Reklama

Niedziela Legnicka

Chórzystki z Węgier wystąpiły w Bolesławcu

Niedziela legnicka 48/2017, str. 6

[ TEMATY ]

kultura

koncert

Kacper Gąsiorowski, Dariusz Uściński BOK-MCC

Chór dziewczęcy Pro Musica

Chór dziewczęcy Pro Musica

W ramach odbywających się na Dolnym Śląsku Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej do bolesławieckiej bazyliki maryjnej przybył 21 października chór dziewczęcy Pro Musica z Węgier, uchodzący za jeden z czołowych zespołów chóralnych świata.

Chór koncertuje na całym świecie i jest ambasadorem metody muzycznej Kodálya, angażującej zarówno dorosłych, jak i młodzież i dzieci. Chór występuje w ramach koncertów, wykładów i kursów mistrzowskich. Ma na swoim koncie wiele sukcesów muzycznych, m.in. tytuł Grand Prix Europy w 2002 r., a także trzy złote medale i dwa tytuły mistrza olimpijskiego podczas zorganizowanej w Busan w Korei Południowej II Olimpiady Chórów, a także zdobycie Silver Rose Bowl – nagrody przechodniej londyńskiego Konkursu Chórów „Let the Peoples Sing”.

Reklama

Repertuar chóru obejmuje szeroki zakres literatury muzycznej: w jego programie znaleźć można, obok dzieł Bartóka i Kodálya, wybitne utwory chóralne z epoki renesansu i romantyzmu, a także twórczości współczesnych węgierskich kompozytorów. Znaczącą częścią repertuaru muzyki chóralnej są utwory liturgiczne z kręgu muzyki gregoriańskiej.

Kierownikiem chóru jest Dénes Szabó, będący wybitną postacią węgierskiego i międzynarodowego życia chóralnego. Wielokrotnie pełnił funkcję jurora podczas licznych znaczących konkursów międzynarodowych. Jego pracę artystyczną i pedagogiczną doceniono wieloma nagrodami. W 2014 r. został odznaczony tytułem „Artysty Narodowego”.

Podczas koncertu w Bolesławcu zespół zaprezentował najpiękniejsze przykłady chorału gregoriańskiego, jakimi były części stałe Mszy św. oraz inne popularne utwory, jak chociażby „Salve Regina”. Koncert był nagradzany przez tłumnie zebranych gości gromkimi brawami.

Reklama

Honorowym gościem koncertu była Orsolya Zsuzsanna Kovacs, ambasador nadzwyczajna i pełnomocna Węgier w Polsce, wraz z małżonkiem i gronem dyplomatów. W koncercie wzięły udział polskie parlamentarzystki, które przyczyniły się do zorganizowania koncertu w Bolesławcu: poseł Ewa Szymańska oraz senator Dorota Czudowska. Podziękowania należą się również Ewie Lijewskiej-Małachowskiej, dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.

Koncert był wyjątkową śpiewaną modlitwą Kościoła, która w kulturze gregoriańskiego śpiewu znalazła swoje wybitne miejsce na płaszczyźnie europejskiej kultury.

2017-11-22 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chór Alexandrowa koncertuje w Polsce

[ TEMATY ]

koncert

Bożena Sztajner/Niedziela

Jedna z najbardziej znanych grup artystycznych na świecie Chór Alexandrowa koncertuje w Polsce. Trasa tourneé rozpoczęła się w Częstochowie i prowadzi przez Zabrze, Warszawę, Toruń, Olsztyn do Białegostoku. Zespół przyjechał do Polski bezpośrednio po koncertowych sukcesach w krajach bałkańskich i na Węgrzech.

W powszechnej świadomości najbardziej utrwaliły się dwa związane z Chórem Alexandrowa fakty – międzynarodowa sława zespołu i pamięć o katastrofie samolotu, w której 25 grudnia 2016 r. zginęło ponad 60 członków lecącego na występy chóru i baletu. Już w dwa miesiące po tragedii zespół został odbudowany i wrócił na scenę.

CZYTAJ DALEJ

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję