Reklama

Z Jasnej Góry

Rycerze Kolumba: modlitwa i działanie

Peregrynacja relikwii św. Brata Alberta, które nawiedziły już 72 parafie, współpraca ze zgromadzeniami Albertynów i Albertynek, pomoc miejscowościom poszkodowanym przez huragan, zebranie 220 ton makulatury, za którą zakupiono inkubator dla szpitala w diecezji radomskiej – to niektóre z dzieł podejmowanych przez Rycerzy Kolumba w minionym roku, który podsumowano podczas pielgrzymki na Jasną Górę w dniach 17 i 18 listopada br. Pielgrzymka była okazją do wspólnej modlitwy z abp. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim, który wiosną br. zaczął pełnić obowiązki kapelana stanowego rycerzy, a także do wysłuchania konferencji oraz realizacji konkretnego dzieła charytatywnego: zbiórki pościeli, koców, ręczników i innych rzeczy, które zimą będą bardzo potrzebne w albertyńskich przytuliskach i placówkach pomocowych.

17 listopada Rycerze Kolumba uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, który poprowadził abp Depo. Następnego dnia przewodniczył on Mszy św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Na początku Eucharystii podkreślił, że naszą obecnością w miejscu zawierzenia Bogu zaświadczamy, iż modlitwa jest nie tylko sposobem zachowania się człowieka wobec Boga, ale jest sposobem istnienia w Bogu, w którym „żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. Tak jest też w domu rodzinnym, gdzie nie tylko sposób rozmawiania, ale wzajemna postawa świadczą o bliskości lub obcości.

Reklama

W akcie zawierzenia, który odczytał delegat stanowy Tomasz Wawrzkowicz, Rycerze Kolumba powierzyli swój zakon Maryi, prosili, aby prowadziła ich do Chrystusa i pomagała wzbudzać w sercach ducha służby pełnej miłości.

Podczas konferencji głos zabrali siostry albertynki oraz brat starszy Albertynów Paweł Flis. Konferencję o charakterze formacyjnym wygłosił o. prof. Andrzej Kukła, redemptorysta.

Wręczono Nagrodę im. ks. McGivneya oraz Nagrodę im. Kolumba, a także inne wyróżnienia. Rycerzom z diecezji radomskiej przekazano nagrodę „Viventi Caritate”, przyznaną przez Fundację im. bp. Chrapka. Nagroda świadczy o zauważeniu i docenieniu działalności Rycerzy Kolumba w całym kraju. Rycerze z diecezji radomskiej zainicjowali w tym roku ważną akcję zbiórki makulatury. Zebrano jej 220 ton, a za uzyskane fundusze zakupiono inkubator dla jednego ze szpitali.

Reklama

Delegat stanowy Tomasz Wawrzkowicz podziękował rycerzom za aktywność i podejmowanie w swoich parafiach cennych inicjatyw. Zachęcał, by zapraszali mężczyzn do wstępowania w szeregi Rycerzy Kolumba i realizowania w życiu zasad, którymi są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Podziękował abp. Depo za przyjęcie funkcji kapelana stanowego Rycerzy Kolumba oraz redakcji „Niedzieli” za patronat nad tegoroczną pielgrzymką i wspólne inicjatywy. Na zakończenie metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że w oddziaływaniu na rodzinę, które jest jednym z celów Rycerzy Kolumba, trzeba odkryć na nowo postać św. Józefa, który nie jest milczącym świadkiem, ale człowiekiem zawierzenia Bogu i Jego obietnicom.

Anna Wyszyńska

***

Rekolekcje biskupów – w sercu kościoła

Czas rekolekcji potrzebny jest nam wszystkim, także księżom biskupom – powiedział w rozmowie z KAI bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Tradycyjne doroczne rekolekcje członków Episkopatu odbywały się w jasnogórskim sanktuarium w dniach 20-23 listopada br.

– Słowo „rekolekcje” pochodzi od łacińskiego „recolligere”, czyli zbieram ponownie, porządkuję i wracam do tego, co było. Rekolekcje są więc czasem, aby w codziennym zabieganiu zatrzymać się na chwilę, zastanowić się nad swoim życiem i ocenić je w świetle Bożego słowa. Czas rekolekcji – mówiąc krótko – to czas intensywnego słuchania słowa i intensywnej modlitwy. Także czas ćwiczeń duchowych, przemyśleń i budowania na nowo tego, co w ciągu roku zostało przykryte kurzem czy wręcz zniszczone – wskazał bp Miziński. Tegoroczne rekolekcje dla polskich biskupów prowadził ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

BPJG/KAI

***

Konkurs na Wieczernikową Choinkę

Konkurs obejmuje uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych archidiecezji częstochowskiej. Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie ozdób do przystrojenia jednej choinki i umieszczenie ich na drzewku.

W rozpoczętym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizatorzy konkursu zachęcają, aby ozdoby nawiązywały do treści patriotycznych ze szczególnym uwzględnieniem roli Matki Bożej Królowej Polski i Jasnej Góry jako miejsca, o którym św. Jan Paweł II mówił, że „tu zawsze byliśmy wolni”.

Organizatorami Konkursu na Wieczrnikową Choinkę są: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą zakonną, Radio Jasna Góra oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Szczegółowe informacje o konkursie na: www.radiojasnagora.pl , www.jasnagora.com . Zgłoszenia: Radio Jasna Góra, e-mail: konkurs@radiojasnagora.pl , tel. 34 377-75-06 w godz. 8.30-16.30.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

2017-11-22 12:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję