Reklama

Niedziela Lubelska

Wieczornica niepodległościowa

Niedziela lubelska 48/2017, str. 4

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Ewa Kamińska

Wieczór ubogacił koncert chóru Szczygiełki

Wieczór ubogacił koncert chóru Szczygiełki

Dzień 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa – powiedziała Małgorzata Stacharska, prezes Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej, witając 10 listopada członków i sympatyków Akcji Katolickiej, którzy zebrali się na tradycyjnej wieczornicy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wyraziła radość, że tak wiele osób przybyło, by oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność ojczyzny.

– Musimy pamiętać o tych wydarzeniach, by każdy wiedział, kim jest i znał swoją wartość – podkreślała. Wraz z Małgorzatą Stacharską wyjątkowe spotkanie w auli „Domu nadziei” Caritas prowadził Paweł Czarnomski, wiceprezes IAKAL.

Reklama

Prof. Eugeniusz Niebelski z KUL w okolicznościowym wykładzie przypomniał, z jakim entuzjazmem Polacy świętowali w listopadzie 1918 r. odzyskanie niepodległości. Podkreślił, że był to dopiero początek tego procesu, który wymagał wielu trudów i kilku lat walki, zwłaszcza że kraje europejskie miały w tamtym czasie różne własne pomysły na naszą niepodległość. Przywołał sylwetki autorów koncepcji i pomysłów dotyczących niepodległości, jakie ścierały się wtedy w samej Polsce. Mówiąc o przyszłości, zwracał uwagę, że Polacy muszą pamiętać, by zawsze dążyć do jedności, aby dobrze sobą kierować nie tylko w chwilach zagrożenia.

Zdzisław Niedbała z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin zauważył, że siłę państwa i narodu buduje się nie tylko na polu ekonomicznym, lecz także duchowym. W imieniu Krzysztofa Żuka wręczył na ręce Małgorzaty Stacharskiej Medal 700-lecia Miasta Lublin w uznaniu zasług lubelskiej Akcji Katolickiej w pracy na rzecz miasta i mieszkańców, za podejmowanie działań inspirujących przyszłość i kształtujących tożsamość lokalną. Prezes Instytutu Akcji Katolickiej, dziękując za wyróżnienie, powiedziała, że jest to zobowiązanie do jeszcze większej pracy na rzecz środowiska lokalnego. Dawid Kostecki przeczytał list Wojewody Lubelskiego do uczestników wieczornicy, w którym Przemysław Czarnek podkreślił, że „wolność jest dobrem bardzo kosztownym, a jej odzyskanie największą rzeczą, jaka może nastąpić w życiu narodu”.

W drugiej części spotkania wystąpili dziecięcy chór Szczygiełki i chór Szczygiełki-Feniks z towarzyszeniem fortepianu i orkiestry kameralnej. Joanna Szafran-Biały, zapowiadając koncert, podkreśliła, że w pracy z dziećmi od początku kładziony jest nacisk na wychowanie patriotyczne. Wspomniała jeden z wyjazdów, w którym uczestniczyła jako 8-letnia chórzystka. Był 1982 r., czas stanu wojennego. Chór wyjechał na 6-tygodniowe tournée do Wielkiej Brytanii. Tęsknota za rodziną i Polską była ogromna, zwłaszcza że wówczas nie było możliwości telefonowania. Wielkie wrażenie na dzieciach zrobił występ w domu weterana, gdzie przebywali polscy kombatanci wojenni, często bardzo okaleczeni. Pensjonariusze razem z chórem śpiewali pieśń „O mój rozmarynie”. – Oni nauczyli nas czym jest miłość do Polski. Kiedy wracaliśmy do kraju i przekroczyliśmy granicę, wszystkie dzieci wstały i spontanicznie zaczęły śpiewać „Rotę” – wspominała.

Ta właśnie pieśń rozpoczęła występ. Zaprezentowano program artystyczny, podczas którego wykonano szereg polskich pieśni o charakterze patriotycznym, przeplatanych wzruszającymi inscenizacjami, wiernie oddającymi atmosferę i uczucia młodych ludzi stających do walki oraz ich rodzin w czasie odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Koncert został nagrodzony gromkimi oklaskami. – Warto było czekać na wasz koncert, aby przeżyć wspólnie taki wieczór – powiedziała M. Stacharska, dziękując wykonawcom oraz założycielom zespołów Danucie i Witoldowi Danielewiczom, że koncert wprowadził uczestników spotkania w świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

2017-11-22 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiwat Niepodległa!

„Najtrudniejszy czas Polska przeżyła w sercach narodu” – w tych ważnych słowach zaczerpniętych z homilii bp. Ignacego Deca, wygłoszonej w bazylice mniejszej w Strzegomiu 11 listopada podczas Mszy św. z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zapamiętany zostanie w tym mieście na zawsze główny dzień obchodów tego wielkiego narodowego święta

Okolicznościową Mszę św. poprzedziło uroczyste wciągnięcie na maszt przed bazyliką strzegomską biało-czerwonej flagi z asystą Kompanii Honorowej Wojska Polskiego 10. Brygady Logistycznej z Opola. W wydarzeniu uczestniczyły poczty sztandarowe reprezentujące instytucje miejskie, organizacje kombatanckie, szkoły i jednostki OSP z obszaru całej gminy. Najważniejszych gości rocznicowych obchodów – bp. Ignacego Deca, który przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w intencji Ojczyzny, gospodarzy miasta w osobach burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty i przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Marczaka, proboszcza sąsiedniej strzegomskiej parafii pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej ks. kan. Marka Żmudę, Kompanię Honorową Wojska Polskiego z Opola i oddział wojskowy z Wrocławia (prezentującego wozy bojowe na pl. Jana Pawła II i na późniejszej paradzie, i pikniku wojskowym) wraz z ich dowódcami, a także mieszkańców przybyłych na rocznicową Mszę św. – powitał w bazylice proboszcz ks. prał. Marek Babuśka.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję