Reklama

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórskie czuwanie LUK-u

W nocy z 4 na 5 marca odbyło się całonocne czuwanie w Jasnogórskim Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, w którym uczestniczyli głównie słuchacze i wykładowcy Ludowego Uniwersytetu Katolickiego (LUK).
Inicjatywa Ludowego Uniwersytetu Katolickiego powstała w kręgu duszpasterstwa rolników. Jej inicjatorami byli duszpasterz rolników ks. kan. Tadeusz Szlachta i grupa założycieli. Temu zbożnemu dziełu pobłogosławił Ksiądz Biskup Ordynariusz Kielecki. Kielecki. LUK zaczął swoją działalność dydaktyczną jesienią 2002 r. w pięciu grupach: w Kielcach, Jędrzejowie, Miechowie, Busku Zdroju i Szczekocinach- w sumie z 220 słuchaczami.
Na czuwanie na Jasnej Górze przybyło 7 autokarów: z Kielc z ks. Jarosławem Kowalem i Andrzejem Lato przedstawicielem grupy założycielskiej, z Jędrzejowa z ks. Tadeuszem Szlachtą i ks. Krzysztofem Kozłem, z Buska Zdroju z ks. Jackiem Kopciem, z Miechowa z ks. Stanisławem Kołaczem, ze Szczekocin we własnym zakresie - razem około 400 uczestników. Czuwanie rozpoczęła Droga Krzyżowa na Jasnogórskich Wałach pod przewodnictwem ks. Jarosława Kowala. Następnie w Sali Papieskiej odbył się wykład Marka Jurka pt.: Patriotyzm i odpowiedzialna postawa Polaka - katolika. Po wykładzie była możliwość zadawania pytań, które w większości dotyczyły akcesu Polski do Unii Europejskiej. Po modlitwie apelowej rozważanie maryjne przeprowadził Czesław Ryszka redaktor Niedzieli i pisarz katolicki pt.: Zwyciężyłaś - Zwyciężaj. Po wysłuchaniu rozważania była adoracja indywidualna i możliwość spowiedzi. O północy uroczystej Mszy św., przewodniczył dziekan Sekcji Teologicznej ks. dr Krzysztof Kozioł, podniosłe kazanie wygłosił rektor LUK ks. kan. Tadeusz Szlachta. Mszy św. towarzyszył śpiew chóru z parafii Matki Bożej Łaskawej z Jędrzejowa. Czuwanie prowadzone było przez słuchaczy poszczególnych filii LUK. Zakończono wspólnym śpiewem Godzinek i zasłonięciem Cudownego Obrazu. Powrót nastąpił wczesnym rankiem w Środę Popielcową. W czasie czuwania pamiętano także o osobie ks. bp. K. Ryczanie, który obchodził święto swojego patrona św. Kazimierza.

Reklama

INFOD

W służbie najbiedniejszym

Działający od ośmiu lat Punkt Konsultacyjny Caritas w Kielcach powstał w odpowiedzi na ogromne społeczne zapotrzebowanie. Dzięki starannej i zaplanowanej koncepcji służy całej diecezji kieleckiej, niosąc pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Rozmowy, spotkania, sprawy interwencyjne w zakresie patologii rodzinnych i indywidualnych to codzienna służba Punktu. W założeniu jest on łącznikiem pomiędzy osobą potrzebującą pomocy a placówkami, które zajmują się pracą systemową. Dyżurujący psycholodzy i specjaliści po rozmowie i rozeznaniu kierują osoby do specjalistycznych placówek Caritas.
W zależności od tego z jaką dysfunkcją, patologią, bądź uzależnieniem spotykają się specjaliści w Punkcie Konsultacyjnym, następuje wybór i ukierunkowanie do właściwej instytucji. Ofiara przemocy kierowana jest do Centrum Interwencji Kryzysowej (ul. Urzędnicza 7b, tel. 366-48-47). Placówka ta zajmuje się pracą terapeutyczną z ofiarą przemocy i jej sprawcą, pomaga dzieciom dotkniętym przemocą w rodzinie. Tu działa również specjalna grupa wsparcia dla osób dotkniętych przemocą. Z myślą o dzieciach działają świetlice socjoterapeutyczne w parafiach św. Jana Chrzciciela, św. Jadwigi Królowej i Miłosierdzia Bożego w Kielcach. Ogromne znaczenie ma praca wolontariuszy, dzięki którym dzieci mają możliwość wyrównywania braków edukacyjnych, poszerzania swoich zainteresowań i rozbudzenia talentów.
W przypadku uzależnień osoba kierowana jest do Rodzinnej Poradni Profilaktyki Terapii Uzależnień. Jest to jedyna taka placówka w województwie, która ma podpisany kontrakt z Kasą Chorych. Przy Punkcie Konsultacyjnym Caritas działa także Punkt Pomocy Doraźnej. Na co dzień wspiera on osoby ubogie, znajdujące się w ciężkim położeniu materialnym. Caritas wychodzi również naprzeciw problemom bezrobocia oferując kompleksową pomoc dla osób pozostających bez pracy. Biuro Aktywizacji Bezrobotnych pomaga ludziom dotkniętym bezrobociem. Osoby borykające się z problemami prawnymi, potrzebujące specjalistycznej porady mogą zgłosić się do prawników wolontariuszy.
Ważną rolę w pomocy ludziom potrzebującym spełnia również Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny ds. HIV i AIDS (ul. Wojska Polskiego 230 A). Oferuje on bezpłatne i anonimowe wykonywanie testów na obecność wirusa HIV i AIDS oraz specjalistyczne poradnictwo przed - i potestowe.
Punkt Konsultacyjny Caritas, choć ukierunkowany głównie na systemową pomoc w specjalistycznych placówkach, również udziela pomocy doraźnej. Cała pomoc, jaką niesie Caritas oparta jest chrześcijańskim obowiązku miłości względem bliźniego. Praca Caritas bowiem zakorzeniona jest w ewangelicznych wartościach, na które ukierunkowuje się również osobę korzystającą z Punktu. Jako organizacja pozarządowa współpracuje z placówkami państwowymi. Doskonałym tego przykładem są dwa ostatnie projekty: podjęty przy współpracy z Akademią Świętokrzyską projekt pomocy w profilaktyce młodzieży zagrożonej uzależnieniami oraz projekt zatrudnienia socjalnego dla osób bezdomnych i bezrobotnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

K.D.

"Skarbonka"

Na Wielki Post Caritas Kielecka przygotowała propozycje praktycznego zaangażowania chrześcijan w przeżywanie tego czasu. Pierwszym z tych elementów jest skarbonka na jałmużnę postną. Jej myślą przewodnią są słowa Jana Pawła II z orędzia na Wielki Post 2003: "Odmawianie sobie nie tylko tego, co zbyteczne, ale też czegoś więcej, aby podzielić się z potrzebującymi, prowadzi do zaparcia się siebie, bez którego nie ma autentycznego życia chrześcijańskiego".
Jałmużna to nie tylko forma umartwiania, ale przede wszystkim, jak naucza Ojciec Święty, okazja do czynienia dobra. Skarbonka wielkopostna jest adresowana głównie do dzieci i młodzieży i ma służyć jako element wychowawczy przez cały okres Wielkiego Postu.
Tegoroczne orędzie Ojca Świętego nosi tytuł Więcej jest szczęścia w dawaniu, aniżeli w braniu (Dz 20, 35). Jest to motto zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich, przebija z niego "skłonność do dawania, która jest wpisana w naturę ludzką; każdy człowiek odczuwa potrzebę kontaktu z innymi - pisze papież - i realizuje się w pełni, gdy w wolności serca czyni dar z siebie...".
Drugim wielkim przedsięwzięciem Caritas Kieleckiej na Wielki Post jest udział w Kampanii "Kromka Chleba". Program ten jest odpowiedzią Caritas na apel Ojca Świętego skierowany do Polaków w czasie pielgrzymki do Ojczyzny. Pod koniec ubiegłego roku Caritas w Polsce podjęła szeroką kampanię uwrażliwiania społeczeństwa i dodatkowej mobilizacji do walki z głodem. Dotychczas w skali kraju zebrano około 150 tys. złotych, jednak program ten dopiero teraz nabiera wyraźnego przyśpieszenia. Ojciec Święty na ten cel przeznaczył dochód ze swoich dwóch ostatnich książek. Są to: Bóg Bogaty w Miłosierdzie (relacja z ostatniej pielgrzymki do Polski ze zdjęciami osobistego fotografa Papieża i W imię Przenajświętszej Trójcy (zbiór katechez środowych z ostatnich trzech lat).
Dodatkowo Caritas Ordynariatu Polowego przygotowała płytę CD z najnowszymi pieśniami o Miłosierdziu Bożym w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Te rzeczy też będą rozprowadzane w parafiach oraz w siedzibie Caritas przy pl. Panny Marii 1, jako cegiełki na biednych.

Caritas Kielecka

Zachęcamy do ofiar na konto Caritas Kieleckiej: BSK O/ Kielce 10501416 - 0500115811 lub ogólne konto Caritas Polska podane na plakatach. Część ofiar zebranych centralnie wróci na wnioskowane projekty Caritas Kieleckiej.

Pielgrzymka pokutna

Już po raz VI odbyła się Wielkopostna Pielgrzymka Pokutna na Kalwarię Świętokrzyską w Morawicy. Do Sanktuarium w Morawicy przyjechali pielgrzymi z całej diecezji kieleckiej. Modlitewne spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem Godzinek, następnie pielgrzymi odmówili Różaniec.
O godz. 10.00 odprawiona została Msza św. w intencji niedawno zmarłego proboszcza ks. kan. Stanisława Korneckiego. Wszystkich czcicieli Maryi powitał obecny kustosz Sanktuarium ks. kan. Jan Ciszek. Homilię wygłosił franciszkanin z Niepokalanowa o. Mirosław Adaszkiewicz. "Cała treść Orędzia Fatimskiego składa się z trzech wezwań - mówił o. Adaszkiewicz - wezwania do pokuty, do modlitwy oraz wezwanie do nabożeństwa Niepokalanego Serca Maryi. Orędzie z Fatimy jest wezwaniem do nawrócenia. Musimy jako naród polski wyzwolić się szczególnie z niewoli alkoholizmu, zabijania poczętego życia, kłamstwa, kradzieży, nieuczciwości i pokutować za te grzechy. Zacznijmy więc, zwłaszcza jako Rycerze Niepokalanej, wprowadzać cywilizację miłości, a porzucajmy cywilizację nienawiści i niech w tym wspiera nas Niepokalane Serce Maryi, naszej Matki."
Ks. Paweł Kolanowski, diecezjalny asystent Rycerstwa Niepokalanej, poświęcił medaliki z wizerunkiem Niepokalanej, które wraz z o. Adaszkiewiczem przekazali nowo przyjętym do Rycerstwa Niepokalanej.
Po Mszy św. wierni przeszli do grobu niedawno zmarłego śp. ks. kan. Stanisława Korneckiego, bu tu rozpocząć Drogę Krzyżową. Rozważania poprowadził o. Adaszkiewicz. Modlitewne spotkanie zakończono nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego.

Władysław Burzawa

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję