Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Okręgowe obchody dnia św. Huberta

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2017, str. 2

[ TEMATY ]

św. Hubert

Wiesław Krause

Poczty sztandarowe kół myśliwskich

Poczty sztandarowe kół myśliwskich

Zgodnie z wieloletnią tradycją, uroczystą Mszą św. myśliwi z terenu Pomorza Zachodniego uczcili dzień swego patrona – św. Huberta. W tym roku okręgowe obchody odbyły się 28 października w Goleniowie, w kościele pw. św. Katarzyny. Eucharystii przewodniczył kapelan myśliwych ks. kan. Jacek Fabiszak.

Reklama

Msze św. hubertowskie to stały element kultury myśliwych Pomorza Zachodniego od 1999 r. Towarzyszy im bogata oprawa i myśliwski ceremoniał: dekoracja ołtarza nawiązująca do uroczystości, poczty sztandarowe kół myśliwskich, kosz z darami pól i lasów, sygnały grane na rogach. Tak też było podczas goleniowskich obchodów dnia św. Huberta. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godz. 12 odegraniem hejnału myśliwskiego i wprowadzeniem pocztów sztandarowych kół łowieckich, m.in. z Mrzeżyna, Świnoujścia, Stargardu, Szczecina, Kamienia Pomorskiego, Przemocza i Goleniowa.

Homilię wygłosił ks. prof. Stanisław Ormanty TChr z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Odwołując się do encykliki Ojca Świętego Franciszka „Laudato si” (Pochwalony bądź), znaczną jej część poświęcił ekologii, ochronie przyrody i środowiska naturalnego człowieka, zachęcając, by jak najszerzej propagować wiedzę o działalności kół łowieckich, a przede wszystkim kierować ją do ludzi młodych. Zwrócił uwagę, że papież w encyklice mówi o tzw. ekologii integralnej. „Według papieża, nie ma prawdziwej ekologii bez prawdziwej antropologii, wskazując, że zdrowa antropologia jest podstawą ekologii. Co z tego, że będziemy ochraniać zwierzęta i rośliny, jeśli nie będziemy chronić człowieka? – pytał. – Musisz zadać sobie pytania: Skąd się wziąłeś i po co żyjesz? Kim jesteś w środowisku i czym dla ciebie jest otaczający cię świat?”. W dalszej części ks. Ormanty stwierdził, że Pan Bóg powierzył człowiekowi troskę o środowisko naturalne i wielu ludzi pięknie podejmuje to wezwanie; do tej grupy zaliczył myśliwych i leśników. „Jak człowiek jest uporządkowany w sferze myśli i uczuć, to wszystko, co będzie robił, też będzie uporządkowane” – dodał. Na koniec apelował, by zarówno myśliwi, jak i ekolodzy byli otwarci na dialog, bo tylko w ten sposób można dobrze przysłużyć się ziemi, którą Pan Bóg uczynił poddaną człowiekowi.

Myśliwi przed ołtarzem złożyli dary lasu, a całej ceremonii towarzyszyli dwaj sokolnicy z tymi pięknymi ptakami. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Reprezentacyjny Zespół Polskiego Związku Łowieckiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka. Po Mszy św. zespół zaprezentował się uczestnikom tej uroczystości w koncercie muzyki myśliwskiej i sakralnej.

2017-11-22 12:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10-lecie powstania kapliczki św. Huberta

[ TEMATY ]

kapliczka

św. Hubert

Jowita Kostrzewska

„Każdy z nas powinien być uczniem Chrystusa, kiedy niesie krzyż swoich codziennych obowiązków” - mówił ks. Krzysztof Krulik 4 września br. na rozpoczęcie Mszy św. sprawowanej przy źródełku św. Huberta znajdującym się w lesie między Cisiem a Blachownią z okazji 10-lecia powstania tam kapliczki św. Huberta.

Ks. Krzysztof Krulik, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Blachowni i kościoła filialnego pw. św. Antoniego z Padwy w Cisiu, dziękował za zaangażowanie i ofiarność osobom, dzięki którym powstała kapliczka, wśród nich wymieniając leśników, zaangażowane rodziny i zmarłego ks. Wojciecha Torchałę, byłego kapelana i członka Koła Łowieckiego „Uroczysko”, dziękował też użytkownikom za kulturalne korzystanie ze źródła wody. - To, że płaskorzeźba św. Huberta umieszczona w kapliczce nie jest za szybą, jest równoznaczne z tym, że każdy ma w szacunku to miejsce i rozumie, że zarówno ta woda, jak i przyroda, która tu jest, to dar od Pana Boga - powiedział ks. Krulik.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję