Reklama

Głos z Torunia

W służbie dla dobra i piękna

Od 1996 r. kapituła ogólnopolskiej nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba przyznaje to wyróżnienie osobom, które w swoim życiu, działalności społecznej i twórczości reprezentują wartości chrześcijańskie i humanistyczne. Patron nagrody, wybitny kapłan diecezji chełmińskiej, swoją duszpasterską drogę rozpoczynał w 1952 r. w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu i to miasto o nim pamięta, m.in. poprzez nadawane wyróżnienia równie wybitnym, jak on osobom. W tym roku nagrodę przyznano Adamowi Bujakowi

Niedziela toruńska 43/2017, str. 4

[ TEMATY ]

nagroda

Aleksandra Wojdyło

Adam Bujak (piąty z lewej) z uczestnikami uroczystości

Adam Bujak (piąty z lewej) z uczestnikami uroczystości

Kapituła w składzie: Robert Malinowski, prezydent Grudziądza, ks. kan. Dariusz Kunicki, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Grudziądzu, Wioletta Pacuszka, dyrektor Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Jadwiga Drozdowska, starszy kustosz tegoż muzeum, Wojciech Cetkowski, przewodniczący kapituły, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, i Marian Sołobodowski, członek zarządu KIK w Grudziądzu, jednogłośnie przyznała nagrodę Adamowi Bujakowi za krzewienie wartości chrześcijańskich, patriotycznych i narodowych w kulturze polskiej, za twórczość oraz życie bliskie Bogu i człowiekowi. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 23 września.

Talent i skromność

Adam Bujak, artysta fotografik, to autor ponad 150 albumów, plakatów i kalendarzy. Fotograf kard. Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II. Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, m.in.: nagrody Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Totus 2003, złotego medalu Jana Pawła II, srebrnego medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, ale przede wszystkim jest kawalerem Orderu Orła Białego, Orderu św. Marii Magdaleny, Orderu Wielkiego św. Zygmunta.

Reklama

W laudacji prezes grudziądzkiego KIK Wojciech Cetkowski przypomniał zasługi laureata. Podkreślano talent, skromność i osobowość, które potrafią otworzyć przed jego obiektywem miejsca niedostępne dla zwykłych ludzi. Nie można być dobrym fotografem, nie będąc jednocześnie przyjacielem ludzi, co jest widoczne w twórczości Adama Bujaka. – Bóg towarzyszy mi w każdej sekundzie życia – mówi Adam Bujak. Prace artysty prezentowane są w kraju i za granicą, wystawiane w znamienitych muzeach. Stałe wystawy można oglądać w Domu Jana Pawła II w Wadowicach i Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Dokumentując z wielkim oddaniem od 1963 r. życie bp. Karola Wojtyły, a następnie papieża Jana Pawła II, towarzyszył mu w czasie najważniejszych wydarzeń religijnych, jak również w chwilach samotnej modlitwy i prywatnej zadumy, w doniosłych i niezapomnianych chwilach, jak wizyta w Grobie Chrystusa w Jerozolimie, pielgrzymki do ojczyzny, ostatnie dni życia i chwile pożegnania. Jest autorem fotografii utrwalających dla przyszłych pokoleń wydarzenia ważne dla życia Kościoła oraz cenne miejsca dla tradycji w kraju i poza jego granicami. Współpracuje z licznymi polskimi, niemieckimi, amerykańskimi wydawnictwami. W sposób szczególny zasłużył się dla kultury katolickiej.

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, wręczając nagrodę Adamowi Bujakowi, podkreślił, że twórczość artysty to nie tylko fotografia, lecz także pewna opowieść, w której odnajdujemy emocje i odczuwamy przekazywany obiektywem nastrój.

Laureat w słowach refleksji wspominał unikatowe chwile spotkań i współpracy ze św. Janem Pawłem II. Wspomniał także o najnowszym albumie „Aleppo”. – Przez ostatnie dziesięć dni byłem w Syrii, żeby uwiecznić tragedię mieszkańców tamtejszych miast. Fotografowałem wiele zniszczonych zabytków, kościołów, meczetów, muzeów oraz ludzi, którzy próbują ułożyć sobie życie na nowo – mówił.

Zawierzony Matce

Reklama

W grudziądzkiej bazylice pw. św. Mikołaja 24 września w intencji laureata została odprawiona Msza św., którą sprawował ks. inf. Tadeusz Nowicki. Proboszcz parafii ks. kan. Dariusz Kunicki, podkreślając zasługi Adama Bujaka, zwrócił uwagę, że jest to służba dla dobra i piękna. Liturgię uświetnił chór parafialny Kolegiata pod kierunkiem Marka Mateckiego. Na koniec Matce Bożej Łaskawej, patronce Grudziądza, zawierzono Adama Bujaka, jego rodzinę oraz dalszą twórczość artystyczną.

Wydarzenie zakończyło 32. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Grudziądzu, którego organizatorami byli: Klub Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu, Zarząd Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Grudziądzu oraz Grudziądzkie Centrum Caritas.

2017-10-18 14:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orły Jana Karskiego trafiły do laueratów

[ TEMATY ]

nagroda

Katarzyna-Zientara-Majewski

Kard. Kazimierz Nycz wręcza Nagrodę przedstawicielce Muzeum Yaarze Galor

Kard. Kazimierz Nycz wręcza Nagrodę przedstawicielce Muzeum Yaarze Galor

Po raz dziewiętnasty wręczono prestiżowe Nagrody Orła Jana Karskiego, które w tegorocznej edycji uhonorowały izraelskie Muzeum Bojowników Getta i pośmiertnie generała Władysława Andersa. Uroczystość nagrodowa odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Przybyłych powitał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, podkreślając nie tylko heroizm postaci patrona Nagrody, legendarnego emisariusza Jana Karskiego, ale także moralny wymiar jego dzieła wojennego, który czyni postać bohatera unikalną.

CZYTAJ DALEJ

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęcie formacji ruchu Equipes Notre-Dame

2021-09-22 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi rozpoczął się nowy rok formacyjny ruchu Equipes Notre-Dame. Wspólnota gromadzi małżeństwa, pomagając w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, a także odpowiadając na Boże wezwanie, staje się wzorem chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję