Reklama

Dookoła Polski

Atak na Polskę

Nie wiadomo, co było gorsze: sama rezolucja europarlamentu – która wezwała polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności zapisanych w traktatach – i zainicjowanie procedury zmierzającej do uruchomienia wobec Polski art. 7, czyli nałożenia sankcji, czy postawa europarlamentarzystów totalnej opozycji. W debacie poprzedzającej podjęcie rezolucji politycy opowiadali niestworzone rzeczy. Słowa wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, w których ocenił, że projekty ustaw sądownictwa autorstwa PiS „stanowią zagrożenie dla praworządności”, były niczym wobec głosu Guy Verhofstadta, szefa grupy liberałów w PE, na temat warszawskiego Marszu Niepodległości, który nazwał „60-tysięcznym marszem faszystów, neonazistów, białych suprematystów”.

Próbował mu dorównać Janusz Lewandowski z PO, według którego działania rządu Polski są sprzeczne z racją stanu i prowadzą do izolacji kraju. W obrzydliwym przemówieniu Lewandowski powołał się przy tym na list desperata, który dokonał samospalenia w Warszawie. Polskie władze oskarżył o łamanie prawa, wycinanie Puszczy Białowieskiej oraz tolerowanie przejawów ksenofobii.

Reklama

Za rezolucją przeciwko Polsce głosowało 6 europarlamentarzystów z PO, inni wstrzymali się od głosu. Nic dziwnego, że postawę europosłów PO prezydent Andrzej Duda, nieskory do ostrych ocen, ocenił jednoznacznie jako „absolutnie skandaliczną”. – Kto głosuje przeciwko Polsce, nie ma prawa się nazywać polskim deputowanym – powiedział.

Wojciech Dudkiewicz

***

Lista osiągnięć

Zanim z okazji 2. rocznicy powołania gabinetu Beaty Szydło szefowie poszczególnych resortów przedstawili dokonania i plany na przyszłość, 2-letnią pracę rządu podsumowali szefowa gabinetu i lider PiS. Wszyscy ministrowie, jak zapewniła premier, pracowali bardzo intensywnie i ciężko. Intensywnie pracował minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, który za największe sukcesy uznaje m.in. konsolidację finansów publicznych, wysoki poziom inwestycji, większe wpływy z podatku VAT. Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jako największe sukcesy wymienił sprawną pracę prokuratury i działania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, z kolei Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej – stworzenie programu „Rodzina 500+”, zredukowanie poziomu bezrobocia i obniżenie wieku emerytalnego. Na długiej liście osiągnięć MSWiA znalazły się m.in.: przywrócenie w 57 miejscowościach w całej Polsce posterunków policji, modernizacja wyposażenia służb, a także internetowa mapa zagrożeń. Jak komentowano, najlepszym dowodem na to, że rząd ma spore osiągnięcia, są wysokie notowania rządzącego PiS.

wd

***

Nie wpuścili go

To,że sekretarz ukraińskiej komisji ds. upamiętnień Światosław Szeremeta nie został wpuszczony do Polski, nie polepszy stosunków polsko-ukraińskich, ale nasi wschodni sąsiedzi otrzymali sygnał, że nie będziemy się godzić na nieprzyjazne działania ich władz. Oficjalnie Szeremeta nie został wpuszczony, bo znalazł się na liście osób niepożądanych. Jak przyznało jednak polskie MSZ, to wynik wydanego wiosną przez IPN w Kijowie zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen na Ukrainie, a resort zapowiadał zakaz wjazdu do Polski ludzi zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko i niedopuszczających do ekshumacji oraz renowacji polskich miejsc pamięci. Na szczęście dowiedzieliśmy się też, że Komitet Konsultacyjny Prezydentów Polski i Ukrainy uzgodnił, iż zakaz poszukiwań i ekshumacji powinien zostać zniesiony. To dobra wiadomość, ale do konkretów jeszcze daleko. Na razie komitet rekomendował spotkanie w tej sprawie na szczeblu rządowym.

wd

***

Prawo dla biznesu

Reklama

Rząd przyjął „Konstytucję Biznesu”, Sejm powinien ją uchwalić do końca tego roku. Główną częścią dokumentu jest projekt ustawy Prawo przedsiębiorców, a uzupełniają go 4 inne projekty, w tym tzw. ustawa wprowadzająca. Prawo przedsiębiorców zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, która do tej pory była nowelizowana ponad 80 razy i nie stanowi już spójnej całości. Towarzyszy jej tzw. ustawa wprowadzająca, ponieważ samo Prawo przedsiębiorców wymaga nowelizacji ponad 200 ustaw; jej wejście w życie będzie bardzo skomplikowane. Prawo przedsiębiorców wprowadza 14 podstawowych zasad prawnych odnoszących się do przedsiębiorców, z których najważniejsze to prawa do: wolności działalności gospodarczej, pewności prawa, proporcjonalności, domniemania niewinności czy milczącej zgody.

jk

***

EXPO nie dla Łodzi

Sukces był blisko. Zaledwie 6 głosami Łódź przegrała z Buenos Aires rywalizację o prawo do zorganizowania w 2022 r. wystawy International Expo. Zadecydowali o tym w Paryżu komisarze ze Zgromadzenia Generalnego Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE). Wyboru dokonali w 2. turze – w 1. Łódź szła łeb w łeb ze stolicą Argentyny. Niestety, przegrała w dogrywce. Polska delegacja zachęcała do poparcia łódzkiej kandydatury. – Łódź to po angielsku boat. Znajdzie się w niej miejsce dla każdego – przekonywał poseł Killion Munyama. Wicepremier Piotr Gliński apelował, aby delegaci mieli odwagę poprzeć Polskę. Nasz kraj w wideoklipie reklamowali koszykarz Marcin Gortat i architekt Daniel Libeskind. International Expo to tzw. małe Expo, które odbywa się między światowymi edycjami wystaw.

wd

2017-11-22 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

[ TEMATY ]

duchowość

egzorcyzmy

egzorcysta

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Ks. Rafał Główczyński w najnowszym odcinku swojego vloga rozmawia z egozrcystą Archidiecezji Warszawskiej - Ks. Jackiem Fijałkowskim.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję