Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości patriotyczne w Bolesławcu

Msza św. w intencji Ojczyzny z wojskową oprawą, koncerty muzyczne oraz Apel Pamięci na Rynku – tak Bolesławiec świętował Dzień Niepodległości

Niedziela legnicka 48/2017, str. 5

[ TEMATY ]

patriotyzm

kpt. Remigiusz Kwiecińaski, Michał Szwed

Koncert patriotyczny

Koncert patriotyczny

W Bolesławcu główne uroczystości patriotyczne odbyły się w bazylice maryjnej. Przed rozpoczęciem Eucharystii młodzież Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Bolesławcu zaprezentowała program muzyczny wprowadzający wszystkich uczestników do modlitwy za Ojczyznę.

Mszy św. przewodniczył rektor bolesławieckiej bazyliki ks. Andrzej Jarosiewicz, a koncelebrował ks. ppor. Paweł Antkiewicz ze Świętoszowa, kapelan artylerzystów, którzy sprawowali w tym dniu asystę wojskową podczas liturgii. W modlitwie uczestniczyli także przedstawiciele władz wojewódzkich, władz miasta, powiatu i gminy. Obecnych było wiele pocztów sztandarowych, w tym 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. W oprawę muzyczną włączyła się Orkiestra Dęta Miasta Bolesławiec pod dyrekcją kapelmistrza Jana Chojnackiego.

Reklama

– Dziś chcemy dziękować za dar wolnej Ojczyny. Chcemy modlić się za jej dziś i jutro. Chcemy przyzywać Ducha Świętego, aby swymi darami obdarowywał wspólnotę polskiego narodu. Chcemy prosić o przemianę polskich serc, o usunięcie z polskiego życia publicznego, narodowego, wspólnotowego tego wszystkiego, co blask tego świątecznego dnia przyćmiewa i pomniejsza. Chcemy być naczyniami Bożej mądrości, która wchodząc w ludzką duszę, sprawia, że najlepiej realizujemy nasze chrześcijańskie powołanie, że najlepiej realizujemy powołanie Polki i Polaka w budowaniu wspólnego domu, jakim jest Ojczyzna – mówił w homilii ks. Jarosiewicz.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy przeszli na pobliski Rynek, gdzie przygotowana została część apelowa Święta Niepodległości. Tam płk Paweł Świtalski dokonał przeglądu pododdziałów 23. Śląskiego Pułku Artylerii, a mjr Jerzy Juchaniuk poprowadził Apel Poległych. Dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar wywalczonej niepodległości, artylerzyści oddali także salwę honorową.

O godz. 13.30 w Teatrze Starym w Bolesławcu został zaprezentowany koncert patriotyczny w wykonaniu Jerzego Owczarza pt. „Polska oczami Europy”. Natomiast o godz. 19 w bolesławieckiej bazylice odbył się koncert pięciu chórów pt. „Niepodległa to my”, przygotowany przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki.

Reklama

Dzięki zaprezentowanym pieśniom uczestnicy zostali przeniesieni w klimat tęsknoty za utraconą niepodległą Ojczyzną, oraz w klimat radości z odzyskanej wolności.

– Wieczór, który przeżywamy, wpisuje się w projekt pod znamiennym tytułem „Niepodległa”, który pomoże nam przygotować się do jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Udało nam się zaprosić do współpracy pięć chórów naszego miasta i środowiska, aby dzięki swoim zdolnościom stworzyły klimat dzisiejszego radosnego święta – powiedział we wprowadzeniu do koncertu Piotr Roman, prezydent miasta.

W czasie koncertu swoje wyjątkowe zdolności wokalne zaprezentowały chóry: chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod dyrekcją Doroty Straburzyńskiej, chór Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni pod dyrekcją Barbary Lendzian, chór „Kamerton” Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bolesławcu pod dyrekcją Aleksandra Samostrokowa, chór „Voce d’Argento” parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Bolesławcu pod dyrekcją Doroty Pińczuk, chór „Cantate Deo” Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki pod dyrekcją Aleksandra Samostrokowa.

Partie solowe podczas koncertu wykonali: Agata Pińczuk-Burdzy – śpiew, Karolina Kłak – flet, Gabriela Kłak – skrzypce, Bogusław Kłak – instrumenty klawiszowe.

Wśród utworów znalazły się wyjątkowe perły muzyki religijno-patriotycznej, jak: „Uwierz Polsko”, „Jak długo w żyłach naszych”, „Kocham Cię, Polsko”, „Ave Maria” czy „Kołysanka Matki”.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu zaśpiewali najpopularniejsze patriotyczne pieśni. Muzyczne spotkanie zakończyła „Barka”, jako modlitewny hołd złożony największemu z Polaków – św. Janowi Pawłowi II.

2017-11-22 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinnie i patriotycznie

Niedziela lubelska 49/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

patriotyzm

konkurs

Paweł Wysoki

Przeglądowi zawsze towarzyszy wspólne śpiewanie. Pierwszy z lewej Adam Łaguna

Przeglądowi zawsze towarzyszy wspólne śpiewanie. Pierwszy z lewej Adam Łaguna

Jubileuszowy XV Konkurs Pieśni Patriotycznej i Rodzinnej w Wąwolnicy przeszedł do historii, ale w sercach i pamięci uczestników pozostanie tak długo, jak długo nucić będą „Legiony” czy „Ojczyste kwiaty”

Historia rodzinno-patriotycznego śpiewania w Wąwolnicy zaczęła się w 1995 r. Od tego czasu, z niewielkimi przerwami, każda jesień i parafialno-gminne obchody Święta Niepodległości ubogacane są piosenką, która uczy i bawi. Wielka w tym zasługa Adama Łaguny, pomysłodawcy i głównego organizatora przeglądu, dzięki któremu młode pokolenie z Wąwolnicy i jej najbliższych okolic poznało setki wartościowych piosenek.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję