Reklama

Przekraczanie granic w różnorodności

Niedziela Ogólnopolska 43/2017, str. 53

[ TEMATY ]

Niedziela Młodych

ks. Waldemar Wesołowski

Adoracja Krzyża w duchu Taiźe

Adoracja Krzyża w duchu Taiźe

Około 190 tys. ludzi i 120 narodowości. Styk trzech państw. Malownicze uliczki, niezwykły klimat muzeów, fontann i ulicznej sztuki. Zaintrygowało cię? Europejskie Spotkanie Młodych w Bazylei jest właśnie dla ciebie :)

Czy spotkanie może być znakiem tego, że wiara ma siłę jednoczenia, przekraczania przeszkód i prowadzi do pojednania? Od wielu lat żyje tak wspólnota braci z Taizé. Na przełomie poszczególnych lat organizuje Europejskie Spotkania Młodych, które gromadzą młodych z całej Europy. Do końca roku jeszcze stosunkowo daleko, ale już teraz warto się zastanowić, czy to nie dobry sposób na zakończenie starego i powitanie nowego roku. A plusy są same – spotkanie w gronie Europejczyków, poznanie nowych miejsc, powierzenie Panu Bogu kolejnego roku. Co oprócz tego? Po raz pierwszy Europejskie Spotkanie organizowane przez Wspólnotę z Taizé odbędzie się jednocześnie w trzech krajach: w Szwajcarii, Niemczech i we Francji. Mieszkańcy regionu Bazylei są przyzwyczajeni do przekraczania granic. Miasto jest otwarte na różnorodność. Warto więc tego doświadczyć!

Co? Gdzie? Kiedy? Oto odpowiedzi:

Wydarzenie

Reklama

40. Europejskie Spotkanie Młodych.

Miejsce

Bazylea. Miejsce styku trzech krajów – Szwajcarii, Francji i Niemiec, naznaczone zdolnością przekraczania granic. Miejsce otwartości na świat, tolerancji oraz poszukiwania pokoju.

Termin

28 grudnia 2017 r. – 1 stycznia 2018 r.

Wiek

Reklama

Ludzie w wieku od 17 do 35 lat.

Ci, którzy nie ukończyli 18. roku życia, muszą mieć ze sobą wypełniony formularz, będący pisemną zgodą rodziców na ich udział w Europejskim Spotkaniu Młodych. Formularz do pobrania na stronie www.taize.fr/pl .

Zakwaterowanie

Uczestnicy spotkania będą przyjęci albo przez mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości, albo w miejscach wspólnego zakwaterowania (np. salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych). Należy koniecznie zabrać materac turystyczny i śpiwór, by móc nocować na podłodze. Osoby niepełnosprawne, które potrzebują zakwaterowania przystosowanego do ich potrzeb, muszą szczegółowo uzgodnić warunki zakwaterowania z ekipą przyjmującą zgłoszenia.

Koszty

Proponowana suma pokrywa koszty wyżywienia, przejazdów na miejscu, wynajęcia i wyposażenia miejsc spotkań, a także inne koszty organizacyjne. Dla Polaków udział w kosztach wynosi:

› młodzi ludzie (do 35. roku życia) – 60 euro,

› dorośli (powyżej 35. roku życia) – 90 euro.

Zgłoszenia

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 1 grudnia br.

Więcej informacji:

Na: taize.fr/pl i facebook.com/taize można śledzić informacje i zdjęcia z przygotowań do spotkania w różnych krajach.

***

Zaproszeniem niech będzie jeszcze głos gospodarzy 40. przystanku Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię: „Kościoły oraz wspólnoty chrześcijańskie regionu Bazylei są przekonane, że różne sposoby rozumienia i podążania za Chrystusem nie stoją na przeszkodzie, by, jako chrześcijanie, budować wspólną drogę do Boga. Co więcej, «wszyscy razem tworzymy jedno ciało w Chrystusie» oraz «według udzielonej nam łaski różne dary» przyczyniają się do wzajemnego wzbogacania i umacniania komunii (Rz 12, 5-6)” (fragment listu zwierzchników Kościołów regionu Bazylei do br. Aloisa).

„Kościoły oraz wspólnoty religijne z regionu Bazylei cieszą się ze spotkania z młodymi z całej Europy. Cieszymy się, że będziemy mogli spotkać chrześcijan wywodzących się z różnych tradycji oraz że będziemy mogli wspólnie przeżyć transgraniczną solidarność tego spotkania” (Stefan Kemmler, dziekan Kościoła katolickiego w Bazylei).

2017-10-18 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Walenty – nadal łączy

Och, ten święty Walenty. Ciekawe, co sobie myśli, kiedy widzi, że zupełnie niechcący stał się przyczyną podziałów. On! – który za życia raczej łączył niż dzielił. Ale kto mógł przewidzieć, że Dzień Zakochanych (czyli walentynki) jest w stanie wzbudzić jednocześnie skojarzenia bardzo ciepłe i równie mocno nieprzyjemne. Poza tym, co można poradzić na to, że skojarzenia te budzą się w ludziach zależnie od ich aktualnej sytuacji? Mówiąc krótko: hipotetyczny osobnik A może przez osiem kolejnych lat z gniewną pogardą spoglądać na walentynkowy szał, zaś w roku dziewiątym bez żadnych oporów zakupi w empiku kartkę z uroczym pieskiem, serduszkiem i ckliwym wierszykiem w środku, a wszystko to będzie miało wiele wspólnego z sympatyczną osobniczką B, której brązowe oczy skojarzyły się osobnikowi A z tym empikowym pieskiem właśnie.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję