Reklama

Polska

Z misją dla misji

Polscy misjonarze pracują w stu krajach na wszystkich kontynentach. Obecnie posługuje ich ponad 2 tys., najwięcej w Afryce i na Madagaskarze. Od pół wieku koordynacją dzieła misyjnego w Polsce zajmuje się Komisja Episkopatu Polski ds. Misji

Niedziela Ogólnopolska 48/2017, str. 19

[ TEMATY ]

nagroda

Artur Stelmasiak/Niedziela

„Benemerenti in Opere Evangelizationis” dla Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

„Benemerenti in Opere Evangelizationis” dla Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Komisja Misyjna – bo taką nazwę nosiła na początku swojej działalności – powstała w trudnych warunkach politycznych i gospodarczych, w czasach zniewolenia komunistycznego. Pierwsze spotkanie miało miejsce w listopadzie 1967 r. u ojców redemptorystów przy ul. Karolkowej w Warszawie. – Inicjatywa powołania komisji świadczy o otwartości ówczesnego Kościoła w Polsce na sprawy Kościoła powszechnego. Oznacza to, że nauczanie soborowe, w tym nauczanie o misyjności Kościoła, było wówczas nie tylko znane, ale też odbierane jako ważny impuls do aktywnego zaangażowania – uważa o. dr hab. Tomasz Szyszka SVD.

W duchu soboru

Cel komisji był jasny – realizacja wskazań Soboru Watykańskiego II zawartych w Dekrecie o misyjnej działalności Kościoła „Ad gentes divinitus”. Komisja miała więc prowadzić animację misyjną w ramach duszpasterstwa parafialnego, wprowadzić misjologię do nauczania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a także włączyć ją do programu nauczania we wszystkich seminariach diecezjalnych i zakonnych oraz odnowić animację środowiska akademickiego.

Reklama

Dwa lata później powołano do istnienia Biuro Misyjne, które miało swoją siedzibę przy ul. Dziekania 1 w Warszawie. Ówczesny dyrektor biura – o. Antoni Koszorz SVD zajął się opracowaniem i rozpowszechnianiem materiałów misyjnych oraz nawiązywaniem kontaktów z polskimi misjonarzami.

W 2000 r. utworzono Krajowy Fundusz Misyjny, który jest zasilany ze składek do puszek we wszystkich kościołach w II niedzielę Wielkiego Postu. Powstały także MIVA Polska – organizacja mająca na celu pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu – oraz Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, którego podstawowym zadaniem jest wspieranie misjonarzy w realizacji projektów ewangelizacyjnych i humanitarnych. Wskazania Vaticanum II nabrały więc przez działalność komisji konkretnych kształtów, a zdanie: „Kościół z natury swej jest misyjny” nie było jedynie często powtarzanym frazesem.

– Misyjność Kościoła jest mu tak przypisana, że gdyby ją zatracił, stałby się tylko jedną z organizacji w służbie człowiekowi. Kościół to nie tylko organizacja, ale też wspólnota, w której otrzymujemy zbawienie, która żyje wiarą i tę wiarę z woli Chrystusa niesie na krańce ziemi, co więcej, Kościół uobecnia tajemnice zbawienia – podkreśla abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, w latach 2001-11 przewodniczący komisji. Obecnie funkcję przewodniczącego pełni bp Jerzy Mazur SVD, ordynariusz ełcki, który przez wiele lat pracował jako misjonarz, m.in. w Ghanie i na Syberii.

Złoty jubileusz

Reklama

Z okazji 50-lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się 13 listopada br. uroczysta gala, w czasie której po raz pierwszy wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, honorujące osoby i instytucje zasłużone dla misji.

Podczas gali nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przypomniał słowa papieża Franciszka, iż „Kościół nie potrzebuje biurokratów i sumiennych urzędników, ale misjonarzy z pasją”, i przekazał na ręce bp. Mazura błogosławieństwo Ojca Świętego oraz srebrny medal jego pontyfikatu.

Słowa podziękowania wszystkim polskim misjonarzom „za bycie ambasadorami Polski” przekazał w imieniu rządu sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak.

Nagrodę „Benemerenti” przyznano w czterech kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym, za modlitewną i duchową pomoc misjom, za materialną i finansową pomoc misjom oraz za informację medialną. Medale przyznano byłym przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji za szczególne i wybitne zasługi w dziele misyjnym: abp. Edmundowi Piszczowi, abp. Wojciechowi Ziembie i abp. Wiktorowi Skworcowi. Medal przyznano także ks. prał. Wacławowi Kuflewskiemu, misjonarzowi w Zambii, byłemu sekretarzowi Papieskiej Unii Misyjnej w Polsce. Kapituła Medalu pracująca pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego dostrzegła też Szymona Hołownię, założyciela Fundacji „Kasisi”, za duchowe i materialne wspieranie misji. Wśród nagrodzonych w kategorii „informacja medialna” znalazł się m.in. nasz tygodnik. – Wszyscy jesteśmy misjonarzami. Już od sakramentu chrztu świętego przyznajemy się do tego. „Niedziela” zawsze starała się służyć misjom oraz misjonarzom i nadal deklarujemy naszą gotowość misyjną – powiedziała, odbierając nagrodę, redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz.

Obecnie na misjach pracuje ponad 300 polskich księży diecezjalnych, prawie tysiąc zakonników i blisko 700 sióstr zakonnych, a także 57 misjonarzy świeckich. W ciągu 50 lat istnienia komisji z Polski wyjechało ponad 5 tys. misjonarzy.

Galę na Zamku prowadzili Dominika Figurska i Grzegorz Polak, a śpiewem ubogaciła Agnieszka Gertner-Polak.

2017-11-22 12:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyplomy Benemerenti 2016

Niedziela szczecińsko-kamieńska 4/2017, str. 1

[ TEMATY ]

nagroda

Ks. Grzegorz Wejman

Dyplom dla Pawła Woźniaka (obok abp. Andrzeja Dzięgi)

Dyplom dla Pawła Woźniaka (obok abp. Andrzeja Dzięgi)

W niedzielę 1 stycznia 2017 r. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie po koncercie kolęd wykonanych przez Chór Szczecińskich Słowików abp Andrzej Dzięga wręczył dwa Dyplomy Benemerenti

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej została uhonorowana za głębokie i żywe świadectwo miłosierdzia przemieniające poruszenia ludzkiego serca w praktyczną troskę o bezdomnych, ofiar konfliktów, wojen i klęsk żywiołowych oraz o najmniejszych, dla których zabrakło miłości i rodzinnego ciepła; za ukazywanie codziennym trudem, że pomaganie uszczęśliwia. Dyplom odebrał ks. Maciej Szmuc wraz przedstawicielami biura, placówek Caritas oraz wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas; dyrektor Caritas pragnął w ten sposób podzielić się radością ze wszystkim z otrzymanego wyróżnienia.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję