Reklama

Niedziela Częstochowska

Świętowaliśmy niepodległość

Jak co roku 11 listopada w całej Polsce, także w naszej archidiecezji, odbywają się różne uroczystości patriotyczne upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 r. upragnionej przez Polaków suwerenności. Wiążą się one również z modlitwami w intencji Ojczyzny i sprawowanymi o jej pomyślność Eucharystiami

W Wieluniu

Rok obecny to początek przygotowań do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przypadającej w 2018 r. W Wieluniu przygotowania zainicjowano Mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną zgodnie z tradycją w kolegiacie wieluńskiej, sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Eucharystia zgromadziła przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli, harcerzy, młodzież szkolną, poczty sztandarowe licznych zgromadzeń i stowarzyszeń, poczty szkół Gminy Wieluń i mieszkańców Wielunia.

Reklama

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Jacek Zieliński. Wspólnie z nim liturgię sprawowali: ks. Marian Mermer – dziekan regionu wieluńskiego, ks. prał. Marian Stochniałek, ks. kan. Jarosław Boral. Swoim śpiewem ubogacał ją chór kolegiacki.

Przez całą homilię, którą wygłosił ks. Jacek Zieliński, przewijało się pytanie: – Co to jest ojczyzna? Padały słowa o wołaniu z przeszłości, o patriotyzmie i dbałości o ojczyznę, bo tylko ojczyzna daje poczucie osadzenia i bycia u siebie, jest miejscem, do którego zawsze można wrócić, miejscem, w którym spotkasz znajome miejsca i twarze. Polacy na emigracji nie powinni wstydzić się tego, że są Polakami, nie muszą się wyrzekać swoich korzeni, bo „drzewo bez korzeni usycha”.

Po Mszy św. złożono kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II i tablicami poświęconymi pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wielunian poległych w walkach 1914-20. Złożenie kwiatów pod tablicami poprzedziło słowo Jana Książka – dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej, słowo Pawła Okrasy – burmistrza Wielunia, które odczytała Magdalena Majkowska, słowo Andrzeja Stępnia – starosty wieluńskiego i przesłanie Michała Seweryńskiego – wicemarszałka Senatu RP.

Reklama

Wieczorem w Wieluniu zapłonęły ogniska patriotyzmu – jedno przy popiersiu rotmistrza Witolda Pileckiego, drugie w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki.

***

W Radomsku

Jak co roku Święto Niepodległości w Radomsku związane było również z uroczystą Mszą św. sprawowaną w kolegiacie św. Lamberta. Na modlitwę w intencji Ojczyzny przybyło wielu gości z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych na czele. Reprezentowane były również różnorakie służby mundurowe, harcerze i zuchy oraz szkoły miasta Radomska, przybyłe do kościoła farnego ze swymi sztandarami, które zdobiły całą główną nawę kościoła. Podniosłości tej uroczystości nadały również chór i orkiestra dęta posługujące muzycznie w trakcie Mszy św.

Licznie na Eucharystię, dzięki staraniu dziekana regionu ks. Antoniego Arkita, proboszcza parafii św. Lamberta, przybyli również kapłani z obu dekanatów radomszczańskich. Mszy św. przewodniczył prepozyt kapituły radomszczańskiej ks. dr Włodzimierz Kowalik, a słowo – nagrodzone gromkimi brawami – wygłosił do zgromadzonych ks. Sławomir Zabraniak. Podkreślił on w patriotycznym kazaniu rolę wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, jako sprawę wielkiej wagi i koniecznej dla zachowania naszej tożsamości narodowej.

Tradycyjnie po zakończonej Mszy św. zgromadzone władze i poczty sztandarowe udały się w pochodzie, aby złożyć symboliczne kwiaty i oddać cześć bohaterom przy pobliskim pomniku Nieznanego Żołnierza.

Także w innych radomszczańskich kościołach tego dnia odbywały się Msze św. w intencji Ojczyzny, a kościoły zostały przyozdobione okolicznościowymi dekoracjami, nawiązującymi do przeżywanej uroczystości.

Ks. Krzysztof Gryz

2017-11-22 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: potrzebna nam jest mądrość Słowa Bożego

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Władysław Burzawa

Matka Boża bierze nas za rękę, czasem może niepokornych i nieposłusznych, ale Ona nie rezygnuje – mówi bp Jan Piotrowski

Matka Boża bierze nas za rękę, czasem może niepokornych i nieposłusznych,
ale Ona nie rezygnuje – mówi bp Jan Piotrowski

Potrzebna nam jest mądrość i wolność, które zawsze znajdziemy w słowie Bożym. Słowo Boże skłania człowieka do kierowania się we wzajemnych relacjach prawością i sprawiedliwością, mówi o cennej wartości w oczach Boga wszystkich ludzkich wysiłków, aby nasz świat uczynić sprawiedliwym i nadającym się do zamieszkania – mówił bp Jan Piotrowski w kieleckiej bazylice, podczas Mszy św. za Ojczyznę, w 101. rocznicę odzyskania niepodległości.

W homilii biskup wspomniał chlubne i trudne dzieje narodu, posiłkując się m.in. „proroczymi słowami wieszcza Adama Mickiewicza” oraz odniósł się do współczesnych zagrożeń dla wolności, demokracji i moralności chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję