Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowy rok na naszych kościelnych uczelniach

21 października br. oficjalnie rozpoczął się nowy rok studiów akademickich w Wyższym Instytucie Teologicznym im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości. 9 dni wcześniej zaś rok akademicki rozpoczęli częstochowscy klerycy, którzy przygotowują się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Obie uczelnie znajdują się w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41

Jeśli chodzi o tę pierwszą uczelnię, w poprzednim numerze edycji częstochowskiej „Niedzieli” ukazał się tekst jej nowego dyrektora ks. dr. Mikołaja Węgrzyna, który prezentował obecne oblicze naszego instytutu. Natomiast dwa tygodnie temu można było zapoznać się z realiami naszego seminarium. Opowiadał o nich w specjalnym wywiadzie ks. dr Grzegorz Szumera, rektor tejże uczelni.

WIT

Uroczystości w Wyższym Instytucie Teologicznym rozpoczęła Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita Częstochowski w okolicznościowej kazaniu wskazał na główne zadania, jakie stoją przed wykładowcami i studentami instytutu, m.in. są nimi: wierność Chrystusowi i rzetelność w przekazie nauczania wiary. Po Eucharystii w auli instytutu miała miejsce dalsza część inauguracji roku akademickiego. Wysłuchano m.in. wystąpienia ks. prof. Jana Dziedzica, dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który m.in. przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Nie lękaj się jutra – niech jutro lęka się ciebie. Wyznacz kierunek, a wszystko stanie się proste. To ty możesz sprawić, że jutro będzie działać na twoją korzyść”.

Rozdano dyplomy absolwentom i wręczono indeksy studentom pierwszego roku oraz słuchaczom tzw. studiów okołoinstytutowych. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr hab. Stanisław Zieliński, m.in. wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poruszył on temat Jezusa z Nazaretu w kontekście historii, teologii i wiary. Prelegent zaprezentował m.in. współczesne kierunki badań w teologii fundamentalnej, które odnoszą się do Chrystusa.

Reklama

Na uroczystościach, jak zwykle zresztą, byli obecni delegaci częstochowskich wyższych uczelni.

WSD

Rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym tradycyjnie rozpoczęła Msza św., której oczywiście przewodniczył abp Wacław Depo. Koncelebrowali ją również bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki (Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej ma swoją siedzibę w Częstochowie), a także bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. Towarzyszyło im kilkudziesięciu prezbiterów. W kościele seminaryjnym nie zabrakło też wspomnianych wyżej przedstawicieli świeckiego środowiska akademickiego.

Metropolita Częstochowski w wygłoszonym kazaniu wskazał m.in. na specyfikę seminaryjnych studiów, do których przecież powołuje sam Jezus Chrystus. Mówił również, że słowo Pana Boże jest jak drabina, dzięki której wspinamy się ku Chrystusowi. Abp Depo przestrzegał też przed niebezpieczeństwem instrumentalnego traktowania Pana Jezusa i Jego przesłania oraz przed pokusą fragmentaryzacji prawdy.

Reklama

Następnie w auli seminaryjnej odbyła się dalsza część uroczystości, podczas której nowi alumni: Andrzej Graczyk (Toporów, parafia św. Franciszka z Asyżu), Karol Iwańczak (Częstochowa, parafia św. Stanisława Kostki), Tomasz Nowak (Częstochowa, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego), Kamil Płuska (Wieluń, parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika), Nikodem Szymański (Częstochowa, parafia św. Wojciecha, biskupa i męczennika) oraz Sebastian Woźniak (Gorzkowice, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa)otrzymali indeksy i złożyli uroczyste ślubowanie.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu ks. prof. dr. hab. Antoniego Troniny pt. „Orędzie fatimskie w świetle Apokalipsy”. Ksiądz Profesor wykazał w nim, że zarówno Apokalipsa św. Jana Apostoła, jak i objawienia fatimskie to orędzie nadziei, a nie jakiejś katastrofy. Na końcu zawsze zwycięża Pan Bóg.

2017-10-25 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa z Papieżem Franciszkiem

2020-05-29 18:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

różaniec

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej w grocie lurdzkiej na terenie Ogrodów Watykańskich. W ten sposób Papież chce zakończyć maryjny miesiąc maj, w którym gorąco zachęcał do wspólnej modlitwy różańcowej w rodzinach. Razem z Ojcem Świętym będzie można modlić się za pośrednictwem mediów Stolicy Apostolskiej.

Transmisja rozpocznie się 30 maja br. o godz. 17.30 na kanale YouTube i Facebooku Vatican News. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14). Do modlitwy z Papieżem dołączą maryjne sanktuaria z całego świata w tym Jasna Góra.

Na początku maja Papież skierował do wiernych na całym świecie specjalny list, w którym zachęcał, aby w maju powrócić do modlitwy różańcowej i prosić, by Pan oddalił od nas pandemię koronawirusa. „Kontemplacja oblicza Chrystusa sercem Maryi, naszej Matki, sprawi, że będziemy jeszcze bardziej zjednoczeni jako rodzina duchowa i pomoże nam przezwyciężyć tę próbę” – napisał wówczas do wiernych całego świata Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Wieluń/ 60 osób mogło zarazić się koronawirusem w salonie fryzjerskim

2020-05-28 17:56

[ TEMATY ]

Wieluń

koronawirus

fryzjer

PAP

Nawet 60 klientów, którzy w ostatnich dniach korzystali z usług salonu fryzjerskiego w Wieluniu (Łódzkie), mogło zarazić się koronawirusem podczas kontaktu z jedną z fryzjerek. Zakażenie u kobiety wykryto podczas testów prowadzonych wśród rodzin związanych z fabryką mebli w Kępnie.

Jak podało Radio Łódź, wieluński sanepid wszczął w środę dochodzenie epidemiologiczne wobec 60 osób, które odwiedziły w ostatnich dniach jeden z salonów fryzjerskich w Wieluniu. Działania podjęto po tym, jak obecność koronawirusa potwierdzono u pracującej tam fryzjerki. Kobieta została przebadana w ramach testów prowadzonych wśród rodzin związanych z fabryką mebli w Kępnie, gdzie wystąpiło ognisko zakażeń koronawirusem.

PAP

Według dyrektorki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu Barbary Sułkowskiej, służby sanitarne posiadają listę wszystkich 60 klientów salonu. Po ustaleniu, jak długo trwał kontakt z zakażoną fryzjerką, inspektorzy będą kierować poszczególne osoby na kwarantannę lub pod nadzór epidemiologiczny.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Międzyrzecz, Gorzów i Zieloną Górę

2020-05-29 21:01

Karolina Krasowska

Prezydent Andrzej Duda złożył dziś wizytę na Ziemi Lubuskiej.

Pan Prezydent Andrzej Duda odwiedził w naszym województwie Międzyrzecz, gdzie wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej powstanie pierwszych organów administracji polskiej na ziemi lubuskiej. Prezydent odwiedził także Gorzów i Zieloną Górę. Do Winnego Grodu przybył wieczorem na plac przy zielonogórskiej konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej. Tu został powitany przez prezydenta miasta Janusza Kubickiego, przewodniczącego Rady Miasta Piotra Barczaka oraz biskupa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego. Prezydent Duda złożył wiązanki na grobie ks. kan. Kazimierza Michalskiego, symbolu Wydarzeń Zielonogórskich 30 maja 1960 r. w obronie Domu Katolickiego, a także spotkał się z członkami komitetu powstania pomnika ks. Michalskiego. Następnie przeszedł deptakiem w kierunku Filharmonii Zielonogórskiej, gdzie złożył wiązanki przy pomniku upamiętniającym Wydarzenia Zielonogórskie 1960 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję