Reklama

Niedziela Łódzka

Przylgnąć do różańca

Na potrzebę podejmowania modlitwy różańcowej stanowiącej syntezę naszej wiary, jej owoce i znaczenie w życiu świętych wskazywał bp Ireneusz Pękalski podczas V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Grup Żywego Różańca Archidiecezji Łódzkiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskiej. Wierni wraz ze swymi duszpasterzami dziękowali za otrzymane przez pośrednictwo Maryi łaski oraz prosili o dalszą Jej opiekę.

Reklama

Przytaczając słowa św. Ludwika, wielkiego czciciela Różańca świętego, Ksiądz Biskup podkreślił: – Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na ostrej skale szczytów górskich. Nie wolno się zatrzymywać na żadnej tajemnicy, trzeba iść dalej. Wskazał, że wysławiając Maryję na kanwie „Pozdrowienia anielskiego”, można rozważać momenty życia Jezusa Chrystusa przez serce Jego Matki. – Jestem przekonany, że przybyliście do tutejszej świątyni z potrzeby serca i że swoje sprawy, którymi żyjecie, problemy, które macie rozwiązywać, jako duszpasterze, jako uczniowie Jezusa, zechcecie wpleść w tę modlitwę, którą do Pana Boga zanosimy – powiedział. Po zakończeniu Eucharystii dokonano aktu zawierzenia Matce Bożej.

Podczas wspólnego nabożeństwa różańcowego przed cudownym wizerunkiem w kaplicy Matki Bożej Łaskiej uczestnicy pielgrzymki powierzali sprawy Kościoła łódzkiego, kapłanów, osoby konsekrowane oraz wszystkich członków Kół Żywego Różańca.

Zwieńczeniem spotkania był koncert utworów muzyki klasycznej i pieśni maryjnych. W pielgrzymce wzięli udział członkowie kół różańcowych z ponad trzydziestu parafii archidiecezji: kilkunastu łódzkich, a także z Moszczenicy, Zduńskiej Woli-Karsznic, Zgierza, Bełchatowa, Wrzeszczewic, Tomaszowa Mazowieckiego, Łaznowa, Gomulina, Kociszewa, Pabianic, Aleksandrowa Łódzkiego i Jeżowa.

2017-10-18 14:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ach, te skróty!

Niedziela Ogólnopolska 41/2016, str. 34

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

„Nowina, którą usłyszeliśmy od Niego i którą wam głosimy” (1 J 1, 5).
Marcin: – Czy to konieczne, żebym odmawiał te dziesiątki?

Wielokrotnie słyszałem, że Różaniec to wielka broń. Tak jest rzeczywiście, że gdy się w niego uzbroimy, to nie zginiemy, oczywiście duchowo, bo noszenie różańca czy odmawianie tej modlitwy nie uratowało męczenników, a nawet przyczyniło się do śmierci niektórych, bo rozwścieczyło oprawcę.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję