie, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu. Klub .Nowoczesnej z kolei wymierzył kary nagany i kary finansowe posłom, którzy nie brali udziału w głosowaniu.

Wojciech Dudkiewicz

***

Najlepszy z możliwych

Czy przyjęty przez Sejm budżet na 2018 r. jest – jak ocenia premier Mateusz Morawiecki – „najlepszy, jaki można było wypracować dla rodzin i obywateli”, to się okaże. Niemniej trudno go ocenić inaczej niż jako prospołeczny, oparty na dość konserwatywnych i bezpiecznych założeniach. Wzrost gospodarczy ma wynieść 3,8 proc. PKB, inflacja – 2,3 proc., a bezrobocie – 6,4 proc. Zaplanowano sporą kwotę – ponad 75 mld zł na cele społeczne, w tym blisko 25 mld zł na program „Rodzina 500+”. Ok. 10 mld zł ma być przeznaczone na sfinansowanie podwyżek emerytur i rent, a ok. 9 mld zł – na sfinansowanie obniżenia wieku emerytalnego. Wyraźnie rosną środki w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – o 6 mld zł, wydatki na Wojsko Polskie – o blisko 4 mld zł. Dodatkowe środki otrzymają Policja – na podwyżki płac oraz Straż Graniczna – na 400 dodatkowych etatów w związku z koniecznością wzmocnienia ochrony polskiej granicy wschodniej.

wd, jk

***

Dziesięć pytań

Ok. 10 pytań, które mają określić kierunki zmian ustawy zasadniczej, będzie zawierać referendum dotyczące konstytucji. Pomysł referendum przedstawił prezydent Andrzej Duda, a miałoby się ono odbyć w 100. rocznicę odzyskania niepodległości – 11 listopada 2018 r. Prezydent chciałby – jak podkreśla wiceszef jego kancelarii i pełnomocnik ds. referendum konstytucyjnego Paweł Mucha – inaczej, niż było to w 1997 r., gdy najpierw Zgromadzenie Narodowe przyjęło projekt konstytucji, a potem naród decydował w referendum o jego losach. Podczas spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami Płocka Mucha przekonywał m.in., że nowa konstytucja powinna być krótsza i bardziej precyzyjna niż obecnie obowiązująca. Jego zdaniem, Polacy powinni rozstrzygnąć m.in., czy mamy mieć system prezydencki, czy kanclerski, czy zachować powiaty itp. Pytania będą formułowane na podstawie korespondencji od obywateli, dyskusji w czasie spotkań konsultacyjnych z różnymi środowiskami, z konstytucjonalistami i samorządowcami.

wd

***

Bez abonamentu

Reklama

Zapowiedź likwidacji od 2019 r. abonamentu radiowo-telewizyjnego to wiadomość o tyle dobra, że kończy dwuletnie dyskusje, dywagacje i przepychanki dotyczące formy finansowania mediów publicznych. Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiedział, że zamiast abonamentu RTV ściąganego od każdego posiadacza odbiornika radiowego i telewizyjnego wprowadzona będzie bezpośrednia dotacja z budżetu państwa. Na solidne finansowanie wszystkich mediów publicznych potrzeba ok. 2,5-3 mld zł rocznie. Abonament obowiązuje jeszcze w 2018 r.

jk

***

Dobre, bo polskie

Na ten temat nigdy za wiele. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o patriotyzm gospodarczy. Polskie produkty powinny znaleźć należyte miejsce na półkach we wszystkich sieciach handlowych – także w wielkich sieciach handlowych zdominowanych przez kapitał zagraniczny. Szef rządu mówił o tym w czasie spotkania w zakładach Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem w Podlaskiem. Przyznał, że Polska szanuje to, że wielkie sieci handlowe zdominowane są przez kapitał zagraniczny, bo jest częścią UE. Zaapelował jednak, by te sieci wykazały się „patriotycznym zachowaniem” i by w relacjach handlowych traktowały z szacunkiem polskich producentów i rolników.

wd

***

Najpierw w Łodzi

Łódź będzie najpewniej pierwszym polskim miastem, w którym pojawi się internet 5G – przewiduje resort cyfryzacji. W 2020 r. to w Łodzi powstaną najnowocześniejsze systemy kierowania ruchem miejskim, systemy parkowania. Z bezprzewodowej i wszechobecnej łączności będzie można korzystać na setkach urządzeń w każdej firmie i mieszkaniu, od komputera, telewizora, systemu klimatyzacji i ogrzewania, po lodówkę, domofon i drzwi. Według ekspertów, będzie to wielkie wydarzenie, a Łódź wybrano m.in. ze względu na centralne położenie na mapie kraju.

jk

***

Abp Salvatore Pennacchio

Polska buduje dziś swój przyszły kształt w Europie i świecie

W Pałacu Prezydenckim 11 stycznia br. odbyło się spotkanie opłatkowe z przedstawicielami Korpusu Dyplomatycznego w Polsce. Nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio w imieniu Korpusu Dyplomatycznego pogratulował nowo mianowanemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i życzył mu sukcesów. Wyraził również wdzięczność byłej premier Beacie Szydło za jej „niestrudzoną pracę, wysiłek i wspaniałe osiągnięcia podczas jej kadencji”.

W swoim przemówieniu nuncjusz apostolski odniósł się do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Rok 2018 przyniesie nam wiele okazji, by przekazać nasze najlepsze życzenia Polsce i jej wspaniałemu narodowi. Ale już teraz cieszymy się z radości tego pięknego i tak gościnnego kraju, który 100 lat temu odzyskał niepodległość i dziś buduje swój przyszły kształt w rodzinie narodów Europy i świata – powiedział abp Pennacchio.

KAI

***

Mass media

Kapłan przewodniczącym Naczelnego Sądu Dziennikarskiego

Odnowienie Kodeksu Etyki Dziennikarskiej stawia sobie za jeden z głównych celów nowy przewodniczący Naczelnego Sądu Dziennikarskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Został nim ks. dr hab. Michał Drożdż, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – Ten kodeks nie przystaje do dzisiejszych warunków, zwłaszcza rozwoju technologicznego mediów, nowych wyzwań. Niedawno zostało znowelizowane prawo prasowe, w którym po raz pierwszy dodano przepis, który nosi znamiona klauzuli sumienia. To znaczy, że dziennikarze mogą odmówić działań sprzecznych z etyką dziennikarską. I my w tym duchu również chcemy przepracować Kodeks Etyki Dziennikarskiej – powiedział.

Ks. Drożdż jest dyrektorem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, kierownikiem Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest także konsultorem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

KAI

***

Zmarła mama bł. O. Zbigniewa Strzałkowskiego

Duchowe spotkanie matki i syna

W wieku 85 lat 11 stycznia 2018 r. zmarła w Tarnowie Franciszka Strzałkowska – mama bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego, franciszkanina, męczennika z Pariacoto. Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek pracowali jako misjonarze w peruwiańskim Pariacoto od 1989 r. Zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z ugrupowania Sendero Luminoso („Świetlisty Szlak”). 5 grudnia 2015 r. odbyła się ich beatyfikacja.

Br. Jan Hruszowiec OFMConv napisał na Facebooku w przeddzień śmierci Franciszki Strzałkowskiej: „Mamusia bł. Zbigniewa Strzałkowskiego reagowała dzisiaj żywo na naszą obecność. Rozmawiała z nami, a nawet wspólnie odmówiliśmy całą Koronkę do Miłosierdzia Bożego, wypowiadała płynnie na głos całą tę modlitwę. Nie zabrakło również jej uśmiechu, obdarowała nim nas. Do szpitala przywieźliśmy relikwie pierwszego stopnia jej syna bł. Zbigniewa i bł. Michała. Było to piękne duchowe spotkanie matki i syna. Mama dziękuje Wam wszystkim za modlitwę. Potrzebuje jej teraz wiele. Wspierajmy ją dalej naszymi modlitwami. Niech wypełnia się wola Boża w jej życiu”.

Red.

***

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy, i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, byle nie to!

***

Krótko

• Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydentem USA Mike’em Pence’em. Tematem rozmowy były m.in.: bieżąca współpraca dwustronna, bezpieczeństwo energetyczne, współpraca wojskowa, przemysłów obronnych oraz gospodarcza.

• Platforma Obywatelska wykluczyła ze swoich szeregów trzech posłów, którzy w Sejmie zagłosowali przeciw projektowi ustawy proaborcyjnej. Natomiast Klub Nowoczesnej ukarał naganą i karą finansową w wysokości 1 tys. zł posłów, którzy nie brali udziału w głosowaniu nad projektem liberalizującym prawo aborcyjne.

• Beata Mazurek (PiS) została wybrana na wicemarszałka Sejmu; zastąpi na tym stanowisku Joachima Brudzińskiego, który został ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

• Zmarł prof. Bogusław Banaszak – wybitny konstytucjonalista, sędzia Trybunału Stanu, członek Komisji Weneckiej, twórca i dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Był autorem licznych opinii prawnych dla Sejmu.

• Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która powołuje Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu. SOP będzie nie tylko chroniła najważniejsze osoby i obiekty, ale zyska uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze.

• Policja apeluje o ostrożność na drogach oraz w miejscach wypoczynku w związku z rozpoczynającym się okresem ferii zimowych. Funkcjonariusze przypominają o podstawowych zasadach bezpiecznego spędzania wolnego czasu zimą i zachęcają, by wzywać funkcjonariuszy do kontroli autokarów, którymi dzieci pojadą na wypoczynek.

***

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-01-17 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję