Reklama

Sól ziemi

Zmiany w samorządach

Organizacja wyborów samorządowych przejdzie pod kontrolę PKW.

Niedziela Ogólnopolska 48/2017, str. 38

W parlamencie niebawem rozpoczną się długo oczekiwane prace nowelizujące ordynację wyborczą do samorządów. Został już przedstawiony opinii publicznej projekt ustawy o zwiększeniu udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych. Zmiany zapewnią transparentność procesu wyborczego, by już nie dochodziło do wątpliwości, jakie miały miejsce choćby w 2014 r., gdy w wyborach do sejmików wojewódzkich aż 18 proc. głosów uznano za nieważne, co było rekordem w skali całej Unii Europejskiej.

Organizacja wyborów samorządowych przejdzie pod kontrolę PKW. Obecna sytuacja, w której gmina odpowiadała za całość procesu wyborczego, jest patologiczna zwłaszcza w kontekście wyborów samorządowych. Wszelkie urządzenia techniczne i oprogramowanie mają być usytuowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i pozostawać do wyłącznej dyspozycji Państwowej Komisji Wyborczej oraz Krajowego Biura Wyborczego. Przebieg wyborów w lokalu wyborczym będzie transmitowany. Niezwłocznie po sporządzeniu protokołu, przed jego przekazaniem do wyższej instancji, jego kopia będzie wywieszona publicznie.

Reklama

Mężowie zaufania będą mieli prawo uczestniczyć we wszystkich pracach komisji, z możliwością rejestrowania obrazem i dźwiękiem jej pracy. Liczenie głosów będzie się odbywało w obecności całej komisji. Zostanie także wprowadzona, od 2018 r., dwukadencyjność dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. Będzie zakazane jednoczesne kandydowanie do władzy wykonawczej i uchwałodawczej. Zostaną zlikwidowane okręgi jednomandatowe w wyborach do rady gminy i będzie obowiązywała ordynacja proporcjonalna, a w każdym okręgu wybieranych będzie od 3 do 7 radnych, co zmniejszy możliwość manipulowania wynikami. Według wnioskodawców, JOW spłaszczały preferencje wyborców, a opozycja jest potrzebna także w samorządzie.

Ustawa zwiększy także wpływ obywateli na samorządy, jak również obywatelską kontrolę w całym procesie wybierania i sprawowania władzy lokalnej. Wnioskodawcy chcą, aby mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydowali o części wydatków jednostek samorządów wszystkich szczebli. Obecnie budżety obywatelskie funkcjonują w niektórych samorządach. Warto zatem upowszechnić te doświadczenia. Wprowadzonych zostanie szereg rozwiązań gwarantujących, że decyzje obywateli nie będą blokowane przez urzędników. W miastach na prawach powiatu będzie obowiązkowy budżet obywatelski o gwarantowanej wysokości minimalnej 0,5 proc. wydatków budżetu miasta. Zostanie wprowadzona obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w samorządach wszystkich szczebli. Dzięki temu możliwe będzie realne korzystanie przez obywateli z tego uprawnienia, a wyeliminowane zostaną możliwości nadmiernego zawyżania liczby wymaganych podpisów czy też odkładania w nieskończoność procedowania projektów obywatelskich.

Obrady organów przedstawicielskich (rad) będą obowiązkowo transmitowane w Internecie, a interpelacje i zapytania radnych uzyskają umocowanie ustawowe. Władza wykonawcza będzie zobowiązana do udzielania odpowiedzi w ciągu 14 dni, a treść zapytań i odpowiedzi – upubliczniana w Internecie. W radach gmin, powiatów i sejmikach zostaną powołane specjalne komisje skarg, wniosków i petycji, dzięki którym zostanie nadana szczególna ranga wnioskom składanym przez obywateli, problemom przez nich sygnalizowanym, skargom na działalność urzędników. Każdy klub radnych uzyska możliwość wniesienia jednego punktu obrad bez możliwości jego zdjęcia. Rządząca większość nie będzie mogła unikać debaty nad ważnymi, a niewygodnymi dla niej sprawami. Przewodniczenie komisji rewizyjnej będzie natomiast zarezerwowane dla przedstawiciela opozycji w radzie.

Głównymi celami proponowanych przez PiS zmian – które miałyby obowiązywać już w wyborach samorządowych w listopadzie 2018 r. – są zatem zwiększenie przejrzystości i uczciwości wyborów, a także nadanie Polakom rzeczywistych praw do współdecydowania w miejscu ich zamieszkania.

2017-11-22 12:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję