Reklama

Głos z Torunia

Miejsce budowania jedności

Konsekracja kościoła to oddanie go na wyłączną służbę Bogu. Przez ten obrzęd świątynia staje się domem Boga, przedsionkiem nieba, namiotem spotkania, w którym możemy jednoczyć się ze Stwórcą przez modlitwy, słuchanie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów, a spośród nich najważniejszego – Ofiary Jezusa Chrystusa – Eucharystii

Niedziela toruńska 43/2017, str. 1

[ TEMATY ]

konsekracja

Aleksandra Wojdyło

Mszy św. przewodniczy bp Andrzej Suski

Mszy św. przewodniczy bp Andrzej Suski

W jubileusz 100-lecia objawień Maryi w Fatimie wpisała się uroczystość konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy, która odbyła się 14 października. Konsekratorem był bp Andrzej Suski. Mszę św. koncelebrował biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka, proboszcz miejsca ks. kan. Gabriel Aronowski oraz kapłani z diecezji toruńskiej i pelplińskiej. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych wszystkich szczebli, środowiska leśniczego, budowniczy kościoła, parafianie i czciciele Matki Bożej.

Żywy Kościół

Po uroczystym ingresie proboszcz miejsca, zwracając się z prośbą o konsekrację kościoła, przedstawił historię parafii i świątyni. – Parafia to wspólnota, więc budowa kościoła powinna rozpoczynać się od budowy wspólnoty ludzi – mówił. Podkreślił, że świątynia była i nadal jest bardzo potrzebna wiernym. Zwrócił uwagę na wiele związków brodnickiej parafii ze św. Janem Pawłem II, którego relikwie są przechowywane w świątyni. Nawiązując do patronki, Matki Bożej Fatimskiej, dodał, że przesłanie orędzia fatimskiego służy wartościom ostatecznym i zwraca uwagę na Chrystusa. Liturgia rozpoczęła się od obrzędu pokropienia wodą święconą ścian i ołtarza świątyni.

Pieczęć Boga

Reklama

W homilii bp Andrzej mówił o istocie świątyń chrześcijańskich, które są świadectwem wiary oraz pragnienia Boga. – Liturgią konsekracyjną sam Bóg przykłada pieczęć na swoje dzieło – powiedział. Świątynia jednoczy wszystkich, tu nie ma podziału, a każdy kamień świątyni mówi kolejnym pokoleniom, że człowiek nie może obejść się bez Boga – dodał. Zwrócił również uwagę na ołtarz, jego miejsce i rolę w Liturgii, podczas której następuje jednoczenie ludzi z Bogiem. – W kościele Bóg nas wysłuchuje, przygarnia do siebie i umacnia na drodze ludzkiego pielgrzymowania – podkreślił.

Bp Suski podziękował wszystkim, którzy wspierali proboszcza we wszelkich staraniach. Zachęcił do budowania żywego Kościoła i trwania we wspólnocie oraz uwrażliwiał na potrzeby duchowe drugiego człowieka. Życzył, by świątynia i sprawowana w niej Eucharystia była miejscem wzmacniania wiary, doświadczania obecności Boga, otrzymywania wielu łask, miejscem duchowego rozwoju, uświęcania i jedności.

Konsekracja

Po homilii odmówiono Litanię do Wszystkich Świętych oraz modlitwę konsekracyjną. Następnie Ksiądz Biskup namaścił ołtarz. Od chwili namaszczenia ołtarz stał się miejscem przeznaczonym wyłącznie do składania eucharystycznej ofiary. Namaszczono także ściany kościoła. Po uroczystym wniesieniu kadzielnicy okadzony został ołtarz i ściany świątyni. Dym kadzidła stał się symbolem modlitwy i błagań zanoszonych ku niebu. Kolejnym elementem obrzędu konsekracji było wniesienie do świątyni paschału i świec, które zapalone przez bp. Andrzeja umieszczone zostały przy ołtarzu oraz przy zacheuszkach. Dopełnieniem obrzędów konsekracyjnych była procesja z kwiatami oraz przyozdobienie nimi prezbiterium. W procesji z darami do ołtarza przyniesiono m.in. monstrancję, kielich mszalny i szaty liturgiczne.

Na koniec odśpiewano uroczyste „Te Deum Laudamus”. Ks. kan. Aronowski dziękował parafianom, fundatorom, wykonawcom i wszystkim wspierającym pracą, ofiarą i modlitwą dzieło budowania i upiększania świątyni. Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz przedstawiciele parafian słowa wdzięczności skierowali w stronę księży biskupów oraz księdza proboszcza. Następnie księża biskupi, proboszcz, przedstawiciele inwestorów i wykonawców złożyli podpisy pod dokumentem konsekracyjnym kościoła.

2017-10-18 14:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja świątyni i 50 lat parafii w Laskach Lubuskich

To nieduża parafia. Jak w przypadku wiejskich często bywa. Liczy 1100 wiernych wraz z filiami, z czego w Laskach Lubuskich mieszka 200 osób. Tymczasem parafianie prężnie tu działają. Od 50 lat. Zwłaszcza w ostatnich latach wiele z siebie dali przy remoncie świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół nabrał nowego blasku. Konsekracji, czyli poświęcenia świątyni, dokonał 7 września bp Stefan Regmunt

To wyjątkowy dzień dla wszystkich parafian. Nie co dzień przecież obchodzi się tak okrągłą rocznicę. W dodatku nieczęsto też przyjeżdża biskup. - Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się 4 lata temu remontem generalnym świątyni. Wymieniono cały dach wieży i kościoła, wyremontowano ściany w środku i elewację oraz odnowiono ołtarz - mówił wójt gminy Górzyca. Kosztowało to 400 tys. zł. Pieniądze udało się pozyskać z funduszy unijnych oraz powiatowych i gminnych. Część musiała uzbierać parafia. - Jesteśmy małą wspólnotą, ale wszyscy są zaangażowani w życie parafii. Największe zaangażowanie było w remont. Parafianie, którzy coś potrafią, zakasali rękawy i wykonywali prace fachowców. Wspólnymi siłami wyremontowaliśmy to miejsce - mówiła katechetka Anna Szczerbin.

CZYTAJ DALEJ

Film „Fatima” w kinach od 1 października

2021-09-09 10:15

[ TEMATY ]

film

Fatima

Materiał prasowy

Już 1 października do kin w całej Polsce trafi portugalsko-amerykański film „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach maryjnych, które dały siłę milionom chrześcijan. Według recenzentów ten obraz to jak dotąd najbardziej przekonująca adaptacja tej wyjątkowej historii.

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach I wojny światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w tych okolicznościach troje dzieci z Fatimy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos - doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję