Reklama

Z Watykanu

Spotkanie Z Korpusem Dyplomatycznym

Ambasador Kotański o audiencji Papieża dla dyplomatów

Migracja, konflikty na Ukrainie i na świecie, rodzina, erozja wartości chrześcijańskich w krajach Zachodu – to zdaniem Janusza Kotańskiego, ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, najważniejsze z punktu widzenia Polski wątki wystąpienia papieża Franciszka podczas tradycyjnego noworocznego spotkania w Watykanie z korpusem dyplomatycznym.

Zdaniem ambasadora Kotańskiego, z polskiego punktu widzenia ważna była kwestia migrantów. – Papież obszerną część swego wystąpienia poświęcił migracji. Zaznaczył dobitnie, że migranci muszą przyjmować i respektować prawa, tradycje i wartości kraju, który ich przyjmuje. Podkreślił także potrzebę poszanowania wolnej woli krajów, które przyjmują migrantów – jest to suwerenna decyzja danego państwa uzależniona od jego możliwości. Co istotne, Ojciec Święty zwrócił też uwagę, że większość ludzi opuszczających swoje kraje nie chce z nich wyjeżdżać. Wskazał na wagę pomocy, której udziela się na miejscu w Syrii, Jordanii, Libanie i Iraku. Co ważne, we wszystkich tych krajach ze swą pomocą jest obecna Polska. Jak przyznał polski dyplomata, innym ważnym aspektem papieskiego wystąpienia było wyraźne zaznaczenie, że na Ukrainie trwa brutalny konflikt, podczas którego stale giną ludzie. „Pokazuje to, że Stolica Apostolska widzi to, co robi Rosja na wschodniej Ukrainie, choć nie zostało to wprost powiedziane. Wyraźnie wyartykułowano, że jest to jedyny konflikt zbrojny, który ma miejsce na terenie Europy – zaznaczył Kotański.

Reklama

Za istotne w wystąpieniu Papieża ambasador uznał jego podkreślenie wagi dialogu w rozwiązywaniu wszelkich konfliktów, co – jak zaznaczył – my, Polacy, doświadczani wojnami i latami komunizmu, dobrze rozumiemy. – Ponadto Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ może się podpisać pod wszystkimi innymi postulatami Franciszka dotyczącymi spraw pokoju, zwłaszcza na Półwyspie Koreańskim. Papież wymienił też inne miejsca na świecie, gdzie toczą się konflikty i wojny na tle etnicznym i religijnym, szczególnie na kontynencie afrykańskim. Zaznaczył, że w ich rozwiązywaniu Stolica Apostolska zawsze jest gotowa służyć pomocą – powiedział ambasador RP.

W kontekście europejskim bardzo ważne, zdaniem Kotańskiego, było podkreślenie przez Franciszka znaczenia i wartości rodziny. – Papież zaznaczył, że rodzina jest bardzo mocno zagrożona w krajach Europy Zachodniej. Podważa się wartość rodziny i wszystkie te wartości, które tworzą cywilizację chrześcijańską, przede wszystkim wartość życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Ojciec Święty zaznaczył, że nie można zabijać w łonie matki niewinnych dzieci tylko dlatego, że są niechciane, chore czy zdeformowane, albo z powodu egoizmu dorosłych. Nie można także odrzucać osób starszych, zwłaszcza gdy są chore, są ciężarem, gdyż mają one pełne prawo do życia. Dla nas, Polaków, są to oczywistości, ale w krajach Zachodu dochodzi do całkowitej erozji korzeni chrześcijańskich – zaznaczył ambasador Kotański.

Składając życzenia papieżowi Franciszkowi, ambasador powiedział, że ten rok jest bardzo ważny dla Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, i poprosił go o modlitwę za naszą Ojczyznę. – Ojciec Święty zapewnił, że będzie się modlił – powiedział Kotański. Zwrócił też uwagę, że wśród dyplomatów obecnych na audiencji był abp Jan Romeo Pawłowski – szef Sekcji Personelu Dyplomatycznego w Sekretariacie Stanu, której zadaniem jest nadzorowanie korpusu dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej pracującego na całym świecie. – Mamy Polaka wśród najbliższych współpracowników Ojca Świętego – podkreślił ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

KAI/Rzym

***

Audiencja Generalna

Liturgia szkołą modlitwy

Reklama

O Liturgii jako szkole modlitwy mówił Papież podczas audiencji generalnej 10 stycznia br. Kontynuując cykl katechez na temat celebracji eucharystycznej, wyjaśnił znaczenie hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, a także kolekty – modlitwy zbierającej intencje uczestników Mszy św. Przy tej okazji zwrócił uwagę na znaczenie milczenia podczas Liturgii.

Charakteryzując hymn „Chwała na wysokości Bogu”, Franciszek podkreślił, że wyraża on wdzięczność wypływającą ze spotkania między ludzką nędzą a Boskim miłosierdziem. Omawiając „kolektę”, zauważył z kolei, że po wezwaniu kapłana: „Módlmy się” następuje chwila milczenia, aby uświadomić sobie przebywanie w obecności Boga i wyłonić, każdy w swoim sercu, osobiste intencje, z którymi uczestniczymy we Mszy św. – Gorąco polecam kapłanom, aby zachowywali tę chwilę milczenia, którą niechcący możemy lekceważyć – powiedział Franciszek. Podkreślił biblijną inspirację modlitwy kolekty, a także fakt, że kapłan, odmawiając tę modlitwę z rozłożonymi rękoma, pragnie naśladować Chrystusa z ramionami rozpostartymi na drzewie krzyża. – On jest Orantem, a zarazem modlitwą! – wskazał Papież.

RV

***

Ojciec Święty do Polaków

Niech będzie to czas łaski

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, stojąc wciąż u początków roku, zawierzamy go Panu i prosimy, aby był czasem łaski, pokoju i nadziei dla nas, dla naszych rodzin i dla całego świata. Z serca błogosławię wam i waszym najbliższym.

RV

Audiencja generalna, 10 stycznia 2018 r.

***

Z Twittera papieża Franciszka

Radosna dusza jest jak dobra ziemia, która sprawia, że życie w pełni się rozwija, wydając dobre owoce.

2018-01-17 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję