Reklama

Niedziela w Warszawie

Rycerze w szkole Maryi

Dwudniowe sympozjum mariologiczne oraz uroczysta Msza św., odprawiona w przeddzień 100. rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej zwieńczyły obchody roku jubileuszowego w Niepokalanowie

Niedziela warszawska 43/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

Łukasz Krzysztofka

Mszy św. w 100. rocznicę powstania Rycerstwa Niepokalanej przewodniczył abp senior Józef Michalik

Mszy św. w 100. rocznicę powstania Rycerstwa Niepokalanej przewodniczył abp senior Józef Michalik

Eucharystii w niepokalanowskiej bazylice przewodniczył abp Józef Michalik, arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej i wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że katolicyzm nie jest i nie może być dodatkiem do polskości, ponieważ – skoro jesteśmy narodem ochrzczonym w ponad 90 proc., to katolicyzm należy do istoty naszego narodu. Odnosząc się do Rycerstwa Niepokalanej, podkreślił, że jest ono solidną, bezpieczną i sprawdzoną szkołą ludzi wiary, w której główną nauczycielką jest Niepokalana. – W ojczyźnie naszej trwa walka o władzę nad duszami, o sumienie każdego z nas – mówił abp Michalik.

Reklama

Rycerstwo Niepokalanej od 100 lat formuje świeckich wiernych w duchu całkowitego oddania się pod opiekę Niepokalanej, modlitwy w intencji Kościoła oraz ojczyzny. Jubileusz był więc okazją odniesienia się do współczesnych problemów, z jakimi zmaga się Polska. – Na naszych oczach dokonuje się w Polsce potrzebna, trudna, ale tylko częściowa walka z korupcją, jakiej dopuszczano się w dziesiątkach ostatnich lat. Wystarczyło mocniej zastosować prawo, a znalazły się pieniądze na pomoc rodzinom – mówił abp Michalik.

Jego zdaniem w Polsce potrzebne jest odrodzenie moralne wszędzie tam, gdzie naruszane jest prawo Boże. Wskazał na potrzebę pełnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a także szacunek do niedzieli, jako dnia Bożego, troskę o majątek narodowy. Były przewodniczący KEP mówił, że również dziś w Polsce trwa atak na podstawowe prawa Boże, Dekalog i prawa natury. – Ideologowie chcą unicestwić rodzinę i przekreślić małżeństwo, jako związek mężczyzny i kobiety. Widzimy, jak międzynarodowe organizacje promują wymyśloną, szkodliwą ideologię gender z pogardą dla tożsamości mężczyzny i kobiety, dla płodności i wierności małżeńskiej. Straszną rzeź niewinnych dzieci, zaledwie poczętych w łonie matki, światowe organizacje uważają za postęp i próbują narzucić prawo poszczególnym państwom i narodom – podkreślił abp Michalik.

Z okazji 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej w niepokalanowskiej bazylice było wielu członków ruchu. Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz bp Błażej Kruszyłowicz, biskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

2017-10-18 14:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Niepokalaną, Oblubienicą Ducha Świętego, w następne stulecie MI

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

Br. Mieczysław Wojtak OFMConv

W dniach 28 i 29 lipca 2018 r. w Niepokalanie odbył się Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej.

Siła modlitwy

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję