Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znów skandal z Jugendamtem

Bezkarność i bezczelność niemieckich Jugendamtów zdaje się nie mieć granic. Kolejną ofiarą skandalicznej działalności urzędów do spraw młodzieży – instytucji powołanej jeszcze w czasach III Rzeszy – padła rodzina Ilony i Piotra Kwiatkowskich z Hamburga. Polacy oczekują od polskiego rządu pomocy w odzyskaniu 10-miesięcznej córki Marceliny, która została zabrana przez Jugendamt pod ich nieobecność w domu. W czasie odbierania dziecka przez dwie przedstawicielki hamburskiego Jugendamtu poturbowana miała zostać opiekująca się nim babcia.

– Jugendamt zarzuca nam, że jesteśmy niezgodnym małżeństwem, że jesteśmy złymi rodzicami dla naszej córki, ale nie dla dwójki starszych dzieci, które mamy. Nie wiemy, na jakiej podstawie postawiono nam te zarzuty – Piotr Kwiatkowski, ojciec dziewczynki, zwraca uwagę na absurdalność zachowania niemieckich urzędników. Przyznaje, że w jego rodzinie, jak w innych, zdarzają się nieporozumienia i spięcia, ale je wyolbrzymiono, szukając pretekstu do odebrania 10-miesięcznej córki. – W Jugendamcie próbują nas rozdzielić, nagabywano moją żonę, aby się ze mną rozwiodła i przeprowadziła do domu dla samotnych matek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kwiatkowscy, dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech, złożyli zawiadomienie do niemieckiej prokuratury o popełnieniu przestępstwa, interweniować próbuje też polski MSZ. Z jakim skutkiem – zobaczymy.

Wojciech Dudkiewicz

***

Nie ma dramatu

Reklama

Bezwzględny zakaz handlu w niedziele? Czemu nie – ocenia wicepremier Mateusz Morawiecki. Problem nie jest aż tak ważny z punktu widzenia gospodarki, jak chcą tego zwolennicy handlowych niedziel. Przeciwnicy zakazu czy nawet ograniczenia handlu w niedziele – szczególnie organizacje biznesowe i lobbyści – załamują ręce, według nich bowiem każda stracona dla handlu niedziela to dramat dla przedsiębiorców i polskiej gospodarki. Tymczasem tak nie jest – uważa wicepremier Morawiecki. Problem handlu w niedziele nie jest pierwszorzędny. – Jeśli wola społeczna jest taka, jako pierwszy powiedziałem, że cztery wolne niedziele w miesiącu są również dopuszczalne. Tak funkcjonują inne państwa.

wd

***

Niemiecki obóz

Tego jeszcze nie było. Niemiecka stacja telewizyjna ZDF musi przeprosić za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”. Ostateczny wyrok w tej sprawie wydał Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji. O użycie tych słów oskarżył ZDF były więzień KL Auschwitz Karol Tendera. W ubiegłym roku Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał stacji umieszczenie przeprosin na swojej stronie internetowej. ZDF notkę z przeprosinami umieściła w niewidocznym miejscu. Po przepychankach sądowych teraz stacja ma w pełni wykonać tamten wyrok, argumentując, że byłemu więźniowi „niemieckiego obozu koncentracyjnego na polskim terytorium” należą się przeprosiny. To pierwszy przypadek, gdy niemiecki sąd nakazał przeproszenie za użycie słów „polski obóz zagłady”.

wd

***

Krótkie Porozumienie

Reklama

Z polskiej sceny politycznej zniknęła Polska Razem Zjednoczona Prawica, nazywana także partią Gowina. Teraz zwolennicy wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz jego poglądów muszą się przyzwyczaić do krótkiej nazwy: „Porozumienie”. Zadecydowała o tym konwencja zjednoczeniowa Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych. Gowin, były futbolista, skomentował wydarzenie piłkarską metaforą. – Jesteśmy dobrym zespołem, który ma selekcjonera ze strategiczną wizją, ostrych napastników i solidną defensywę – powiedział. Jarosław Kaczyński, prezes PiS, w liście do kongresu zwrócił uwagę, że ważne jest, aby obóz rządzący stale rósł w siłę, poszerzał się o nowe środowiska, przyciągał nowych sojuszników oraz pozyskiwał dla idei naprawy i rozwoju Rzeczypospolitej kolejne przestrzenie.

wd

***

Niemcy na dywanik

Nawet gdyby powiedział to szef niemieckiego Ministerstwa ds. Nieważnych, powinniśmy tę wypowiedź potraktować poważnie. Tym bardziej jeśli udziela jej szefowa ministerstwa obrony narodowej Ursula von der Leyen. Gdy odnosząc się do sytuacji w Polsce, w niemieckiej telewizji państwowej mówi, że „należy wesprzeć zdrowy, demokratyczny opór młodego pokolenia”, nie można tego potraktować inaczej niż jako ingerencję w nasze sprawy. – Wreszcie przyłapaliśmy niemieckich polityków na tym, że próbują ingerować w wewnętrzne sprawy Polski – ocenia Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji. Polski MSZ oprócz tego, że stwierdził fakt, zamierza zwrócić uwagę naszym sojusznikom z NATO i UE, że robią rzeczy niedopuszczalne. W związku z wypowiedzią niemieckiej minister, także szef polskiego MON wezwał na dywanik attaché obrony Niemiec.

jk

***

Szydło dziesiąta

Niezły wynik. 10. miejsce Beaty Szydło w rankingu najbardziej wpływowych kobiet w polityce w rankingu magazynu „Forbes” nietrudno uznać za sukces. – Zasłużyła na tę pozycję ciężką pracą, konsekwencją i determinacją w realizacji zapowiadanych w czasie kampanii wyborczej celów – ocenia szefowa gabinetu premiera Elżbieta Witek. Zestawienie otwiera kanclerz Niemiec Angela Merkel.

jk

***

Wymaganie usunięcia krzyża narusza podstawowe zasady demokracji

Mówi Przewodniczący KEP

Reklama

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, w związku z wyrokiem nakazującym usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploërmel we Francji, twierdzi, że w tym przypadku zostały naruszone cztery zasady: zasada wolności religijnej, laickości państwa, tolerancji i pluralizmu. Na pytanie prezesa KAI Marcina Przeciszewskiego, jak powinni reagować katolicy na sprawę obecności krzyża we Francji – odpowiedział: – Musimy nie tylko brać pod uwagę postanowienie sądu francuskiego, ale i spojrzeć na nas samych. Jeśli krytykujemy naruszenie wspomnianych zasad przez francuski sąd, to trzeba też z pokorą przyjrzeć się nam samym i dostrzec, że np. przez tolerowanie pracy w niedzielę my sami zgadzamy się na obecność pogaństwa w naszym kraju. Wszystkie niedziele winny być wolne od pracy, która nie jest absolutnie konieczna. Wyjaśnia to w swoim oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

KAI

***

Papieski paliusz na ramionach abp. Tadeusza Wojdy

Białystok

W katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 5 listopada 2017 r. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio dokonał nałożenia paliusza metropolicie białostockiemu abp. Tadeuszowi Wojdzie. Abp Salvatore Pennacchio wygłosił formułę wypowiadaną podczas nałożenia paliusza i wskazującą na jego symbolikę. Mówi ona, że paliusz jest symbolem jedności, znakiem komunii ze Stolicą Apostolską i więzi miłości, wezwaniem do ewangelicznego męstwa oraz symbolizuje misję pasterską. Wraz z przyjęciem paliusza na abp. Wojdzie spoczęła troska o jedność Kościoła archidiecezji białostockiej, diecezji drohiczyńskiej i łomżyńskiej.

– Z grobu Apostoła, trwałej pamiątki jego wyznania wiary w Pana Jezusa, paliusz czerpie swą symboliczną moc: kto go zakłada, winien sam pamiętać i innym przypominać o ścisłej i głębokiej więzi, jaka łączy go z osobą i misją Piotra – mówił w homilii abp Wojda. Podkreślił konieczność wierności Jezusowi, jedynemu Mistrzowi. Zwrócił uwagę, że pytanie o tę osobistą wierność jest ważne z wielu powodów. Dlatego przede wszystkim, że „pozostajemy w ścisłym kontakcie ze społeczeństwami europejskimi, które coraz bardziej są przesycone agnostycyzmem, materializmem, nierzadko negowaniem Boga i Jego wartości, wyrzucaniem Go z przestrzeni publicznej i spychaniem na margines życia prywatnego”.

KAI

***

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Reklama

Gdy widzimy, co ludzie wyprawiają z Kościołem, z Chrystusem, z Mszą św., Ewangelią, Krzyżem, mówimy, że Bóg był bardzo odważny, powierzając to wszystko ludziom.

***

Krótko

• Polscy biskupi zaapelowali o wszystkie wolne niedziele. W specjalnym oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski czytamy: „Niech integralnym elementem przyszłorocznych obchodów 100. rocznicy niepodległości Polski będzie prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę”.

• Posłowie PiS złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący roszczeń od Niemców za straty z czasów II wojny światowej. Chodzi o rozstrzygnięcie, czy pozwy mogą być badane przez polskie sądy.

• Polski MSZ pracuje nad procedurami, które uniemożliwią wjazd do naszego kraju „ludzi zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko”. Chodzi przede wszystkim o obywateli Ukrainy, a ma to związek z zaostrzeniem sytuacji na linii Warszawa – Kijów. Chodzi o słowa i gesty, które w ostatnim czasie padły ze strony Ukraińców, a dotyczyły UPA.

• Kandydatury wszystkich 265 asesorów, absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, odrzuciła Krajowa Rada Sądownictwa, powołując się na brak aktualnych badań lekarskich i psychologicznych. Kandydatury przedstawił minister sprawiedliwości.

• Beata Szydło – szefowa polskiego rządu znalazła się na 10. miejscu w rankingu najbardziej wpływowych kobiet w polityce, opracowanym przez magazyn „Forbes”. Zestawienie otwiera kanclerz Niemiec Angela Merkel.

• Minister zdrowia podpisał rozporządzenie, które podwyższa uposażenia dla lekarzy rezydentów. Młodzi lekarze zarobią średnio od 400 do 500 zł więcej miesięcznie. Wcześniej lekarze rezydenci zakończyli trwający niemal miesiąc strajk głodowy.

• Kolejna wichura dała się we znaki Polakom. Po przejściu orkanu „Grzegorz” 2 osoby straciły życie. Strażacy interweniowali w całym kraju blisko 8 tys. razy.

2017-11-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tylko miłość zwycięża

Choć kard. Stefan Wyszyński nie żyje od 40 lat, to nadal aktualne jest jego nauczanie. Sprawdziliśmy to, konfrontując wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia z pytaniami, które najbardziej nurtują dzisiaj wierzących w Polsce.

Łukasz Krzysztofka: Współczesne badania pokazują, że Polacy są narodem mocno podzielonym. Jest to skutek m.in. faktu, że trudno nam dzisiaj kochać nieprzyjaciół. Tymczasem Ksiądz Prymas mimo ataków i prześladowań ze strony komunistów nigdy nie powiedział pod ich adresem złego słowa. Co robić, aby nie ulec pokusie nienawiści i jednocześnie bronić własnych przekonań? Kard. Stefan Wyszyński: Brońcie własne serca, myśli i uczucia przeciwko nienawiści i kłamstwu, mając odwagę bronić swego prawa do prawdy, miłości, szacunku wzajemnego i sprawiedliwości. Ratujcie swą miłość, która jest ratowaniem własnego człowieczeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Nauczanie Prymasa Stefana Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Beatyfikacja.info

Prymas Wyszyński nauczał, że Bóg kocha każdego człowieka i dlatego każdy człowiek ma ogromną godność. Mówił o świętości w codzienności, w pracy w rodzinie, w relacjach z najbliższymi. Zwracał też uwagę na znaczenie wspólnoty – Kościoła i narodu. Myślał dalekosiężnie. Zabiegał o odrodzenie religijne i moralne społeczeństwa, czemu służyły realizowane przezeń programy duszpasterskie zawarte w Ślubach Jasnogórskich, Wielkiej Nowennie i odchodach Millennium Chrztu Polski. Za wzór na swojej drodze wybrał Matkę Bożą, której powierzył się do końca. Teksty i kazania kard. Wyszyńskiego często zaskakują prostotą i przystępnością języka, obrazowymi przykładami i humorem.

„Nie jestem ci ja ani politykiem, ani dyplomatą, nie jestem działaczem ani reformatorem. Jestem natomiast ojcem waszym duchowym, pasterzem i biskupem dusz waszych, jestem apostołem Jezusa Chrystusa ” – napisał prymas Wyszyński w liście do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej i warszawskiej z okazji swego ingresu w 1949 r. Głoszenie Ewangelii, dotarcie do każdego człowieka z dobrą nowiną o miłości Boga – to był podstawowy wymiar jego nauczania.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: Msza św. w intencji kanonizacji bł. Prymasa Tysiąclecia

2025-05-28 19:29

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

Vatican Media

W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Tysiąclecia, w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu odprawiono Mszę św. w intencji jego kanonizacji. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. W homilii przypomniał, że kard. Wyszyński pozostaje wzorem budowania jedności, opartej na prawdzie i pokorze.

Uroczystość, która odbyła się w kościele tytularnym Prymasa Tysiąclecia z inicjatywy ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego, zgromadziła przedstawicieli Polonii i kapłanów, posługujących w Rzymie i w Watykanie, a także polskich dyplomatów we Włoszech. Była okazją zarówno do dziękczynienia za życie i wzór, jaki pozostawił społeczeństwu Polskiemu bł. kardynał Stefan Wyszyński, jak też do wspólnej modlitwy o jego kanonizację.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję