Reklama

Dookoła świata

Większa Unia dwóch prędkości

Wygląda na to, że za kilka lat do Unii Europejskiej mogą zostać przyjęte kolejne kraje: Serbia i Czarnogóra. Nie wiadomo jednak, jaka to będzie Unia. Choć plany Komisji Europejskiej przyjęcia obu krajów zostaną przedstawione w lutym, do dokumentu już teraz dotarły zachodnie media. Wspomniane państwa powinny wstąpić przed 2025 r., mają się też toczyć zaawansowane negocjacje akcesyjne z Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Macedonią oraz Kosowem. Plan oznacza wyraźną zmianę strategii Brukseli, która jeszcze 2-3 lata temu zapowiadała, że w najbliższej przyszłości do UE nie zostanie przyjęty żaden nowy kraj. Powodów tej niechęci do rozszerzenia było co najmniej kilka. Kłopoty sprawiane przez nowych członków wspólnoty i osłabienie zwolenników secesji w Wielkiej Brytanii – to niektóre z nich.

Przyczyn tej radykalnej zmiany również jest co najmniej kilka. Najważniejsze z nich to najpewniej chęć powiększenia Unii – okrojonej i osłabionej po nieodległym w czasie brexicie – i zablokowanie wpływów Kremla na zachodnich Bałkanach. Wstąpienie Serbii i Czarnogóry nie będzie automatyczne, zależy – jak sprecyzowano w ujawnionym przez media dokumencie – od wystarczającej woli politycznej, wprowadzenia w życie prawdziwych reform oraz rozwiązania sporów z sąsiadami, których jest niemało.

Reklama

Nie wiadomo jednak, jaka to będzie UE, bo naciski największych krajów wspólnoty w tej sprawie są coraz silniejsze. Premier Włoch Paolo Gentiloni i prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w Rzymie ponowili poparcie dla koncepcji UE dwóch prędkości.

– Jesteśmy za Europą, która idzie naprzód. Potrzebujemy bardziej zjednoczonej Europy, zharmonizowania polityki ekonomicznej i fiskalnej – powiedział po spotkaniu Macron. Jak dodał Gentiloni, tempa podążania naprzód „nie może narzucać najwolniejszy wagon”.

Wojciech Dudkiewicz

***

Chiny w Pakistanie

Już drugą zagraniczną bazę morską zamierzają utworzyć Chiny. Pierwsza powstała w ubiegłym roku w afrykańskim Dżibuti, druga ma powstać przy wielkim pakistańskim porcie Gwadar. Ma on strategiczne położenie: w Zatoce Omańskiej, w pobliżu Zatoki Perskiej, blisko granicy z Iranem. Do portu i bazy – która ma być częścią kontrolowanej przez Chińczyków specjalnej strefy bezpieczeństwa – mają prowadzić z Chin nowoczesne połączenia drogowe i kolejowe, będące częścią Nowego Jedwabnego Szlaku. Port już od wielu lat odgrywa rolę symbolu chińskiej ekspansji w rejonie Zatoki Perskiej i Oceanu Indyjskiego. Chiny rozbudowują także swoją marynarkę. Szanghajska fima Jiangnan Shipyard Group rozpoczęła budowę kolejnego lotniskowca dla chińskiej armii. Będzie to trzecia chińska jednostka tego typu.

wd

***

Przełom w Niemczech

Reklama

Ogłoszony przełom w rozmowach sondażowych w sprawie stworzenia koalicji rządzącej przez chadecję (CDU/CSU) i socjaldemokratów (SPD) to ważny, ale dopiero pierwszy krok w tworzeniu nowego rządu w Niemczech. Ostateczne porozumienie zależy jeszcze od zgody grup roboczych obu stron. Eksperci uważają, że nowy rząd powstanie nie wcześniej niż w marcu br. Fiasko rozmów o koalicji mogłoby oznaczać koniec kariery liderów CDU i SPD. W wyborach do Bundestagu we wrześniu ub.r. zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Od końca października Angela Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki komisarycznie, co ogranicza pole manewru rządu, m.in. w sprawach międzynarodowych.

jk

***

Nowy obywatel Ekwadoru

Populacja Ekwadoru powiększyła się o sławnego Australijczyka – Juliana Assange. Założyciel portalu WikiLeaks, na którym ujawnił tajne amerykańskie dokumenty wojskowe i dyplomatyczne, który od 2012 r. przebywał w Ambasadzie Ekwadoru w Londynie, otrzymał ekwadorskie obywatelstwo. Assange schronił się w ambasadzie z powodu obawy przed ekstradycją do Szwecji, gdzie był podejrzany o napaść seksualną i gwałt (w ubiegłym roku dochodzenie w tej sprawie umorzono), i przed wydaniem go USA. Rząd Ekwadoru chciał mu przyznać status dyplomatyczny, który mógłby umożliwić opuszczenie placówki bez obawy o aresztowanie. Władze w Londynie to uniemożliwiają.

jk

***

Chcą autonomii

Rumun, Węgier dwa bratanki? Niekoniecznie. Węgierskie ugrupowania w Siedmiogrodzie domagają się przyznania autonomii tym rumuńskim rejonom, w których Węgrzy stanowią większość obywateli. Węgrzy (jest ich ok. 1,5 mln w 28-milionowym kraju) domagają się autonomii na trzech szczeblach: terytorialnym, administracyjnym oraz kulturowym. Dokument w tej sprawie podpisały 3 węgierskie partie: Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii, Ludowa Węgierska Partia Siedmiogrodu i Węgierska Partia Obywatelska.

jk

***

Szabat to szabat

Przegłosowanie przez izraelski Kneset ustawy, która upoważnia ministra spraw wewnętrznych do unieważnienia lokalnych przepisów pozwalających sklepom funkcjonować w szabat, to spełnienie postulatów konserwatywnej części społeczności żydowskiej. Ustawa wymaga, aby firmy, które chcą działać w szabat, były zobowiązane otrzymać pozwolenie nie tylko od władz lokalnych, ale także resoru spraw wewnętrznych. Zwolnione są m.in. stacje benzynowe, restauracje, bary, kawiarnie, teatry, kina i sale koncertowe. Przyjęcie nowej regulacji nie było pewne. Beniamin Netanjahu, premier Izraela, skrócił podróż do Europy, by wywrzeć nacisk na posłów z jego partii Likud, którzy grozili, że nie poprą ustawy.

wd

2018-01-17 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Owocem Miłości jest Pokój, który otrzymujemy od Boga

2021-09-20 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W dniu wczorajszym w Kościołach Jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne. W Bazylice Archikatedralnej oprawę muzyczną zapewnia Wspólnota Chemin Neuf, a słowo wygłosił ojciec Peter – duchowny z Czech. Niedzielny Eucharystia była także okazją do dziękczynienia za wspólną służbę i zaangażowanie w Arenę Młodych. Młodzi zebrali się by podziękować Bogu i sobie nawzajem za czas przygotowań i spotkanie na żużlu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję