Reklama

Niedziela Lubelska

Bez chrześcijaństwa nie ma Polski

Niedziela lubelska 48/2017, str. 5

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Patryk Kułaga

Przemysław Czarnek podkreślał, że wolność jest zadaniem nas wszystkich

Przemysław Czarnek podkreślał, że wolność jest zadaniem nas wszystkich

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Lublinie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na pl. Litewskim. Następnie w Trybunale Koronnym odbyła się okolicznościowa sesja Rady Miasta, po której w archikatedrze bp Mieczysław Cisło przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji ojczyzny. – Jeżeli naród chce zachować swą tożsamość, nie może zatracić pamięci swoich dziejów, swoich zwycięstw i swoich klęsk – mówił Ksiądz Biskup.

W homilii bp Mieczysław Cisło podjął się refleksji nad współczesnym kształtem patriotyzmu. Zapewniał, że w idei zjednoczonej Europy, do której należy Polska, jest miejsce dla patriotyzmu.

Reklama

– Miarą patriotyzmu jest stosunek do innych ludzi. Patriotyzm to miłość do wspólnego dziedzictwa, to codzienna uczciwa praca w solidarności z drugim człowiekiem, to szacunek do drugiego, także obcego. Nacjonalizm wyklucza, pogardza, poniża i zagraża. Patriotyzm tak, nacjonalizm nie! – podkreślał Pasterz. Bp Cisło odniósł się do medialnych informacji o przypadkach nękania zagranicznych studentów w naszym kraju. – Każdy obcy na ulicach naszych miast ma się czuć bezpiecznie. Także w Lublinie, gdzie szczycimy się statystyką obcokrajowców studiujących w naszych mieście, które jest uważane za miasto wielokulturowej zgody religijnej – mówił. Wśród obowiązków wynikających z patriotyzmu wskazał też na pomoc ofiarom wojennym. – Jesteśmy winni pomoc Syryjczykom i innym narodom pozbawionym dachu nad głową, nie tylko naszym braciom w wierze. Dobrze się dzieje, że z Polski różnymi kanałami dociera do nich wsparcie, ale musimy pomagać więcej – apelował Ksiądz Biskup. Na zakończenie słowami wiersza „Modlitwa Szarych Szeregów” prosił o mądrość w kształtowaniu oblicza narodu oraz o dialog i współpracę elit politycznych.

Po Eucharystii oddziały reprezentacyjne służb mundurowych i grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele władz i instytucji, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta przeszli na pl. Zamkowy, gdzie do późnych godzin popołudniowych świętowano 99. rocznicę odzyskania niepodległości. W oficjalnej części spotkania Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, przypominał: – Wolność nie przyszła do nas ot tak sobie, wskutek zakończenia I wojny światowej, tylko została wywalczona przez wiele pokoleń Polaków, przez wielu wybitnych przedstawicieli naszego narodu, przez wiele pokoleń żyjących w XVIII, XIX i XX wieku. Zdobywali ją ojcowie naszej niepodległości: marszałek Józef Piłsudski, realizując swoje ogromne talenty przywódcze dowódcy i stratega wojskowego, oraz Roman Dmowski, realizując wybitne talenty polityczne i dyplomatyczne. Nie można sobie wyobrazić niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej bez tych dwóch wielkich Polaków i patriotów. Jak podkreślał, „wolność i niepodległość nie jest wyłącznie darem, ale też zadaniem nas wszystkich”.

– Jak zdobywać wolność, uczył nas św. Jan Paweł II. Wolność zdobywa się w prawdziwe, odwołując się do największych wartości narodu polskiego, do wartości zakorzenionych w chrześcijaństwie. Nie ma wolnej Polski, nie ma niepodległej ojczyzny bez wartości chrześcijańskich i bez chrześcijaństwa – podkreślał Przemysław Czarnek.

W dalszej części spotkania odbyła się defilada orkiestry Wojska Polskiego i kompanii honorowych oraz przejazd kawalerii konnej. Święto ubogaciły pokazy służb mundurowych oraz historyczne, przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Chętni mogli wziąć udział w spacerach „Szlakami odzyskania niepodległości” lub we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

2017-11-22 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska Bogiem silna

[ TEMATY ]

biskup

prezydent

święto niepodległości

wojewódzkie obchody

Agata Zawadzka

W drodze na Plac Grunwaldzki

W drodze na Plac Grunwaldzki

Gorzowianie i mieszkańcy województwa lubuskiego świętowanie niepodległości rozpoczęli już 10 listopada w Parku Słowiańskim. Tam w czasie Pikniku Niepodległości czekały na nich liczne atrakcje, m.in. pokaz sprzętu wojskowego, koncerty orkiestr wojskowych oraz wspólne śpiewanie. 11 listopada dziękowaliśmy Bogu za dar niepodległości.

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w Gorzowie. Następnie zebrani udali się do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, aby tam uczestniczyć w Mszy św. za Ojczyznę. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Ksiądz Biskup rozpoczął kazanie od wiersza „Ojczyzna” Marii Konopnickiej. Zauważył, że utwór ten stawia pytanie odnośnie tego, czym dla współczesnych Polaków jest Ojczyzna. Następnie nawiązał do liturgii słowa z dnia, gdzie pokazał analogię pomiędzy Eliaszem, a trudną sytuacją Polaków pod zaborami. - W tych trudnych czasach tożsamość Polaków nie wyczerpała się. Nikt nie zdołał opróżnić ich serc z miłości do ojczyzny - zauważył pasterz. Biskup wskazał również na podobieństwo wdowy z Ewangelii do Polaków, którzy oddali wszystko, aby Polska wróciła na mapę świata. Duchowny odwołał się także do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił o tym, że musimy „na każdym kroku walczyć o to, aby Polska - Polską była, aby w Polsce po polsku się myślało”. - Byśmy tej wolności strzegli także teraz. Nie pozwólmy zniewolić naszych serc i umysłów, abyśmy nie zatracili tej wolności, o którą walczyli nasi rodacy. Polska Bogiem silna jest nie do pokonania - apelował bp Lityński. Po liturgii wszyscy zebrani udali się w marszu na Plac Grunwaldzki, gdzie punktualnie o godz. 12.00 odśpiewano hymn państwowy. Tam także przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich wygłosili przemówienia, a uczniowie klas mundurowych złożyli przysięgę. Nie zabrakło również pokazu tańca w wykonaniu „Małych Gorzowiaków”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję