Reklama

Polska

Pora zejść z kanapy

O wyzwaniach stojących przed Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży i robieniu rabanu w Kościele z Iloną Trojnar – przewodniczącą Prezydium Krajowej Rady KSM – rozmawia ks. Marek Łuczak

Niedziela Ogólnopolska 48/2017, str. 16-17

[ TEMATY ]

KSM

comp/fotolia.com

KS. MAREK ŁUCZAK: – Papież Franciszek zachęca do robienia w Kościele rabanu. Szczególnymi adresatami tych słów są młodzi. Jak KSM wyobraża sobie swoją rolę w tym dziele?

ILONA TROJNAR: – Robienie rabanu odczytujemy jako przypomnienie misji młodych w Kościele. To wezwanie do większej aktywności, odpowiedzialności i apostolstwa młodych w różnych formach. W adhortacji apostolskiej „Christifideles laici” czytamy, że Kościół ma wiele do powiedzenia młodym, młodzi zaś – Kościołowi. „Kościół nie może widzieć w młodych ludziach po prostu przedmiotu swej duszpasterskiej troski. W rzeczywistości bowiem są oni, i do tego stale trzeba ich zachęcać, czynnym podmiotem, aktywnymi uczestnikami ewangelizacji i twórcami społecznej odnowy” (n. 46). Teraz jest bardzo dobra okazja, aby swój głos młodzi wyrazili przez ankietę synodalną, do czego nieustannie zachęcamy.
Tzw. raban jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży robimy od początku istnienia – przez mniejsze i większe działania formacyjne i apostolskie o różnym zasięgu, przez przygotowanie młodzieży do podejmowania zadań społecznych w duchu katolickiej nauki społecznej. Zachęta papieża Franciszka jest dla nas utwierdzeniem w słuszności obranego kierunku oraz wezwaniem do szukania „świeżych” form ewangelizacji.

– Czy widać ewolucję w działalności stowarzyszenia na przestrzeni ostatnich lat?

– W stowarzyszeniu pełnoprawnym członkiem jestem od piętnastu lat. Wyraźnie widzę ewolucję w jego działalności, w organizacji zarówno stałej pracy formacyjnej oddziałów parafialnych i kół środowiskowych, jak i służby zarządów diecezjalnych i Krajowej Rady. Niezmienny jest cel, ale formy są inne. Członkowie nabierają doświadczenia i rozwijają działania. Są przestrzenie, w których poszczególne diecezje się wyspecjalizowały, m.in. w działalności medialnej (np. KSMTV – Przemyśl, Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa – m.in. Poznań i MAIKA – Zielona Góra), w organizacji festiwali (np. Hosanna Festival – Siedlce, Jednego Serca Jednego Ducha – Rzeszów), marszów (np. Marsz dla Życia i Rodziny – wiele diecezji w kraju), w działaniach sportowych (np. Spartakiada Narciarska – Kraków), rajdach (np. Rajd dla Życia – Legnica, Lublin), grach terenowych (Patriotyczna Gra Terenowa – Poznań), debatach walentynkowych, działaniach ekologicznych (np. Młodzi dla Środowiska – Drohiczyn), organizacji wartościowego wypoczynku (Wakacje z Wartościami – wiele diecezji w kraju) itd. To tylko niektóre z całego bogactwa działań KSM. Nasze stowarzyszenie nie ogranicza, ale daje możliwości kreatywnego apostolstwa.

Reklama

– Co można powiedzieć o członkach stowarzyszenia i jak wygląda jego aktywność z uwzględnieniem diecezji, może regionów Polski?

– KSM zrzesza ludzi w wieku 14-30 lat. To wspaniali, wierzący i aktywni młodzi, zaangażowani w działalność organizacyjną, którzy podejmują trud pracy nad własną formacją duchową, by móc potem nieść Chrystusa szerszemu środowisku. KSM-owicze to ludzie, którzy odważnie przyznają się do wiary w Chrystusa, a Bożą miłość zamieniają w służbę człowiekowi.
Niewątpliwie aktywność uwarunkowana jest specyfiką poszczególnych diecezji. Są diecezje, gdzie KSM prężnie działa na kilku płaszczyznach, ale są i takie, w których stawia pierwsze kroki. Rodzaje aktywności są dostosowane do realiów, z którymi na co dzień spotykają się młodzi ze swoimi duszpasterzami. Działalność KSM ma być konkretną odpowiedzią na potrzeby, które młodzież dostrzega w środowisku, w którym żyje. Nie bez powodu sztandarową metodą pracy w KSM jest: widzieć – ocenić – działać.

– Jakie są najbliższe i te dalsze plany?

– Budowanie jedności w środowisku młodzieżowym. Systematyczna formacja w oddziałach i diecezjach z uwzględnieniem ogólnopolskiego programu formacyjnego „Oto Ja”, a na szczeblu krajowym – praca nad rozwojem stowarzyszenia w trzech płaszczyznach: formacji, komunikacji i organizacji; odbywać się będzie w sekcjach, powołanych podczas ostatniego zjazdu krajowego. Następnie ogólnopolska pielgrzymka do Matki Bożej Częstochowskiej w lutym, na którą oprócz zarządów zapraszamy prezesów wszystkich oddziałów parafialnych i kół środowiskowych, by zawierzyć nasze stowarzyszenie Najlepszej Matce. W lipcu 2018 r. po raz drugi odbędzie się Kongres Młodzieży Polonijnej jako owoc Światowych Dni Młodzieży. Przyszły rok to także 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – już teraz przygotowujemy się do obchodów tego wydarzenia.

– Czego byście sobie życzyli z okazji święta patronalnego?

– Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej – jest wyjątkowym czasem. Pod królowanie Chrystusa oddajemy nasze stowarzyszenia i swoje życie. W ciągu roku dokonuje się to przez stałą formację, życie sakramentalne i nieustanne pogłębianie relacji z Nim, otwartość na działanie Ducha Świętego, by wskazywał, jaka jest wola Boża, a następnie wypełnianie jej. To zapraszanie Jezusa do wszystkich przestrzeni życia osobistego, rodzinnego i społecznego.
„Skuteczność apostolstwa ludzi świeckich zależy od ich zjednoczenia z Chrystusem: «Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić» (J 15, 5)” – powiedział Jan Paweł II do polskich biskupów przybyłych z wizytą „ad limina” do Rzymu 2 lutego 1998 r. W wielu diecezjach święto patronalne połączone jest ze złożeniem przyrzeczeń członkowskich w obecności biskupa diecezji i z uroczystym wyrażeniem gotowości pracy nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom i być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

2017-11-22 12:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasi KSM-owicze poprowadzą dziś Apel Jasnogórski

[ TEMATY ]

KSM

Apel Jasnogórski

fb

KSM-owicze w drodze na Jasną Górę

KSM-owicze w drodze na Jasną Górę

Młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodziezy Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej poprowadzą dziś kolejny Apel Jasnogórski, przygotowujacy do obchodów 30-lecia reaktywacji KSM w Polsce.

Przygotowania odbywają się od marca tego roku. Główne obchody zaplanowano na 10 października w Warszawie. 

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję