Reklama

Niedziela w Warszawie

Europa na wirażu

Ekumenizm oraz wychowanie nowej elity, która nie będzie kierowała się ideologicznymi fobiami – to szansa na przezwyciężenie kryzysów targających obecnie Starym Kontynentem

Niedziela warszawska 43/2017, str. 6

[ TEMATY ]

ekumenizm

Internet/Blogpress

W Taizé luteranie, katolicy i prawosławni odkrywają w sobie jedność chrześcijańską – powiedział bp Grzegorz Ryś

W Taizé luteranie, katolicy i prawosławni odkrywają w sobie jedność chrześcijańską – powiedział bp Grzegorz Ryś

Nie ma dnia, aby media nie informowały o kryzysach. Raz jest to kryzys migracyjnym. Innego dnia gospodarczy. A w kolejnych dniach możemy przeczytać o kryzysach przywództwa, rodziny, wiary czy też o kryzysie partnerstwa europejskiego. O tym, co doprowadziło Stary Kontynent na ostry wiraż dziejów debatowali kapłani, naukowcy oraz intelektualiści podczas konferencji „Europa – kryzys i nadzieja”.

Międzynarodowe sympozjum pod auspicjami kard. Kazimierza Nycza zorganizowała Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Teologia Polityczna.

Arystokracja ekspercka

Reklama

W II połowie XX wieku integracja europejska zrodziła nadzieję na Europę bez wojen. Zdaniem dr. Dariusza Karłowicza autorzy projektu integracyjnego tworząc nowy ład kierowali się „fundamentalnym lękiem przed powtórką Monachium 33 roku”.

Żywe wspomnienie niemieckiego totalitaryzmu sprawiło, że w nowym ładzie ustrojowym znacząco podniesiono rangę prawa kosztem woli ludu. To spowodowało rozwój sądów konstytucyjnych oraz powstanie szeregu grup eksperckich.

Dr Karłowicz nazwał te grupy „arystokracją funkcjonalną”. To one z czasem stwierdziły, że wrogiem jedności europejskiej są silne tożsamości: narodowa, religijna i rodzinna. A podważanie tych tożsamościowych fundamentów razem z kryzysem gospodarczym spowodowało powstanie ruchów antyestabishmentowych.

Reklama

Jakie jest wyjście z tego kryzysu ustrojowego, który widać obecnie w krajach zachodniej Europy, ale też i w Polsce? – Niezbędne wydaje się ograniczenie władzy arystokracji funkcjonalnej, ale i umiar ludu – mówił dr Karłowicz.

Autokorekta systemu, w wyniku której dzisiejsza arystokracja ograniczy swoje wpływy, jest niemożliwa zdaniem Bronisława Wildsteina. – Funkcjonalna arystokracja sprawuje władzę w imieniu ideologii lewicowo-liberalnej – powiedział publicysta oraz podkreślił, że głównym celem tej ideologii jest „wyemancypowanie człowieka z tożsamości”. W konsekwencji receptą funkcjonalnej arystokracji na kryzys jest hasło „jeszcze więcej tego samego”. – To myślenie kominternowskie, co wydawać może się absurdem, ale tak właśnie jest – ocenił kolejny uczestnik konferencji prof. Paweł Skibiński.

Od christianitas do religii obywatelskiej

Jeśli zawodowo nie uprawiamy historii bądź nie jesteśmy miłośnikami dziejów, to zazwyczaj nasza wiedza o przeszłości sięga dwa pokolenia w tył. Dlatego większość osób myśląc o integracji Europy ogranicza ten proces do dziejów Unii Europejskiej. Tymczasem pierwszym źródłem jedności kontynentu była christianitas. Na konferencji mówił o tym abp Grzegorz Ryś.

Podczas wykładu hierarcha przypomniał m. in. historię rękopisu „Kazań” („Predicationes”) z VII wieku, które do Polski trafiły w wieku IX. – Ilekroć patrzę na tę księgę, tylekroć myślę o jedności Europy. Napisana we Włoszech przez irlandzkiego mnicha. Przywieziona do Krakowa przez mnicha niemieckiego, który został tu biskupem. Dzisiaj to jest niewyobrażalne – mówił abp Ryś.

Pęknięcie wspólnoty christianitas przyszło wraz z reformacją. Wtedy powstały „kościoły konfesyjne”, a w kolejnych wiekach chrześcijaństwo zredukowano do religii obywatelskiej. – Kościoły traktowano jako sztandar do wojny politycznej – ocenił hierarcha.

Nadzieja

Zdaniem abp. Rysia znakiem nadziei dla Europy jest „moment ekumeniczny”. Trwa on od XIX wieku, a polega na „próbie wyjścia ku sobie z własnych izolatek”. Najważniejszym miejscem ekumenizmu w Europie jest Taizé. – Przyjeżdża tam 70 tys. młodych ludzi rocznie. Luteranie, katolicy i prawosławni odkrywają tam w sobie jedność chrześcijańską. To źródło nadziei – stwierdził bp Ryś.

W młodym pokoleniu nadzieję pokłada również prof. Paweł Skibiński. – Kryzys, który mamy w Europie, to nie tylko kryzys ustrojowo-polityczny, ale też kryzys moralny ludzi, którzy nie są zdolni do sprawiedliwego sprawowania władzy – ocenił historyk i wyjaśnił, że jego zdaniem szansą na przezwyciężenie tego stanu jest „wychowanie nowej elity”. – Tylko, że to wymaga czasu. A czas działa na niekorzyść projektu europejskiego – dodał prof. Skibiński.

2017-10-18 14:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na ekumeniczną nutę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ekumenizm

koncert

Marian Florek/Niedziela

„Pastores i Przyjaciele”

„Pastores i Przyjaciele”

Podsumowując częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ks. Jarosław Grabowski powiedział, że czas budowania chrześcijańskiej jedności nie może być ograniczony tylko do siedmiu dni, on powinien trwać i trwa przez wszystkie kolejne dni kalendarzowego roku.

Postulat codziennego praktykowania ekumenizmu szczególniej wybrzmiał na jasnogórskim koncercie w dniu 26 stycznia br. wraz z papieskim apelem aby muzyka Ewangelii (obecna przecież w kolędach) przysposabiała nas wszystkich do bycia uczniami - misjonarzami pośród świata, w którym żyjemy. (przemówienie papieża Franciszka podczas spotkania ekumenicznego w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Rydze w 2017 r.).

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję